Ubuntu 21.04 wydane

Zgodnie z planem wydawniczym – 22 kwietnia 2021, Canonical ogłosiło oficjalnie wydanie wersji 21.04 Ubuntu.
Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

Od wydanej na początku kwietnia wersji beta wiele się nie zmieniło. GNOME 3.38 nadal pozostało domyślnym środowiskiem graficznym – aby cieszyć się GNOME 40 w Ubuntu, dane nam będzie poczekać do wersji 21.10. Na pocieszenie dostaniemy aplikacje w większości zaktualizowane z nowej wersji GNOME.

Podobnie jak wersji beta od teraz Wayland jest domyślnym serwerem wyświetlania, a dzięki temu znacząco ma wzrosnąć wydajność grafiki. Dodatkowo implementacja frameworka Flutter pozwala na łatwą i szybką instalację nowoczesnych i wieloplatformowych aplikacji.


Przeprojektowany ciemny motym Yaru z nowymi ikonami plików.

Ubuntu Desktop otrzymało wsparcie dla uwierzytelniania smartcard, poprawiono obsługę drag & drop pulpitu, w ustawieniach z kolei pojawiła się możliwość zmiany profilu trybu zasilania. Instalator otrzymał wsparcie dla klucza przywracania, który może być użyty do odszyfrowania dysku w przypadku utraty hasła.

Jedną z kluczowych funkcjonalności, nad którymi włożono sporo pracy było ulepszone natywne wsparcie dla Active Directory – maszyny Ubuntu podczas instalacji mogą teraz dołączyć do domeny AD, aby otrzymać centralną konfigurację. Canonical ogłosił również optymalizacje mające na celu lepszą wydajność oraz skalowalność dla serwera Microsoft SQL.

Jak zawsze sporo aktualizacji oprogramowania – Firefox 87, LibreOffoce 7.1.2-rc2, Thunderbird 78.8.1. Jądro Linuksa 5.11 zastępuje wersję 5.8, która dostarczona była z wersją 20.10. GCC zostało zaktualizowane do wersji 10.3.0, binutils do 2.36.1, a glibc do 2.33. Python jest dostarczany w wersji 3.9.4, Perl w 5.32.1, ruby jest w wersji 2.7.2, a rubygems zostały wyodrębnione ze źródeł ruby 2.7 i dostarczane jako osobny pakiet 10. LLVM zaktualizano do wersji 12, golang do 1.16.x, rustx do 1.50. Dodatkowo dostarczane jest OpenJDK 16.

Ubuntu 21.04 objęte jest krótkim, 9-miesięcznym okresem wsparcia i wygasa w styczniu 2022 roku. Osoby zainteresowane długim okresem wsparcia powinny użyć wersji 20.04 LTS i poczekać na kolejne wydanie LTS.

Informacja o wydaniu: https://discourse.ubuntu.com/t/hirsute-hippo-release-notes/19221
Download: https://ubuntu.com/download/desktop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Zorin OS 16 – Ładniej i szybciej

Następny post

ScummVM – Retro granie na Linuksie

Powiązane posty
Steve Ballmer

Półżartem – czarny dzień dla Linuksa? Steve Ballmer odchodzi!

W ostatni piątek Steve Ballmer poinformował o swoim przejściu na emeryturę. Piastujący od 2000 roku stanowisko szefa Microsoftu charyzmatyczny Ballmer przekornie nazywany był często przyjacielem Linuksa. Negatywne kampanie marketingowe oraz nieudane wydanie systemu Windows Vista przyczyniły się wbrew zamierzeniom do większej popularności Linuksa. Ostatnie kontrowersje wokół intefejsu Metro w Windows 8 oraz usłudze SmartScreen - zbierającej informacje o każdej aplikacji instalowanej w systemie i wysyłającej je do firmy Microsoft, zdaniem wielu osób znów mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania systemami Linux i Mac OS.

Co ciekawe po ogłoszeniu rezygnacji Ballmera ze stanowiska akcje Microsoftu na giełdzie momentalnie wzrosły - czyżby to był "czarny dzień" dla Linuksa? :)

Więcej...

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...