Slimbook Executive – wydajny laptop z Hiszpanii z Linuksem

Na rynku pojawia się coraz więcej komputerów z preinstalowanym Linuksem. Na przykład Dell oferuje model laptopa z Ubuntu 18.04 LTS, Lenovo z Ubuntu 20.04. Firmy System76 i Purism swoje komputery sprzedają z preinstalowanymi dystrybucjami Linuksa, kolejno: Pop!_OS / Ubuntu 20.04 LTS (64-bit) oraz PureOS.

Również w Europie istnieje firma idąca w tym kierunku. Jest nią Slimbook.

Slimbook to hiszpańska firma powstała w 2015 roku. Od początku istnienia jej ideą przewodnią jest stworzenie najlepszej na rynku marki komputerów i serwerów z systemem Linux. Działalność firmy nie skupia się wyłącznie na sprzęcie. Slimbook tworzy także własne aplikacje, takie jak Gestures, Makeup, Face. W zeszłym roku firma wydała Slimbook OS, dystrybucję opartą na Ubuntu 20.04 LTS i zoptymalizowaną pod sprzedawane komputery. Oczywiście Slimbook OS może być też z powodzeniem instalowany na innych komputerach.

Oferta firmy jest bogata: laptopy, komputery stacjonarne, komputery w wersji mini, komputery „all-in-one”, serwery, akcesoria, oprogramowanie, wsparcie techniczne. Oprócz dystrybucji Linuksa (do wyboru np. Kubuntu, Fedora, Manjaro, Mint, Elementary), możliwe jest za dopłatą zamówienie komputera z Windows 10, albo z dwoma tymi systemami, zainstalowanymi obok siebie (dual-boot).

Slimbook jednak nie przestaje rozwijać się. Jakiś czas temu do swojej oferty firma dodała komputer mini PC One, a ostatnio pojawiła się kolejna nowość – laptop Executive.

Executive jest komputerem z linii „Hight-End” i jest przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Prezentuje nową jakość w porównaniu ze swoim poprzednikiem ProX. Ma atrakcyjniejszy wygląd i solidniejszą konstrukcję (wykonany jest z stopu magnezu wysokiej jakości). Ponadto jest lżejszy, wyświetlacz ma wyższą rozdzielczość, a akumulator dłuższy czas pracy.

Parametry techniczne i funkcje modelu Executive prezentują się bardzo okazale:

  • 4-rdzeniowy procesor Intel Core i7-1165G7.
  • Karta graficzna Intel Iris Xe.
  • Pamięć RAM – DDR4 3200 MHz, maksymalnie do 64 GB.
  • Do dwóch dysków twardych SSD do wyboru: 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TR. Maksymalnie 4 TB.
  • 14-calowy wyświetlacz (rozdzielczość 3K – 2880 × 1800 px, częstotliwość odświeżania 90 Hz, powłoka przeciwodblaskowa 400 nitów, 99% gamy TrueColor, kąt widzenia 89%).
  • 4 wyjścia wideo: HDMI 2.0, Thunderbolt 4, dwa porty USB-C.
  • Trwała bateria – do 6-8 godzin pełnego użytkowania.
  • Podświetlana klawiatura.
  • Kamera 720px, głośniki 2 W, mikrofon.
  • Niewielka waga – około 1 kg.

Z powyższego zestawienia można wyciągnąć wniosek, że w zamiarach firmy Slimbook produkt ten ma być realną konkurencją w segmencie komputerów z „wysokiej półki”, takich jak ASUS ZenBook albo Dell Latitude 5420.

Cena laptopa Executive to € 1299. Więcej informacji o tym produkcie znajdziemy pod tym adresem: slimbook.es/executive.

Witryna internetowa firmy Slimbook – slimbook.es.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

O zmianie katalogów słów kilka

Następny post

Aplikacja Tutanota dostępna na Linuksa

Powiązane posty

W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie

Pół roku temu informowaliśmy o spotkaniu w Zespole Szkół w Suchym Dębie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską, gdzie zarysowany został plan wdrożenia otwartego oprogramowania szkolnego.

Dzięki zaangażowaniu miejscowego radnego Przemysława Dymarkowskiego, wraz z dyrekcją i nauczycielem informatyki - uczniowie i nauczyciele testują już Linuksa. Pracownia szkolna posiada łącznie 19 stanowisk, gdzie wysłużone Winsows XP zostały zastąpione specjalnie dostosowanym na potrzeby edukacji Linuksem Mint. Dodatkowo stacje mają zainstalowane Wine, które służy do uruchamiania oprogramowania na CD dostarczanego z podręcznikami informatyki dla klas 1-3 (Elementarz małego informatyka). 

Więcej...