Vimix – Edycja video „na żywo”

Linux oferuje całkiem pokaźną bazę otwartoźródłowych, o potężnych możliwościach, aplikacji do pracy z obrazem. Nikomu, kto interesuje się grafiką komputerową, nie trzeba przedstawiać takich narzędzi jak GIMP, Krita, Inkscape, Karbon, Kdenlive czy osławiony Blender. Pozwalają one na obróbkę plików albo już utworzonych (np. zdjęcia, filmy), albo na stworzenie grafiki od podstaw (np. portret w Kricie). Czasem jednak zachodzi potrzeba obróbki grafiki generowanej „na żywo”. Do takich celów system Linux oferuje Vimix.

Vimix to następca GLMixera (sourceforge.net/projects/glmixer/), który to program nie jest już rozwijany. Vimix nie jest edytorem wideo, a darmową, otwartoźródłową aplikacją, przeznaczoną do kompleksowej pracy z obrazem, emitowanym w czasie rzeczywistym. Pozwala łączyć kilka klipów filmowych, miksować je np. z wykorzystaniem gotowej grafiki. Posiada bardzo szeroki wachlarz efektów przetwarzania obrazu, takie jak np. przejścia jednego klipu w inny.

Vimix jest programem intuicyjnym. Ma praktyczny interfejs, dający możliwość pełnej kontroli nad obróbką i kształtowaniem materiału wyjściowego. Otrzymany końcowy efekt może być prezentowany na różne sposoby. Można go wyświetlić na dużym monitorze, na ekranie projekcyjnym, albo może zostać przesyłany „na żywo” online. Oczywiście efekt wyjściowy obróbki obrazu może zostać nagrany.

Vimix to zaawansowana aplikacja o ogromnych możliwościach. Zawiera bogaty zestaw narzędzi przetwarzania obrazu na żywo, dlatego dla użytkownika, który dopiero zaczyna przygodę z tym programem, może wydawać się on bardzo skomplikowany. Jako najważniejsze cechy Vimixa można podać:

  • miksowanie klipów wideo,
  • wiele trybów mieszania i opcji przycinania,
  • duplikowanie źródeł obrazu,
  • łatwa manipulacja przezroczystością klipów za pomocą suwaka,
  • stosowanie płynnego przejścia pomiędzy transmitowanymi filmami,
  • stosowanie warstw w celu jednoczesnego dodawania kilku klipów,
  • poprawa jakości grafiki,
  • stosowanie efektów przetwarzania końcowego do wygenerowanej grafiki.

Vimix jest narzędziem specjalistycznym, ukierunkowanym na pracę z obrazem przesyłanym na żywo. Znakomicie sprawdza się podczas takich wydarzeń jak, koncerty, konferencje, sesje VJ (Video Jockey). Może być wykorzystywany w projektach amatorskich i profesjonalnych transmisjach.

Vimix jest dostępny dla MacOSa i oczywiście Linuksa. Można zainstalować go na dowolnej dystrybucji, pobierając ze sklepu Snap lub centrum oprogramowania, jeśli jest ono zintegrowane ze Snapem. Najnowsza wersja aplikacji została wydana 8 maja i nosi numer 0.6. Jednak programu lepiej uczyć się na wersji 0.5, która jest wersją stabilną.

Strona domowa projektu: brunoherbelin.github.io/vimix/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

toplip – ciekawy program do szyfrowania

Następny post

Publiczne wydanie EuroLinux 8.3 beta

Powiązane posty
sles for arm

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej...

Amarok 2.8 wydany

Deweloperzy Amaroka udostępnili wydanie 2.8 odtwarzacza, o nazwie kodowej Return To The Origin. W jego najnowszym wydaniu dodano m.in. nowy aplet do wizualizacji analizatora dźwięku, płynne wyciszanie podczas pauzowania oraz wiele udoskonaleń w interfejsie graficznym i wydajności.

 

Amarok to odtwarzacz muzyki dla środowiska KDE, charakteryzujący się szerokim wykorzystaniem bazy multimediów. W najnowszym wydaniu 2.8 deweloperzy szczególny nacisk położyli na poprawę stabilności, wydajności i dopracowania programu — podobnej jak w serii 1.x odtwarzacza.

Więcej...