Zorin OS 16 – Ładniej i szybciej

Zorin OS – system operacyjny oparty na Ubuntu, powstał prawie dwanaście lat temu. Pierwsza jego wersja została wypuszczona 1 lipca 2009 roku. Od początku celem założycieli projektu, braci Cyryla i Artemiusza Zorinów, było stworzenie linuksowej alternatywy dla Windows i MacOS. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że cel ten został osiągnięty.

15 kwietnia grupa Zorin opublikowała wersję Beta systemu operacyjnego Zorin OS 16 Core, opartego na Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa). Firma reklamuje swój najnowszy produkt jako najbardziej zaawansowaną wersję w historii. Jak informują deweloperzy była ona projektowana ze szczególnym zwróceniem uwagi na opinie użytkowników, co zaowocowało dystrybucją dopracowaną, jeszcze bardziej łatwą i przyjazną do przejścia z systemu Windows.

Najnowszy Zorin pozwala na pełną personalizację. Możemy wybrać układ pulpitu, zmienić motyw ikon i czcionkę oraz wprowadzić inne liczne poprawki zgodne z naszymi upodobaniami. Każdy element systemu został zoptymalizowany. Zaktualizowana została technologia, użyte zostało nowsze jądro Ubuntu, co sprawiło, że znacznie poprawiła się wydajność. Programy otwierają się jeszcze szybciej, animacje są płynniejsze, a czas trwania procesów został skrócony. Wszystko pracuje „lekko” i sprawnie.

W nowej wersji Zorina pojawiła się spora lista zmian i udogodnień.

Na pierwszym miejscu wymienić trzeba odświeżony, bardziej wyrafinowany interfejs, poprawiający komfort pracy z komputerem. Dopracowano elementy grafiki, wprowadzono jasny, „lekki” dla oczu motyw domyślny, zmieniono tapety, których odcień zmienia się w zależności od pory dnia. Ekran blokady wyświetla się na rozmazanym pulpicie. Odświeżono układ aplikacji, karty kategorii zostały przeniesione z góry na lewą stronę okna, również układy pulpitu zostały podzielone na dedykowaną kartę i rozmiar ikon można ustawić niezależnie od aplikacji Files.

Przełomową nowością w wyglądzie Zorina jest Tryb galaretki. Nie jest on ustawiony domyślnie, jednak można go łatwo włączyć w Ustawieniach. Tryb ten wprowadza efekt „kołysania się” okien podczas przesuwania na pulpicie oraz „wciskania się” ich w ikony podczas minimalizacji. Choć tryb jest atrakcyjny wizualnie, podczas dłuższej pracy może się wydawać męczący.

Zmiany objęły również pasek zadań, który stał się teraz bardziej konfigurowalny. Wystarczy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy aby uzyskać dostęp do ustawień. Możliwości dostosowania ustawień są duże. Można np.:

 • przesunąć panel na lewą albo prawą stronę ekranu,
 • wyświetlić panel na wielu monitorach albo ustawić jego przezroczystość,
 • ustawić wyświetlanie na pasku zadań tylko ikon tych aplikacji, które zostały uruchomione w bieżącym obszarze roboczym,
 • zmienić zachowanie ikon na pasku zadań podczas klikania lub przewijania,
 • włączyć/wyłączyć opcję podglądu okna i podpowiedź po najechaniu kursorem na ikonę aplikacji.

Wprowadzone zostały „wielodotykowe” ruchy palców po touchpadzie, co usprawniło poruszanie się po systemie. Np. poprzez przesunięcie czterech palców w górę lub w dół można przełączyć się między obszarami roboczymi, a dzięki zsunięciu trzech palców można otworzyć przegląd działań i zobaczyć każdą uruchomioną aplikację. Pojawił się Sound Recorder, nowa, funkcjonalna aplikacja do rejestracji dźwięku. Jest odnowiona aplikacja Appearance. W tej wersji Zorin OS oferuje też skalowanie ułamkowe dla wyświetlaczy HiDPI/4K, lepszą obsługę czytnika linii papilarnych oraz zapewnia lepszą prywatność dzięki wyłączeniu w przeglądarce Firefox śledzenia.

Zorin 16 ma największy zasób aplikacji dostępnych od razu po instalacji. Ponadto dodano do niego repozytorium Flathub, które obok Snapa i repozytorium Ubuntu & Zorin OS APT, a także możliwość instalowania pakietów .deb & AppImage oraz aplikacji Windows (przy zastosowaniu WINE) stanowi potężną bazę rozmaitego oprogramowania do pobrania. Interfejs wbudowanego sklepu z oprogramowaniem również zmieniono, dzięki czemu wyszukiwanie, instalowanie aplikacji z różnych źródeł albo ich aktualizowanie stało się jeszcze łatwiejsze.

Nowi użytkownicy Zorina OS, zwłaszcza ci, którzy wcześniej pracowali na Windowsie, mają do dyspozycji Przewodnik, aplikację do szybkiego przeglądu podstaw korzystania z systemu.

Zmiany, które warto jeszcze wymienić, to np.:

 • skalowanie ułamkowe dla wyświetlaczy o wysokiej rozdzielczości,
 • oznaczanie aplikacji w celu łatwiejszego do nich dostęp w aplikacji Files,
 • lepsza obsługa czytników linii papilarnych,
 • odświeżony, łatwiejszy w nawigacji układ aplikacja Ustawienia,
 • w układach pulpitu Touch, MacOS i Ubuntu łatwiejsze tworzenie folderów aplikacji w siatce,
 • ułatwione zarządzanie zdjęciami w nowej aplikacji Zdjęcia,
 • lepsza obsługa sprzętu.

Warto wspomnieć o pewnej przygotowywanej nowości. W systemie Zorin OS 16 Ultimate pojawi się opcjonalny układ pulpitu podobny do Windows 10. Będzie jednak trzeba poczekać na niego do lata, na które zapowiadane jest wydanie stabilnej wersji systemu.

Zorin OS 16 jest jedną z najładniejszych i najbardziej przyjaznych dystrybucji Linuksa. Ma elegancki, przystosowalny interfejs i jest prosty w użyciu. Jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników Linuksa, dla chcących przejść na niego z systemu Windows, ale nie tylko. Jest on po prostu solidnym i funkcjonalnym systemem operacyjnym dla każdego.

System operacyjny Zorin OS 16 Core można pobrać ze strony sourceforge.net/projects/zorin-os/files/16/beta/Zorin-OS-16-Core-Beta-64-bit.iso/download. Należy jednak pamiętać, że jest to wersja Beta, która nie pracuje stabilnie i raczej nie nadaje się do regularnego użytku.

Strona główna projektu: https://zorinos.com

7 komentarzy
 1. Posiada wbudowaną przeglądarkę firefox. Zainstalowanie przeglądarki Brave trochę było skomplikowane jak na pierwszy raz, ale kto pamięta Ms Dos, to nie powinien być przerażony. W zorinie brave byl instalowany taki jak dla linux. https://brave.com/linux/

 2. Korzystam od kilku dni i na razie jest spoko. Korzystam Zorin OS 16.2 Core. Czy w Polsce jest dystrybutor systemu, bo z tego co zauważyłem można kupić wersję Pro na stronie producenta. Do internetu i zarządzania zdjęciami, plikami wystarczy. Ma wiele ciekawych aplikacji, które dopiero zaczynam poznawać. Pozwala na równoległe ewentualne uruchomienie Windows, ale do tej pory nie miałem takiej potrzeby.

 3. W sumie dzięki braciom Zorin przyśpieszyłem decyzję o rozstaniu z windows !! z każdą chwilą coraz bardziej cieszę się Zorinem polecam warto ! zainstalować , pozdrawiam

 4. Którą dystrybucję opisujecie,lite, core czy pro. Czym się od siebie różnią, bo wersja lite ma dużo niższe wymagania sprzętowe.

 5. Przyznaje że Zorin 16 zrobił na mnie duże wrażenie.
  Naprawdę błyskawicznie się uruchamia, porównując do Ubuntu 20.04, oczywiście porównuję na moim leciwym Lenovo m73z Aio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Monitor systemu htop uruchomiony w Linuksie

Htop czyli praktyczny monitor systemu dla Linuksa

Następny post
Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

Ubuntu 21.04 wydane

Powiązane posty

Linux Polska złotym partnerem SUSE

Firma Linux Polska - ekspert w zakresie projektowania i wdrożeń rozwiązań open source, którego misją jest wspieranie firm w transformacji IT, została złotym partnerem SUSE. Uzyskanie wyższego poziomu partnerstwa ma wzmocnić pozycję Linux Polska jako największego centrum kompetencyjnego otwartych technologii w Polsce i regionie CEE. Obszary współpracy Linux Polska i SUSE to m.in.: konteneryzacja (np. Rancher), wdrażanie praktyk CI/CD, migracja aplikacji do chmury, systemy operacyjne Linux, zarządzanie infrastrukturą.
Więcej...