Aplikacja Tutanota dostępna na Linuksa

FOSS sięga w różne zakamarki życia. Do naszej dyspozycji są darmowe, otwartoźródłowe pakiety biurowe, aplikacje do tworzenia muzyki, zarządzania pokojami hotelowymi, aplikacje do obsługi celnej, do prowadzenia domowego budżetu. Na liście nie mogło też zabraknąć serwisu z usługami mailowymi.

Tutanota to otwartoźródłowy serwis mailowy, założony w Hanowerze w 2012 roku przez studentów informatyki. Firma od początku istnienia kieruje się ideą wolności słowa i prywatności. Jest pierwszą na świecie usługą, w której e-maile są szyfrowane „end-to-end”. Z biegiem lat zakres usług, dbających o prywatność użytkowników, powiększył się. Dzisiaj Tutanota oferuje szyfrowanie całej skrzynki pocztowej: książki adresowej, kalendarza i formularza kontaktowego Secure Connect.

Serwis jest przejrzysty i łatwy w obsłudze. Wystarczy zarejestrować się, wybierając interesującą nas subskrypcję. Do dyspozycji mamy następujące możliwości:

 • Prywatny, oferujący pakiety: Free, Premium, Teams.
 • Biznes, oferujące pakiety: Premium, Teams, Pro.

Różnią się one pojemnością skrzynki, domenami, ilością dostępnych opcji oraz oczywiście ceną. Wersja podstawowa Free jest darmowa, ale dla użytkownika niewymagającego, któremu zależy tylko na sprawnym, bezpiecznym koncie e-mailowym, w zupełności ona wystarcza.

Oprócz tego użytkownik ma do wyboru:

 • jedną z trzech (większą od standardowego dla danej usługi) pojemności pamięci: 10 GB, 100 GB oraz 1 TB;
 • jeden z trzech (większych od standardowego dla danej usługi) pakietów aliasów: 20, 40 oraz 100 aliasów;
 • 3 dodatkowe funkcje skrzynki mailowej: Whitelabel, Dzielenie się, Business;
 • dodatkową usługę – w pełni zaszyfrowany formularz kontaktowy Secure Connect;
 • oferty specjalne dla organizacji non-profit.

Tutanota to, przede wszystkim, bezpieczna i bardzo sprawnie działająca aplikacja internetowa. Jednak w zamysłach deweloperów pojawiła się też wersja stacjonarna poczty. Wersja Beta aplikacji stacjonarnej ukazała się w grudniu 2018 roku.

Po dwóch i pół roku sprawdzania i licznych testów bezpieczeństwa prace zostały zakończone. 21 czerwca zespół Tutanoty oficjalnie ogłosił zamknięcie wersji Beta swojego klienta stacjonarnego. Jest on już dostępny w wersji stabilnej na Linuksa, a także na MacOS i Windows.

Aplikacja desktopowa Tutanota jest znacznie korzystniejsza dla użytkownika od jej wersji internetowej. W praktyce zwiększa dostępność (ingeruje się z systemem operacyjnym) do skrzynki pocztowej, łatwość jej użytkowania oraz, przede wszystkim, bezpieczeństwo oferowanych usług. Posiada ona wszystkie opcje, które ma jej wersja internetowa, czyli:

 • zaszyfrowana skrzynka pocztowa, kalendarz, książka adresowa;
 • wyszukiwanie szyfrowanych lokalnie danych;
 • powiadomienia maili i kalendarza;
 • filtry i skróty;
 • sprawdzanie pisowni;
 • powiadomienia o nieobecności;
 • lista zaufanych nadawców;
 • uwierzytelnianie dwuskładnikowe TOTP.

Deweloperzy poinformowali, że wypuszczenie wersji stabilnej aplikacji Tutanota nie oznacza zakończenia jej rozwoju. Projekt ma być ciągle rozwijany (podobnie też wersja internetowa) w kierunku poprawy bezpieczeństwa i jakości usług. Najbliższe, zaplanowane cele działania to:

 • wprowadzenie dla klientów stacjonarnych i aplikacji opcji whitelabel,
 • dodanie możliwość pracy w trybie offline,
 • dodanie dwuskładnikowego uwierzytelnienia U2F.

Korzystam z poczty Tutanota i zachęcam innych do jej przetestowania. Zwłaszcza wersji stacjonarnej, która wnosi lepszy standard pracy ze krzynką mailową. Aplikację można pobrać z oficjalnej strony internetowej pod tym linkiem tutanota.com/pl/#download. Dla systemu Linux jest ona dostarczona jako plik AppImage, którego można uruchomić w bardzo prosty sposób na każdej dystrybucji (patrz np. tutaj).

Strona internetowa serwisu mailowego Tutanota: tutanota.com/pl/.

1 komentarz
 1. Można dodać, że Tutanota umożliwia także wysyłanie i przyjmowanie maili, które nie są szyfrowane oraz wysłanie maila zaszyfrowanego komuś, kto nie posiada konta w serwisie. W takiej sytuacji osoba dostaje na swój adres link do wiadomości, który odsyła ją do na serwer tutanota, gdzie może przeczytać maila i napisać odpowiedź. Link zawiera wtedy całą zaszyfrowaną konwersację. Oczywiście należy wcześniej podać komuś takiemu hasło pomagające odszyfrować maila, co nieco komplikuje sprawę, ale posługując się np. signal, albo bitwarden (funkcja bezpiecznego wysyłania haseł) można sobie z tym bezpiecznie poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Slimbook Executive – wydajny laptop z Hiszpanii z Linuksem

Następny post

Canonical wspiera Blendera

Powiązane posty

Hand of Thief – trojan na Linuksa

Na rynku cyberprzestępców krążyć zaczął trojan Hand of Thief, który za cel obiera sobie klientów banków korzystających z platformy Linux. Nowe zagrożenie opisali specjaliści od zabezpieczeń z firmy RSA.

Trojan o nazwie Hand of Thief potrafi podsłuchiwać sesje HTTP i HTTPS na większości przeglądarek (m.in. Firefox i Chrome), posiada wbudowanego backdoora, blokuje wybrane adresy aby utrudnić pozbycie się go oraz zabezpieczenie przed zdebugowaniem przez specjalistów od zabezpieczeń. Nie różni się tym samym od setek podobnych złośliwych programów, których zadaniem jest zdobycie dostępu do kont bankowości elektronicznej. To co go wyróżnia na ich tle, to platforma, na której działa — jest nią Linux.

Więcej...