Tails 4.19 bez funkcji przypisywania certyfikatu TLS

Tails 4.2 logo

The Amnesic Incognito Live System, czyli Tails jest znaną dystrybucją Linuksa, działającą w trybie Live USB i nastawioną na zapewnienie jak największej anonimowości. Oparty jest na jądrze Debiana i pracuje w środowisku graficznym GNOME. Sposób łączenia z internetem zapewniają użytkownikowi realną i stojącą na bardzo wysokim poziomie wirtualną „nieuchwytność”. Tails standardowo posiada bardzo bogaty zestaw specjalistycznych aplikacji nastawionych na prywatność, takich jak np.: przeglądarka Tor, komunikator Pidgin, szyfrujący wiadomości end-to-end, NetworkManager, Thunderbird z obsługą OpenPGP, KeePassXC, GNU Privacy Guard. Zainteresowanych odsyłam do bliższego zapoznania się z tym doskonałym systemem operacyjnym, np. tutaj.

Tails przyzwyczaił już swoich użytkowników do comiesięcznych aktualizacji. Po ostatnim jej wydaniu 20 kwietnia, nadszedł czas na najnowszą wersję tej dystrybucji – Tails 4.19, która została wydana 1 czerwca. Częstotliwość wydawania nowych wersji sprawia, że nie posiadają one zbyt dużo zmian. Najważniejsze jednak, że każde nowe wydanie poprawia to, co w tym systemie operacyjnym jest najważniejsze – anonimowość użytkownika.

W wersji 4.19 deweloperzy wprowadzili następujące zmiany:

  1. Usunięcie funkcji przypisywania certyfikatu TLS.
    W celu zwiększenia bezpieczeństwa Tails przypisywał certyfikat TLS (Transport Layer Security) podczas przeprowadzania automatycznej aktualizacji, ale funkcja ta powodowała przerywanie aktualizacji, dlatego deweloperzy postanowili ją usunąć. Jednak pomimo tej zmiany bezpieczeństwo jest nadal zachowywane, bo wszelkie aktualizacje są uwierzytelniane przy użyciu OpenPGP.
  2. Dodanie informacji zwrotnej podczas wpisywania w terminalu hasła administratora za pomocą narzędzia sudo.
    Do wersji 4.18 wystarczyło wpisać hasło i zatwierdzić je enterem. Teraz hasło jest wyświetlane jako gwiazdki, przez co można upewnić się, czy terminal przyjął wprowadzone dane.
  3. Przeglądarka Tor została aktualizowana do wersji 10.0.17.
  4. Klient poczty Thunderbird został zaktualizowany do wersji 78.10.0.

W wersji 4.19 miała znaleźć się jeszcze jedna znacząca zmiana – poprawiony miał zostać sposób łączenia się z siecią Tor. (Patrz tails.boum.org/news/test_4.19-rc1/.) Jednak mimo usilnych starań deweloperzy nie zdołali rozwiązać problemu przed wydaniem niniejszej wersji. Poprawka ta zapowiedziana została na następną aktualizację.

Anonimowy system operacyjny Tails 4.19 tradycyjnie zdobyć możemy na dwa sposoby:

  • poprzez automatyczną aktualizację plików na zewnętrznej pamięci USB,
  • poprzez pobranie ze strony projektu pliku USB image albo ISO image.

Wydanie kolejnej wersji systemu Tails 4.20 zaplanowane jest na 13 lipca.

Strona domowa projektu Tails: tails.boum.org/index.en.html.

System Tails 4.19 można pobrać tutaj: tails.boum.org/install/index.en.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Firefox 89 wydany

Następny post

Pop!_OS z nowym środowiskiem graficznym COSMIC

Powiązane posty

Ubuntu 16.10 (Yakkety Yak) gotowe do pobrania

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

Więcej...

Narodowe Archiwum Cyfrowe zwiększa dostępność usług w oparciu o wdrożony przez Linux Polska klaster geograficzny EDB Postgres

Narodowe Archiwum Cyfrowe wdrożyło innowacyjny klaster geograficzny Postgres pomiędzy dwoma oddalonymi lokalizacjami. Twórcą koncepcji i dostawcą rozwiązania jest Linux Polska - lider technologii open source w regionie CEE. Klaster zapewnia pracę bez przestojów i lepsze wykorzystanie mocy obliczeniowej serwerów, na których działa Archiwum Dokumentów Elektronicznych, co znacznie poprawia dostępność i jakość usług publicznych świadczonych przez NAC.

Więcej...

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę - pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.

Więcej...