Tails 4.19 bez funkcji przypisywania certyfikatu TLS

Tails 4.2 logo

The Amnesic Incognito Live System, czyli Tails jest znaną dystrybucją Linuksa, działającą w trybie Live USB i nastawioną na zapewnienie jak największej anonimowości. Oparty jest na jądrze Debiana i pracuje w środowisku graficznym GNOME. Sposób łączenia z internetem zapewniają użytkownikowi realną i stojącą na bardzo wysokim poziomie wirtualną „nieuchwytność”. Tails standardowo posiada bardzo bogaty zestaw specjalistycznych aplikacji nastawionych na prywatność, takich jak np.: przeglądarka Tor, komunikator Pidgin, szyfrujący wiadomości end-to-end, NetworkManager, Thunderbird z obsługą OpenPGP, KeePassXC, GNU Privacy Guard. Zainteresowanych odsyłam do bliższego zapoznania się z tym doskonałym systemem operacyjnym, np. tutaj.

Tails przyzwyczaił już swoich użytkowników do comiesięcznych aktualizacji. Po ostatnim jej wydaniu 20 kwietnia, nadszedł czas na najnowszą wersję tej dystrybucji – Tails 4.19, która została wydana 1 czerwca. Częstotliwość wydawania nowych wersji sprawia, że nie posiadają one zbyt dużo zmian. Najważniejsze jednak, że każde nowe wydanie poprawia to, co w tym systemie operacyjnym jest najważniejsze – anonimowość użytkownika.

W wersji 4.19 deweloperzy wprowadzili następujące zmiany:

  1. Usunięcie funkcji przypisywania certyfikatu TLS.
    W celu zwiększenia bezpieczeństwa Tails przypisywał certyfikat TLS (Transport Layer Security) podczas przeprowadzania automatycznej aktualizacji, ale funkcja ta powodowała przerywanie aktualizacji, dlatego deweloperzy postanowili ją usunąć. Jednak pomimo tej zmiany bezpieczeństwo jest nadal zachowywane, bo wszelkie aktualizacje są uwierzytelniane przy użyciu OpenPGP.
  2. Dodanie informacji zwrotnej podczas wpisywania w terminalu hasła administratora za pomocą narzędzia sudo.
    Do wersji 4.18 wystarczyło wpisać hasło i zatwierdzić je enterem. Teraz hasło jest wyświetlane jako gwiazdki, przez co można upewnić się, czy terminal przyjął wprowadzone dane.
  3. Przeglądarka Tor została aktualizowana do wersji 10.0.17.
  4. Klient poczty Thunderbird został zaktualizowany do wersji 78.10.0.

W wersji 4.19 miała znaleźć się jeszcze jedna znacząca zmiana – poprawiony miał zostać sposób łączenia się z siecią Tor. (Patrz tails.boum.org/news/test_4.19-rc1/.) Jednak mimo usilnych starań deweloperzy nie zdołali rozwiązać problemu przed wydaniem niniejszej wersji. Poprawka ta zapowiedziana została na następną aktualizację.

Anonimowy system operacyjny Tails 4.19 tradycyjnie zdobyć możemy na dwa sposoby:

  • poprzez automatyczną aktualizację plików na zewnętrznej pamięci USB,
  • poprzez pobranie ze strony projektu pliku USB image albo ISO image.

Wydanie kolejnej wersji systemu Tails 4.20 zaplanowane jest na 13 lipca.

Strona domowa projektu Tails: tails.boum.org/index.en.html.

System Tails 4.19 można pobrać tutaj: tails.boum.org/install/index.en.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Firefox 89 wydany

Następny post

Pop!_OS z nowym środowiskiem graficznym COSMIC

Powiązane posty
Steve Ballmer

Półżartem – czarny dzień dla Linuksa? Steve Ballmer odchodzi!

W ostatni piątek Steve Ballmer poinformował o swoim przejściu na emeryturę. Piastujący od 2000 roku stanowisko szefa Microsoftu charyzmatyczny Ballmer przekornie nazywany był często przyjacielem Linuksa. Negatywne kampanie marketingowe oraz nieudane wydanie systemu Windows Vista przyczyniły się wbrew zamierzeniom do większej popularności Linuksa. Ostatnie kontrowersje wokół intefejsu Metro w Windows 8 oraz usłudze SmartScreen - zbierającej informacje o każdej aplikacji instalowanej w systemie i wysyłającej je do firmy Microsoft, zdaniem wielu osób znów mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania systemami Linux i Mac OS.

Co ciekawe po ogłoszeniu rezygnacji Ballmera ze stanowiska akcje Microsoftu na giełdzie momentalnie wzrosły - czyżby to był "czarny dzień" dla Linuksa? :)

Więcej...
Alpine Linux logo

Alpine Linux 3.13.0

14 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Alpine Linux 3.13.0. Jest on rozwijaną przez skupioną wokół projektu społeczność dystrybucją Linuksa. System posiada małe rozmiary i jest zorientowany na bezpieczeństwo oraz przeznaczony do użytku dla routerów, firewalli, sieci VPN, boxów VoIP i serwerów.

Więcej...