Slimbook Executive – wydajny laptop z Hiszpanii z Linuksem

Na rynku pojawia się coraz więcej komputerów z preinstalowanym Linuksem. Na przykład Dell oferuje model laptopa z Ubuntu 18.04 LTS, Lenovo z Ubuntu 20.04. Firmy System76 i Purism swoje komputery sprzedają z preinstalowanymi dystrybucjami Linuksa, kolejno: Pop!_OS / Ubuntu 20.04 LTS (64-bit) oraz PureOS.

Również w Europie istnieje firma idąca w tym kierunku. Jest nią Slimbook.

Slimbook to hiszpańska firma powstała w 2015 roku. Od początku istnienia jej ideą przewodnią jest stworzenie najlepszej na rynku marki komputerów i serwerów z systemem Linux. Działalność firmy nie skupia się wyłącznie na sprzęcie. Slimbook tworzy także własne aplikacje, takie jak Gestures, Makeup, Face. W zeszłym roku firma wydała Slimbook OS, dystrybucję opartą na Ubuntu 20.04 LTS i zoptymalizowaną pod sprzedawane komputery. Oczywiście Slimbook OS może być też z powodzeniem instalowany na innych komputerach.

Oferta firmy jest bogata: laptopy, komputery stacjonarne, komputery w wersji mini, komputery „all-in-one”, serwery, akcesoria, oprogramowanie, wsparcie techniczne. Oprócz dystrybucji Linuksa (do wyboru np. Kubuntu, Fedora, Manjaro, Mint, Elementary), możliwe jest za dopłatą zamówienie komputera z Windows 10, albo z dwoma tymi systemami, zainstalowanymi obok siebie (dual-boot).

Slimbook jednak nie przestaje rozwijać się. Jakiś czas temu do swojej oferty firma dodała komputer mini PC One, a ostatnio pojawiła się kolejna nowość – laptop Executive.

Executive jest komputerem z linii „Hight-End” i jest przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Prezentuje nową jakość w porównaniu ze swoim poprzednikiem ProX. Ma atrakcyjniejszy wygląd i solidniejszą konstrukcję (wykonany jest z stopu magnezu wysokiej jakości). Ponadto jest lżejszy, wyświetlacz ma wyższą rozdzielczość, a akumulator dłuższy czas pracy.

Parametry techniczne i funkcje modelu Executive prezentują się bardzo okazale:

  • 4-rdzeniowy procesor Intel Core i7-1165G7.
  • Karta graficzna Intel Iris Xe.
  • Pamięć RAM – DDR4 3200 MHz, maksymalnie do 64 GB.
  • Do dwóch dysków twardych SSD do wyboru: 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TR. Maksymalnie 4 TB.
  • 14-calowy wyświetlacz (rozdzielczość 3K – 2880 × 1800 px, częstotliwość odświeżania 90 Hz, powłoka przeciwodblaskowa 400 nitów, 99% gamy TrueColor, kąt widzenia 89%).
  • 4 wyjścia wideo: HDMI 2.0, Thunderbolt 4, dwa porty USB-C.
  • Trwała bateria – do 6-8 godzin pełnego użytkowania.
  • Podświetlana klawiatura.
  • Kamera 720px, głośniki 2 W, mikrofon.
  • Niewielka waga – około 1 kg.

Z powyższego zestawienia można wyciągnąć wniosek, że w zamiarach firmy Slimbook produkt ten ma być realną konkurencją w segmencie komputerów z „wysokiej półki”, takich jak ASUS ZenBook albo Dell Latitude 5420.

Cena laptopa Executive to € 1299. Więcej informacji o tym produkcie znajdziemy pod tym adresem: slimbook.es/executive.

Witryna internetowa firmy Slimbook – slimbook.es.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

O zmianie katalogów słów kilka

Następny post

Aplikacja Tutanota dostępna na Linuksa

Powiązane posty

Linux zdominował superkomputery

To, że kiedyś nastąpi ten dzień było prawie pewne. Ostatnie dwie "nielinuksowe" maszyny - chińskie komputery IBM POWER, pracujące pod kontrolą systemu AIX wypadły właśnie z najnowszego (listopad 2017) zestawienia superkomputerów i tym samym Top500 najmocniejszych serwerów  składa się tylko z maszyn kontrolowanych przez Linuksa!

Więcej...