Klawiatura Launch – Nowość od firmy System76

Pop!_OS to znana dystrybucja Linuksa, która w rankingach podawana jest jako jeden z najładniejszych linuksowych systemów operacyjnych. Jednak chociaż wielu nazwę tę słyszało albo widziało, niewielu wie, że za Pop!_OS odpowiedzialni są deweloperzy z firmy System76.

System76 to mała firma z siedzibą w Denver, zajmująca się produkcją laptopów, komputerów stacjonarnych i serwerów. Firma bazuje na bezpłatnym, otwartym oprogramowaniu (software, firmware). Wszystkie jej produkty mają preinstalowany systemem operacyjnym Ubuntu lub, oparty na jego jądrze, wspomniany wcześniej Pop!_OS. Niedługo w ofercie firmy System76 pojawił się nowy sprzęt – klawiatura Launch.

Launch jest mechaniczną klawiaturą, reklamowaną przez producenta jako wygodna, w pełni konfigurowalna i usprawniająca przepływ pracy. Została zaprojektowana, skonstruowana i wyprodukowana w Denver, co w dzisiejszej branży technologicznej jest rzadko spotykane. Składa się z plastikowych klawiszy (keycaps), stabilizatorów oraz nowoczesnej, aluminiowej obudowy, zawierającej płytkę drukowaną (PCB). Klawiatura posiada aluminiowo-gumowe nóżki, zapobiegające przesuwaniu się jej na blacie. Ponadto w dostarczanym zestawie jest magnetyczna stopka, umożliwiająca pracę na klawiaturze ustawionej pod kątem 15°. Jednak wymienione elementy to jedyne, co klawiatura ta ma wspólnego z innymi klawiaturami dostępnymi na rynku. Posiada ona szereg rozwiązań i funkcji, które sprawiają, że jest to sprzęt wyróżniający się i z całą pewnością godny uwagi.

To, co stanowi o wielkiej zalecie klawiatury Launch jest jej konfigurowalność. Urządzenie jest „elastyczne”, pozwala na indywidualne dostosowanie, dające lepszy komfort pracy. Użytkownik ma do dyspozycji ściągacz klawiszy oraz zestaw dodatkowych klawiszy w różnych rozmiarach, kształtach i kolorystyce. Można więc bardzo łatwo zmienić przyciski klawiatury z uwzględnieniem osobistych upodobań. Ponadto są dwa rodzaje przełączników do wyboru: Royal i Jade. Różnią się one wydawanym dźwiękiem – Royal oferuje klikanie wyciszone, Jade „uzależniające”. Oba rodzaje klawiszy doskonale nadają się do wielogodzinnej pracy, np. pisania tekstu. Ciekawym rozwiązaniem są diody LED, w które wyposażona jest klawiatura. Do dyspozycji jest wiele stylów i wzorów światła w rozmaitej kolorystyce, które użytkownik może skonfigurować wedle własnego uznania. Jednak nie jest to funkcja dobra dla każdego. Chociaż święcąca klawiatura to efektowny element na biurku komputerowym, to nie sprzyja skupieniu np. przy pracy nad projektem domku jednorodzinnego. Co innego w przypadku dynamicznej gry – tutaj migające światło pod palcami może być wręcz dopingujące. Koniec końców, wszystko zależy od gustu.

Inną zaletą jest brak sekcji numerycznej (klawiatura TKL, tenkeyless), która najczęściej i tak jest używana bardzo rzadko. Dzięki temu klawiatura jest poręczniejsza, zajmuje mniej miejsca na blacie a mysz pozostaje w zasięgu nieznacznego wychylenia ręki. Mamy też w niej nowatorskie podejście do klawisza spacji – konstrukcja Split Space Bar. Umożliwia ona przeniesienie wybranego klawisza w miejsca, w którym standardowo znajduje się długi klawisz spacji. W praktyce oznacza to zastąpienie jednego z dwóch klawiszy rozdzielonej spacji klawiszem takimi jak Backspace, Shift albo Function. Zmiana ta daje szybki i wygodny dostęp kciukiem do często używanego klawisza, co zmniejsza wysiłek dłoni podczas pisania, oraz oczywiście rozszerza możliwości konfiguracji klawiatury.

Klawiatura Launch posiada aplikację Keyboard Configurator, pozwalającą dostosować układ i klawisze do dowolnego trybu pracy. Ważną zaletą tej funkcji jest to, że spersonalizowane ustawienia zapisywane są w oprogramowaniu sprzętowym (firmware) klawiatury, co oznacza, że można jej używać na każdym komputerze bez potrzeby ponownej konfiguracji ustawień. Ponadto aplikacja Keyboard Configurator posiada cztery warstwy, przeznaczone do ustawień sprzętowych, skrótów aplikacji oraz układów klawiszy innych niż QWERTY. Ważne jest również, że aktualizacje oprogramowania mogą być przeprowadzane tylko przez użytkownika za pośrednictwem ustawień systemu Pop! _OS oraz LVFS (Linux Vendor Firmware Service).

Klawiatura Launch podłącza się do komputera za pomocą portu USB-C. Oprócz niego posiada ona jeszcze po dwa porty USB-C i USB-A. Wbudowany HUB pozwala na podłączenie innych urządzeń do komputera (np. mysz, zewnętrzny dysk) oraz oczywiście może on służyć jako stacja do przesyłania danych. Według firmy System76 są to bardzo szybkie porty, pozwalające na przesłanie 1 TB danych nawet w 15 minut.

Klawiatura Launch produkowana jest w stu procentowej zgodności z ideą firmy System76, czyli wolnego, otwartoźródłowego oprogramowania. Pliki projektowe i kod źródłowy oprogramowania (np. firmware) dostępne są dla każdego – można je dowolnie modyfikować. Jest to klawiatura klawiatura wszechstronna. Chociaż najlepiej działa pod dystrybucją Linuksa Pop!_OS, sprawdza się również pod systemem MacOs i Windows. Jest ergonomiczna, praktyczna i estetycznie wykonana.

Klawiatura jest dostępna na stronie firmy System76 w przedsprzedaży w cenie 285 dolarów. Nie jest to cena niska, zwłaszcza w porównaniu z cenami tanich klawiatur, których na runku jest mnóstwo, ale z całą pewnością odpowiednią dla produktu o bardzo wysokiej jakości. Zgodnie z zapowiedzią firmy, sprzedaż detaliczna i dostawy mają rozpocząć się na początku czerwca.

Strona firmy System76: system76.com.

Informacje o klawiaturze Launch i sklep: system76.com/accessories/launch.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Po(d)ręczny ramdysk

Następny post

Backup idealny z Borg – cz. I: omówienie i przygotowanie repozytorium

Powiązane posty