OpenStreetMap Część 1 – Świat otwartych danych

Żyjemy w świece, w którym każda jego część, choćby od nas najodleglejsza, znajduje się w zasięgu „wirtualnej ręki”. Możemy w każdej chwili przenieść się do kraju, który nam przyjdzie do głowy. Możemy znaleźć się nad brzegiem dalekiego morza albo na dziedzińcu starożytnego pałacu. Oczywiście mowa tutaj o Internecie i o możliwościach jakie daje w wirtualnych wycieczkach po świecie.

Ciężko byłoby dzisiaj znaleźć użytkownika internetu, który nie słyszał albo nie korzystał z serwisu mapowego. Bing Maps, Yandex Maps, ViaMichelin, MapQuest i najbardziej popularne Google Maps – wiele jest serwisów, które pozwalają na wyszukanie budynku o podanym adresie, wyznaczenie trasy przejazdu czy po prostu „rozejrzenie się” po mieście z perspektywy użytkownika drogi. (Opcja Streetside na Bing Maps albo Street View na Google Maps.) Serwisy mapowe są doskonałą pomocą dla osób podróżujących: dla turystów, biznesmenów, rowerzystów albo po prostu dla osób ciekawych świata.

Oprócz wyżej wymienionych serwisów, stworzonych przez komercyjne firmy, istnieje portal mniej popularny ale stanowczo godny uwagi przez wzgląd na ogromne możliwości jakie niesie. Mowa tutaj o OpenStreetMap.

Trochę historii

OpenStreetMap (OSM) został założony przez Stevea Coasta w 2004 roku w Wielkiej Brytanii. Początkowo serwis obejmował jedynie Wielką Brytanię, jednak treści na nim prezentowane sukcesywnie powiększały się. W 2006 roku powstała OpenStreetMap Foundation, międzynarodowa organizacja non-profit, wspierającą rozwój i dystrybucję wolnych danych geoprzestrzennych oraz udostępnianie ich do dowolnego wykorzystania. Pierwsza międzynarodowa konferencja OpenStreetMap odbyła się w 2007 r. W tym samym roku Yahoo! udostępniło Fundacji zdjęcia lotnicze, firma Automotive Navigation Data przekazała dane drogowe Holandii, Indii i Chin, a US Census TIGER przekazał dane drogowe Stanów Zjednoczonych. Pierwszą ważną instytucją, która w roku 2007 wykorzystała dane z OpenStreetMap był Uniwersytet w Oxfordzie.

W następnych latach projekt OpenStreetMap ewoluował i rozrastał się. Stworzono nowe narzędzia do eksportowania danych. W marcu 2008 roku Fundacja otrzymała 2,4 mln euro od firmy CloudMade, w roku 2010 serwis Bing, udostępnił swoje zdjęcia lotnicze. W 2012 roku firma Apple i kilka serwisów internetowych (w tym Foursquare, Craigslist) przeszło na dane z OpenStreetMap, a w 2017 roku swoje zdjęcia lotnicze przekazała temu serwisowi firma DigitalGlobe.

Idea

Dzisiaj OpenStreetMap to inicjatywa o ogólnoświatowym zasięgu. To serwis internetowy, udostępniający w 96 językach bezpłatną, edytowalną mapę świata oraz będący potężną bazą danych geograficznych, obejmujących m.in. układ i nazwy ulic oraz obiekty turystyczne. Dane te są wykorzystywane na różne sposoby: do tworzenia map elektronicznych, internetowych, tradycyjnych map papierowych (np. turystycznych, planów miasta). Wykorzystują je tysiące firm, stron internetowych i aplikacji, takich jak np.: Wikimedia Maps, Apple, Amazon Logistics, OsmAnd, Maps.me, MapQuest Open.

Od czasu powstania w 2004 roku liczba zarejestrowanych użytkowników wzrosła do prawie 7,5 milionów. Społeczność OpenStreetMap jest bardzo zróżnicowana. Wśród edytorów map obok domorosłych kartografów są również kartografowie zawodowi i specjaliści GIS (System Informacji Geograficznej). Użytkownicy dodają dane geograficzne do OpenStreetMap poprzez samodzielne pomiary z wykorzystaniem urządzeń GPS, z wykorzystaniem zdjęć lotniczych albo z wykorzystaniem swojej znajomości okolicy.

Podstawą działania projektu OpenStreetMap są wolne dane. Rozpowszechniany jest on na licencji Open Data Commons Open Database License (opendatacommons.org/licenses/odbl/). Wszelkie dane znajdujące się w serwisie OpenStreetMap można kopiować, rozpowszechniać, modyfikować lub przekazywać innym użytkownikom pod warunkiem podania OpenStreetMap i jego autorów jako źródła. Zasady korzystania z zasobów serwisu mówią również, że wynik zmiany lub przekształcenia danych może zostać rozpowszechniony przez użytkownika tylko na tej samej licencji. Więcej informacji na temat licencji i praw autorskich czytelnik znajdzie pod tym adresem openstreetmap.org/copyright.

Tyle tytułem wstępu. Zainteresowanych tematem zapraszam do lektury kolejnych odcinków, w których poruszę podstawowe kwestie i odsłonię kilka „tajników” funkcjonowania serwisu OpenStreetMap.

Projekt znajduje się pod linkiem: openstreetmap.org.

Fundacja OpenStreetMap: wiki.osmfoundation.org/wiki/Main_Page.

4 komentarze
  1. Też dopinguję autora cyklu. OpenStreetMap warto znać i używać. Już od jakiegoś czasu zaczynam to robić. Oczywiście przejście z Google Maps nie jest proste (one są wszędzie), ale zauważyłem, że OSM ma czasami przewagę w danych, których brakuje Google. No i zawsze można pomóc nanosząc swoje poprawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Otwieranie bazy danych w KeePassXC

KeePassXC – program do bezpiecznego przechowywania haseł w Linuksie

Następny post

Po(d)ręczny ramdysk

Powiązane posty
Solus 4.1

Solus 4.1

25 stycznia 2020 r. został wydany system Solus 4.1. Jest to niezależna dystrybucja Linuksa do użytku na komputerach 64-bitowych, wyposażona w pulpit o nazwie Budgie, którego wszystkie elementy napisano od podstaw za pomocą GTK, Vala i C. Posiada ona wiele elementów GNOME zintegrowanych z pulpitem Budgie.

Więcej...