Konferencja GUADEC 2021

GUADEC (GNOME Users And Developers European Conference) jest wydarzeniem organizowanym raz do roku na terenie Europy. (Wyjątkiem był rok 2020, w którym konferencja odbyła się w Zacatecas w Meksyku.) To największa konferencja programistów i użytkowników GNOME, projektu o otwartym kodzie źródłowym, wspieranego przez fundację non-profit. Celem jej jest rozwój środowiska graficznego GNOME oraz związanych z nim pomniejszych projektów takich jak np. biblioteka obsługi multimediów Gstreamer, biblioteka widżetów GTK+, menadżer logowania GDM. Pierwszy GUADEC został zorganizowany w 2000 roku i zakończył się sukcesem. Z zaplanowanego jako jednorazowe wydarzenie stał się coroczną, organizowaną przez wolontariuszy, imprezą.

GUADEC w 2021 będzie drugą edycją wirtualną, spowodowaną pandemią COVID-19. Odbędzie się ona w Rydze i trwać będzie pięć dni – od 21 do 25 lipca. Podczas pierwszych dwóch dni odbędą się prezentacje, dzień trzeci i czwarty przeznaczony zostanie na sesje i warsztaty, dzień ostatni to zajęcia integracyjne. Chociaż spotkanie online nie jest tym samym co spotkanie „twarzą w twarz”, konferencja zdalna ma także plusy, jak np. to, że każdy może w niej uczestniczyć.

Tematem tegorocznego GUADEC będzie GNOME 41, ale przede wszystkim „Future-Proofing FOSS”. (FOSS to skrót od Free and Open Source Software.) Temat ten jest zgodny z ideą projektu GNOME, który stara się przewidywać przyszłość i od początku nastawiony jest nowe sposoby rozwoju technologii. Jego celem jest poprawa jakości życia poprzez tworzenie lepszych rozwiązań i wprowadzanie innowacji z wykorzystaniem wolnego, otwartego oprogramowania. Powodzeniu takich działań sprzyja ważna cecha projektu GNOME, mianowicie otwartość na wszelkie propozycje odnośnie budowania społeczności, technologii oraz rozwoju otwartoźródłowego oprogramowania. W roku 2021 głównymi prelegentami GUADEC będą Hong Phuc Dang i Shauna Gordon-McKeon.

Aby wziąć udział w konferencji GUADEC 2021 wystarczy zarejestrować się przez wypełnienie formularza na oficjalnej stronie wydarzenia, znajdującej się pod linkiem events.gnome.org/event/9/registrations/34/. Każdy uczestnik może przekazać wybraną kwotę, aby wspomóc pokrycie kosztów wynikających z poprowadzenia konferencji online. Może również zgłosić się jako wolontariusz do pomocy przy organizacji wydarzenia.

Strona wydarzenia GUADEC: events.gnome.org/event/9/overview

Strona GNOME Foundation: foundation.gnome.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

ScummVM – Retro granie na Linuksie

Następny post

MusE 4.0 – Nowy interfejs i możliwości

Powiązane posty