ScummVM – Retro granie na Linuksie

Photo by goodrob13 on Foter.com

Żyjemy w czasach, w których coraz częściej wracamy do tego, co było kiedyś. Moda na retro sięgnęła wielu sfer życia. Słuchamy muzyki odtwarzanej z „czarnych płyt” albo kaset, kolekcjonujemy komputery 8/16/32 bitowe (ZX Spectrum, Amiga 500), jeździmy na „starych” rowerach, ubieramy się w stylu vintage. Moda na retro nie ominęło również gier video. Jednym z najprostszych sposobów na powrót do świata starych gier jest komputer z zainstalowaną dystrybucją Linuksa oraz otwartoźródłowy ScummVM.

ScummVM jest popularnym programem, umożliwiającym uruchamianie starych gier przygodowych i RPG, pracujących z interfejsem typu point-and-click. Nie jest on emulatorem, jak się powszechnie uważa. Działanie jego polega na zastąpieniu oryginalnego pliku wykonywalnego, dostarczonego z danymi gry, własnym plikiem wykonywalnym. Rozwiązanie to sprawia, że grę, która została wydana np. na Amigę 500, możemy uruchomić na innym systemie operacyjnym, np. właśnie na Linuksie.

Pierwotnym przeznaczeniem programu ScummVM (skrót od Script Creation Utility for Maniac Mansion Virtual Machine) było uruchamianie gier firmy LucasArts, napisanych przy użyciu języka programowania SCUMM. Język ten został stworzony przez tę samą firmę specjalnie na potrzeby przygodowej gry Maniac Mansion. Program przez lata wyewoluował do projektu open source. Dzisiaj ScummVM w najnowszej wersji 2.2.0 obsługuje całkiem sporą ilość gier również innych wydawców. Zapewnia wsparcie dla ponad 250 tytułów. Jako przykład warto wspomnieć o takich klasykach jak King’s Quest, Space Quest i Police Quest firmy Sierra, Monkey Island i Maniac Mansion firmy LucasArts, The Legend of Kyrandia firmy Westwood Studios. Pełną listę tytułów, w które można pograć przy pomocy programu ScummVM znajduje się pod tym linkiem scummvm.org/compatibility/. Ponadto warto dodać, że w najnowszej jego wersji dodano obsługę kilkunastu interaktywnych interpretatorów fikcji, co oznacza, że za pomocą ​​programu ScummVM możemy teraz zagrać w setki tekstowych gier przygodowych.

​Dlaczego ScummVM jest najlepszym rozwiązaniem dla fanów gier retro? Ponieważ eliminuje problemy, pojawiające się w innych rozwiązaniach. Np. przy użyciu DOSBoxa możemy grać w stare gry z platformy PC, jednak wymagane jest wprowadzanie zmian w konfiguracji programu w celu uzyskania odpowiedniej szybkości działania gry. Innym przykładem jest aplikacja WINE, która pozwala uruchamiać w Linuksie programy tworzone pod system Windows. Ale i tutaj pojawiają się komplikacje. Każdy kto miał styczność z WINE wie, że jest to program kapryśny i nie wszystkie windowsowskie programy da się na nim uruchomić. Ponadto w przypadku starej gry, jeśli nawet uda się ją zainstalować pod aplikacją WINE, może zdarzyć się, że nie będzie ona działała poprawnie z jednej prostej przyczyny – współczesne komputery są zbyt szybkie. W ScummVM konfiguracja i obsługa gry jest prosta. W większości przypadków wystarczy skopiować plik danych gry z nośnika do katalogu programu ScummVM. W przypadku plików gry podzielonej na kilka części (np. zapisanej oryginalnie na kilku dyskietkach) jedyną rzeczą o którą trzeba zadbać jest zmiana nazw tych plików w celu uniknięcia konfliktu. Ale i to nie stanowi większego problemu, gdyż dla każdej obsługiwanej gry wszelakie instrukcje, dotyczące plików danych i zmiany nazwy, są zamieszczone na stronie Wiki ScummVM.

Program ScummVM jest szeroko dostępny. Możemy go zainstalować na kilka sposobów:

  • pobierając go z repozytorium używanej dystrybucji Linuksa; przy czym należy pamiętać, że może ono zawierać starszą wersję programu, która nie obsługuje tylu gier, co najnowsza,
  • korzystając ze Snap Store,
  • korzystając z Flathub,
  • korzystając z pakietu binarnego, który w tym przypadku wydawany jest tylko dla Debiana/Ubuntu.

Szczegółowe informacje na temat instalacji ScummVM zamieszczone są pod tym adresem: docs.scummvm.org/en/latest/use_scummvm/install_computer.html.

Program ScummVM to doskonałe rozwiązanie dla pasjonatów starych gier. Dzięki niemu powrót do klasycznych, bardzo popularnych niegdyś wśród graczy tytułów jest praktycznie w zasięgu ręki. I jest darmowy.

Strona domowa projektu: www.scummvm.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Ubuntu 21.04 Hirsute Hippo

Ubuntu 21.04 wydane

Następny post

Konferencja GUADEC 2021

Powiązane posty
opensuse buildservice logo

64-bitowa architektura ARM ma obsługę w ramach openSUSE Build Service

openSUSE Build Service  (OBS) to kompletne rozwiązanie do tworzenia oprogramowania działającego na różnych systemach operacyjnych i platformach sprzętowych. Przykładowo można w nim utworzyć pojedynczy pakiet oprogramowania gotowy do uruchomienia w systemach openSUSE Leap 42.1, Centos 7.x czy SUSE Linux Enterprise 12 Service Pack 1 działających na platformach x86-64, ARM64, Power czy z Systems. Bez usługi openSUSE Build Service niezmiernie trudno byłoby zarządzać tak różnymi definicjami kompilacji. openSUSE Build Service zyskał teraz większą wydajność w przypadku 64-bitowej architektury ARM dzięki udostępnieniu serwerów przez firmę Applied Micro.

Więcej...