Nadchodzi Firefox Proton

Firefox, program o otwartym kodzie źródłowym, jest dzisiaj obok Chrome i Edge najpopularniejszą przeglądarką internetową. Najnowsza jej wersja nosi numer 87. Firefox na przestrzeni lat przechodził wiele zmian. Zespół Mozilli zawsze dbał, żeby dostarczana użytkownikom przeglądarka była szybka i funkcjonalna. Po silniku Quantum, wydanym w 2017 roku wraz z Firefoxem 57, przyszedł czas na całkowicie przeprojektowany Proton.

Prace nad Protonem trwają od dłuższego czasu. Według zapowiedzi deweloperów ma on być szybki i nowoczesny. Ostatnia wersja testowa została udostępniona w lutym bieżącego roku, jednak od tamtego czasu w projekcie wiele zmieniło się.

Przeglądarka w wersji Nightly uruchamia się znacznie szybciej niż Firefox 87. Następnie po otwarciu okna w oczy rzuca się oczywiście zmieniony interfejs. Jest „lżejszy” i prostszy, estetyką przypominający nieco Edge.

Proton z otwartą stroną Mozilli.

Co nowego w Protonie?

Pasek z zakładkami otwartych stron na górze jest szerszy, co poprawia obsługę przeglądarki na ekranie dotykowym. Niewielkie zmiany widać również w sekcji nowej karty, która w tej wersji ma bardziej uporządkowane rozmieszczenie elementów. Dużej zmianie uległo Menu aplikacji. Zostało ono uproszczone. Zaokrąglono rogi okna i nadano mu przejrzysty wygląd. Ilość opcji zmniejszono, rozsunięto kolumnę poleceń i usunięto ikony, dzięki czemu całość stała się „delikatniejsza” i czytelniejsza. W podobnej estetyce utrzymane jest też rozwijane Menu paska adresu. Również narożniki i tego okna zaokrąglono, pojawił się pod nim cień, a całość nie jest przeładowana treścią. Generalnie można śmiało posunąć się do stwierdzenia, że cechą charakterystyczną nowej wersji jest zaokrąglenie większości rogów. Czy to okno „Dodawanie/edycja zakładki, czy „Panel ochrony” – wszystkie mają „subtelne”, zaokrąglone narożniki.

Innym zauważalnym od razu elementem, którego wygląd zmieniono, są wszelkiego rodzaju powiadomienia. Np. panel informacyjny o otwartej stronie internetowej i okno potwierdzenia zamknięcia wielu otwartych kart, zostały odmienione w porównaniu z najnowszą wersją Firefox 87. Ich treść jest bardziej czytelna.

Proton z otwartą kartą dostosowywania programu.

Oprócz opisanych wyżej, od ostatecznej stabilnej wersji Firefox Proton deweloperzy zamierzają wprowadzić takie zmiany jak np.:

  • uproszczony pasek narzędzi (usunięto zbędne lub rzadziej używane funkcje);
  • zaktualizowane monity (paski informacyjne i okna modalne mają bardziej przejrzysty wygląd i treść);
  • usunięte zbędne alerty i wiadomości;
  • spójny i „spokojniejszy” interface (jaśniejsza ikonografia, jasna paleta kolorów, delikatniejsza forma czcionki):
  • inspirujący wygląd nowej karty (ruchome karty, zawierające informacje i wskazówki takie jak np. wizualne wskaźniki elementów sterujących dźwiękiem).

Wyobrażenie o przyszłej ostatecznej wersji Protona można zdobyć podczas pracy z przeglądarką Nightly, w której zastosowano wiele z jego przyszłych rozwiązań. Można ją pobrać ze strony projektu www.mozilla.org/pl/firefox/channel/desktop/#nightly. W chwili pisania niniejszego artykułu wersja ta posiadała numer roboczy 89.0a1.

Od ostatniej wersji opublikowanej w lutym, do Firefoxa Nightly dodano nowe preferencje, które będą na stałe wprowadzone w Protonie. Jako najbardziej istotną należy wymienić domyślne ustawienie opcji browser.proton.enabled jako „true”. Dzięki temu nowy interface ładuje się wraz z pierwszym uruchomieniem przeglądarki. Okno preferencji możemy otworzyć poleceniem „about:config”, wpisanym w pasku adresu.

Przeprojektowany Proton z pewnością znacznie odmieni komfort pracy fanów przeglądarki Firefox. Finalny produkt zapowiada się jako bardzo szybki i nowoczesny.

Mozilla planuje wydać Proton 18 maja 2021 r wraz z przeglądarką Firefox 89.

2 komentarze
  1. “Czy jest jakaś możliwość wyłączenia tego paska.” – to miało być pytanie, czy stwierdzenie? Pytania kończy się znakiem zapytania…

  2. Dla mnie pojawiający się pasek otwartych okien jest tylko elementem mocno zabierającym sporą część ekranu monitora. Czy jest jakaś możliwość wyłączenia tego paska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

System FreeBSD w wersji stabilnej 13.0 jest już oficjalnie dostępny

Następny post

IBM wprowadza pakiet rozwiązań dla banków i instytucji finansowych

Powiązane posty