Dortmund staje się miastem Open Source

30 marca tego roku Rada Miasta Dortmund w Niemczech opublikowała (w języku niemieckim) szczegóły rezolucji odnośnie planu rozwoju miasta na lata 2020-2025 w zakresie cyfryzacji administracji i zarządzania miastem oraz środkami publicznymi. W ramach inicjatywy władze miasta stawiają na oprogramowanie darmowe i otwartoźródłowe (FOSS) deklarując, że oprogramowanie takie będzie preferowaną opcją w obszarach, gdzie wdrożenie takowego będzie możliwe. Co ciekawe, w przypadku chęci nabycia rozwiązań komercyjnych dany podmiot administracyjny będzie zmuszony wykazać, że żadne z rozwiązań otwartoźródłowych nie spełnia specyfikacji danego zamówienia.

W rezolucji czytamy także, że Rada stawia na współpracę i synergię pomiędzy społecznością (nie tylko lokalną) i administracją. Pieniądze publiczne przeznaczone przez miasto na opracowanie oprogramowania lub zamówienia na takie oprogramowanie maja stanowić inwestycję, która będzie także służyć obywatelom. Oprogramowanie takie będzie bowiem udostępnianie na darmowej licencji open source. Miasto zatem równocześnie czerpie korzyści z otwartego oprogramowania oraz dokłada swoją cegiełkę do rozwoju społeczności open source. Tym samym inicjatywa władz Dortmundu wpisuje się w ducha europejskiej kampanii „Public Money? Public Code!” (w wolnym tłumaczeniu „Publiczne pieniądze? Publiczny kod!”), prowadzonej przez organizację Free Software Foundation Europe.

Stosowanie oprogramowania otwartoźródłowego i bazującego na otwartych standardach zapewnia także większą przejrzystość oraz kontrolę społeczną nad wydatkowaniem środków publicznych. Kod jest ogólnodostępny, a więc łatwiej o niezależny audyt, a ustawianie przetargów staje się trudniejsze. Oprócz oszczędności pieniędzy podatnika, migracja na oprogramowanie open source pozwala uwolnić się z jarzma uzależnienia od konkretnego dostawcy rozwiązań informatycznych.

Rezolucja została przyjęta jednogłośnie.

Źródło: https://blog.do-foss.de/beitrag/freie-software-ist-von-jetzt-an-standard-in-dortmund/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post

Nowości na kanale Świat Linuksa [02.04.2021]

Następny post

GNOME – lepsze zaczyna się od 40-stki?

Powiązane posty
limux

Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania - w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie "LiMux - Die IT-Evolution" osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux - jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.

Więcej...