Vimix – Edycja video „na żywo”

Linux oferuje całkiem pokaźną bazę otwartoźródłowych, o potężnych możliwościach, aplikacji do pracy z obrazem. Nikomu, kto interesuje się grafiką komputerową, nie trzeba przedstawiać takich narzędzi jak GIMP, Krita, Inkscape, Karbon, Kdenlive czy osławiony Blender. Pozwalają one na obróbkę plików albo już utworzonych (np. zdjęcia, filmy), albo na stworzenie grafiki od podstaw (np. portret w Kricie). Czasem jednak zachodzi potrzeba obróbki grafiki generowanej „na żywo”. Do takich celów system Linux oferuje Vimix.

Vimix to następca GLMixera (sourceforge.net/projects/glmixer/), który to program nie jest już rozwijany. Vimix nie jest edytorem wideo, a darmową, otwartoźródłową aplikacją, przeznaczoną do kompleksowej pracy z obrazem, emitowanym w czasie rzeczywistym. Pozwala łączyć kilka klipów filmowych, miksować je np. z wykorzystaniem gotowej grafiki. Posiada bardzo szeroki wachlarz efektów przetwarzania obrazu, takie jak np. przejścia jednego klipu w inny.

Vimix jest programem intuicyjnym. Ma praktyczny interfejs, dający możliwość pełnej kontroli nad obróbką i kształtowaniem materiału wyjściowego. Otrzymany końcowy efekt może być prezentowany na różne sposoby. Można go wyświetlić na dużym monitorze, na ekranie projekcyjnym, albo może zostać przesyłany „na żywo” online. Oczywiście efekt wyjściowy obróbki obrazu może zostać nagrany.

Vimix to zaawansowana aplikacja o ogromnych możliwościach. Zawiera bogaty zestaw narzędzi przetwarzania obrazu na żywo, dlatego dla użytkownika, który dopiero zaczyna przygodę z tym programem, może wydawać się on bardzo skomplikowany. Jako najważniejsze cechy Vimixa można podać:

  • miksowanie klipów wideo,
  • wiele trybów mieszania i opcji przycinania,
  • duplikowanie źródeł obrazu,
  • łatwa manipulacja przezroczystością klipów za pomocą suwaka,
  • stosowanie płynnego przejścia pomiędzy transmitowanymi filmami,
  • stosowanie warstw w celu jednoczesnego dodawania kilku klipów,
  • poprawa jakości grafiki,
  • stosowanie efektów przetwarzania końcowego do wygenerowanej grafiki.

Vimix jest narzędziem specjalistycznym, ukierunkowanym na pracę z obrazem przesyłanym na żywo. Znakomicie sprawdza się podczas takich wydarzeń jak, koncerty, konferencje, sesje VJ (Video Jockey). Może być wykorzystywany w projektach amatorskich i profesjonalnych transmisjach.

Vimix jest dostępny dla MacOSa i oczywiście Linuksa. Można zainstalować go na dowolnej dystrybucji, pobierając ze sklepu Snap lub centrum oprogramowania, jeśli jest ono zintegrowane ze Snapem. Najnowsza wersja aplikacji została wydana 8 maja i nosi numer 0.6. Jednak programu lepiej uczyć się na wersji 0.5, która jest wersją stabilną.

Strona domowa projektu: brunoherbelin.github.io/vimix/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

toplip – ciekawy program do szyfrowania

Następny post

Publiczne wydanie EuroLinux 8.3 beta

Powiązane posty
Pidgin Logo

Pidgin – włączenie obsługi wiadomości Facebook

30 kwietnia 2015 roku Facebook wyłączył swoje Chat API oparte na XMPP (służące do komunikacji z Messengerem), a w związku z tym przestała działać obsługa wiadomości Facebooka w Pidginie - czy też ogólnie w oprogramowaniu korzystającym z biblioteki libpurple. 

Na szczęście pojawiła się nowa wtyczka - działająca, ale wciąż jeszcze rozwijana w ramach Google Summer of Code 2015 przez Jamesa Geboskiego (jgeboski). Ma ona stanowić zamiennik dotychczas stosowanej wtyczki o nazwie "Facebook XMPP".

Więcej...

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.

Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego kodu, który był również w kilku miejscach używany.

Więcej...