Publiczne wydanie EuroLinux 8.3 beta

W dniu dzisiejszym udostępniliśmy publicznie wersję beta systemu EuroLinux 8.3. Jest to wersja testowa oprogramowania. Wydanie jej jest efektem kilku miesięcy prac zespołu EuroLinux. Zastosowaliśmy w niej nowoczesne rozwiązania produkcyjne oraz rozszerzone procedury testowania gotowego produktu.

Naszą misją jest tworzenie nie tylko najlepszego Linuksa zgodnego ze standardem rynkowym, ale także dodanie do niego kilku kluczowych wyróżników technologicznych. Stanowią one wartość dodaną względem innych vendorów przy równoczesnym zachowaniu pełnej zgodności ze wzorcem.

Wydanie beta jest ważnym krokiem w rozwoju oprogramowania, nie wstrzymuje jednak kolejnych celów i projektów. W najbliższym czasie czeka nas sporo pracy, której efekty wkrótce zostaną udostępnione. Więcej informacji w naszej roadmapie.

Poniżej znajdą Państwo ISO instalacyjne dla wersji:

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza wersja beta?

Wersja beta jest z reguły wersją testową dostępną do testowania na zewnątrz organizacji. W przypadku EuroLinux 8.3 system jest gotowy do testów użytkowników, w związku z czym chcemy go państwu udostępnić. Co istotne, systemy odpowiedzialne za jego budowanie i testowanie są już w 100% zautomatyzowane i powtarzalne.

Czy powinienem instalować tę wersję produkcyjnie?

Wersja służy głównie testom i nie powinna być instalowana na środowiskach produkcyjnych.

Czy EuroLinuxa w wersji beta można używać bez ograniczeń?

Tak. System ten nie jest jednak objęty bezpośrednim wsparciem firmy EuroLinux.

Czy wersja beta automatycznie stanie się wersją produkcyjną?

Wersja beta, tak jak każda instalacyjna wersja systemu EuroLinux, ma dostęp do repozytorium certify, które jest zamrożoną wersją repozytorium służącą do certyfikacji oprogramowania. Po wydaniu wersji finalnej, repozytorium to zostanie zaktualizowane, dzięki czemu wydanie beta po aktualizacji powinno stać się pełnym produktem. Firma EuroLinux nie gwarantuje jednak bezproblemowego przejścia z wersji beta na GA, gdyż nie jest to naszym priorytetem. Ponadto korzystanie z wersji beta oprogramowania w środowiskach produkcyjnych nie należy do dobrych praktyk.

Znane ograniczenia

 • Moduły powiązane z perlem 5.24 i perlem 5.30 nie zostały włączone do tej wersji
 • wybrane pakiety i686 nie znajdują się w tej wersji
 • pakiety gcc-toolset nie zostały włączone do tej wersji
 • niektóre inne mniej ważne pakiety mogą zostać dołączone w wersji finalnej.

Gdzie zgłaszać błędy?

Nasi klienci mogą zgłaszać błędy standardowymi kanałami:

Błędy można zgłaszać także w publicznym repozytorium GitHub w zakładce Issues -> New issue -> Bug Report: EuroLinux Distro Bug Report and RFC repository

Gdzie zgłaszać pomysły?

Pomysły na ulepszenia dystrybucji można zgłaszać w publicznym repozytorium na GitHub, w zakładce Issues -> New issue -> Package/Feature Request: EuroLinux Distro Bug Report and RFC repository

Roadmapa

Ogóle założenia roadmapy EuroLinux są następujące:

 • 06-2021 Wydanie pełnej wersji 8.3
 • 06-2021 Wydanie wersji 8.4 beta
 • 07-2021 Wydanie pełnej wersji 8.4
 • 07-2021 Wraz z wydaniem 8.4 zostaną wydane dodatki do systemu, w tym HA
 • 09-2021 Udostępnienie dla wybranych klientów mechanizmu rekompilacji systemu ze źródeł
 • 11-2021 Wydanie wersji 8.5 beta
 • 12-2021 Wydanie pełnej wersji 8.5
 • Q1-2022 Wydanie wersji 9.0 beta.

EuroLinux to polska dystrybucja Linuksa klasy Enterprise stworzona, rozwijana i wspierana przez firmę EuroLinux, zbudowana głównie z kodu źródłowego Red Hat Enterprise Linux. Pochodzenie systemu zapewnia mu kompatybilność z najpopularniejszymi serwerowymi dystrybucjami systemów Linux, w tym Red Hat Enterprise Linux, Oracle Linux i CentOS. Choć EuroLinux przeznaczony jest głównie do zastosowań serwerowych, to z powodzeniem może być również używany w komputerach stacjonarnych oraz dowolnym środowisku, w którym wymagana jest długoterminowa stabilność i wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Vimix – Edycja video „na żywo”

Następny post

OpenStreetMap Część 2 – Struktura portalu

Powiązane posty