Dortmund staje się miastem Open Source

30 marca tego roku Rada Miasta Dortmund w Niemczech opublikowała (w języku niemieckim) szczegóły rezolucji odnośnie planu rozwoju miasta na lata 2020-2025 w zakresie cyfryzacji administracji i zarządzania miastem oraz środkami publicznymi. W ramach inicjatywy władze miasta stawiają na oprogramowanie darmowe i otwartoźródłowe (FOSS) deklarując, że oprogramowanie takie będzie preferowaną opcją w obszarach, gdzie wdrożenie takowego będzie możliwe. Co ciekawe, w przypadku chęci nabycia rozwiązań komercyjnych dany podmiot administracyjny będzie zmuszony wykazać, że żadne z rozwiązań otwartoźródłowych nie spełnia specyfikacji danego zamówienia.

W rezolucji czytamy także, że Rada stawia na współpracę i synergię pomiędzy społecznością (nie tylko lokalną) i administracją. Pieniądze publiczne przeznaczone przez miasto na opracowanie oprogramowania lub zamówienia na takie oprogramowanie maja stanowić inwestycję, która będzie także służyć obywatelom. Oprogramowanie takie będzie bowiem udostępnianie na darmowej licencji open source. Miasto zatem równocześnie czerpie korzyści z otwartego oprogramowania oraz dokłada swoją cegiełkę do rozwoju społeczności open source. Tym samym inicjatywa władz Dortmundu wpisuje się w ducha europejskiej kampanii „Public Money? Public Code!” (w wolnym tłumaczeniu „Publiczne pieniądze? Publiczny kod!”), prowadzonej przez organizację Free Software Foundation Europe.

Stosowanie oprogramowania otwartoźródłowego i bazującego na otwartych standardach zapewnia także większą przejrzystość oraz kontrolę społeczną nad wydatkowaniem środków publicznych. Kod jest ogólnodostępny, a więc łatwiej o niezależny audyt, a ustawianie przetargów staje się trudniejsze. Oprócz oszczędności pieniędzy podatnika, migracja na oprogramowanie open source pozwala uwolnić się z jarzma uzależnienia od konkretnego dostawcy rozwiązań informatycznych.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

Źródło: https://blog.do-foss.de/beitrag/freie-software-ist-von-jetzt-an-standard-in-dortmund/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Nowości na kanale Świat Linuksa [02.04.2021]

Następny post

GNOME – lepsze zaczyna się od 40-stki?

Powiązane posty