MusE 4.0 – Nowy interfejs i możliwości

Linux oferuje wiele narzędzi do tworzenia muzyki i pracy z dźwiękiem, które są darmową alternatywą dla takich profesjonalnych programów jak np. FL Studio. Oprócz rozbudowanych i znanych dawów (ang. DAW, Digital Audio Workstation) Ardour i LMMS, istnieją mniej popularne ale godne uwagi aplikacje – Qtractor i Rosegarden. Jest też MusE.

W zamiarach twórców MusE ma być kompletnym, wielościeżkowym, wirtualnym studiem muzycznym dla systemu Linuks, publikowanym na licencji wolnego i otwartego oprogramowania. Aplikacja posiada w pełni funkcjonalny sekwencer MIDI i audio, pozwala na nagrywanie i edycję dźwięku. Obsługuje wtyczki w formacie VST, LV2, DSSI, LADSPA oraz ma wiele zautomatyzowanych opcji o dużych możliwościach.

Niedawno, 24 kwietnia wydany został MusE 4.0.

Aplikacja od ostatniej wersji 3.1.1 sprzed dziewięciu i pół miesiąca doczekała się ponad 700 zmian i poprawek, które znacząco wpłynęły na jakość aplikacji.

Zmieniony został wygląd. Wprowadzono całkiem nowy, ulepszony ciemny motyw graficzny z przerobionymi ikonami. Kolorystyka elementów może być zmieniana w zależności od upodobania użytkownika. Interfejs wyposażono w nowe paski narzędzi, zastępujące oddzielne okno transportu i ułatwiające dostęp do popularnych operacji. Pojawiły się również zakładki oraz doki, obsługujące takie narzędzia jak Event List czy Marker List. Oprócz tego zostały zmienione paski miksera, pojawiła się nowa funkcja odświeżania menu skryptów MIDI, w menu pojawiła się nowa opcja ustawiania zakresu we wszystkich odpowiednich edytorach oraz nowa opcja Save As Template. Do edytora plików audio dodano funkcję przyciągania do siatki.

Pianolowy edytor MIDI ulepszono: wprowadzono klawisze fortepianu w formacie wektorowym oraz nazwy nut na klawiszach. W MusE w wersji 4.0 poprawiono również funkcje importu i eksportu MIDI, poprawiono obsługę ekranu HiDPI oraz obsługę interfejsów w językach narodowych. Dodane zostało okno dialogowe Selection w opcji Add synth track, okno dialogowe Save New Revision.

Oprócz wyżej wymienionych ważniejszych zmian w MusE pojawiły się również inne nowości takie jak: menu kontekstowe dla kolumny typu ścieżki wyjścia audio podczas miksowania, obsługa zdarzeń CC dla pilota MIDI, możliwość tworzenia interfejsów LV2 na podstawie dostępnej wtyczki, funkcja przenoszenia wielu ścieżek na liście, funkcja jednoczesnej zmiany rozmiaru wielu ścieżek oraz funkcja Duplicate track w menu kontekstowym.

MusE 4.0 to niepozorny program, który dostarcza całkiem sporych możliwości produkowania muzyki. Dzięki licznym poprawkom i ulepszeniom najnowsza wersja aplikacji działa stabilniej i szybciej od wersji wcześniejszych i ładniej od nich prezentuje się. Co ważne jest programem szeroko dostępnym, a dzięki AppImage można bez instalacji uruchomić go praktycznie na każdej dystrybucji Linuksa.

Strona domowa projektu: https://muse-sequencer.github.io

Pliki do pobrania: https://github.com/muse-sequencer/muse/releases/tag/4.0.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Konferencja GUADEC 2021

Następny post

Audyt bezpieczeństwa z Lynis

Powiązane posty