Canonical wspiera Blendera

Reklamować Blendera nie trzeba. To darmowa, otwartoźródłowa aplikacja graficzna dostępna na wszystkie platformy systemowe – Linux, MacOS i Windows. Jej polem działania jest, przede wszystkim, szeroko rozumiana grafika 3D: modelowanie, animacja, symulacja, teksturowanie, renderowanie. Oprócz tego Blender znakomicie sprawdza się w pracy z grafiką 2D. Możemy tworzyć w nim animowane filmy, edytować wideo, komponować obraz, tworzyć efekty specjalne itp. Blender jest narzędziem wszechstronnym i uniwersalnym. Jego bardzo rozbudowany zestaw narzędzi, wielość trybów pracy oraz opcji w połączeniu z niewielkimi wymaganiami sprzętowymi sprawiają, że jest to aplikacja o potężnych możliwościach. Według opinii specjalistów śmiało może ona konkurować z płatnymi odpowiednikami, takimi jak Maya albo Cinema 4D.

Niestety, chociaż z powodzeniem może być używany do profesjonalnych zastosowań, Blender przez lata swojego istnienia nie zdołał przebić się na salony branży graficznej. Ten stan rzeczy ma zmienić Canonical, z którym 23 czerwca bieżącego roku nawiązali współpracę twórcy Blendera.

Canonical to firma, założona w celu wspierania rozwoju i promocji projektów typu open source. Odpowiedzialna jest za tak poważne i popularne projekty jak np. Ubuntu, Ubuntu Studio i Snapcraft. Co ważne firma ta dostarcza przedsiębiorstwom profesjonalnego wsparcia i usługi, związane z rozwijanymi przez siebie projektami open source, w tym obsługę oprogramowania w wersji LTS (Long Term Support). Wydaje się więc, że współpraca tych zespołów zbiegła się w odpowiednim czasie, gdyż Blender w ciągu ubiegłego roku wydał aż dwie wersje LTS swojego znakomitego kombajnu graficznego – 2.83 i 2.93.

Współpraca obu tych marek wyznacza nowy kierunek rozwoju Blendera, który w wersji LTS przeznaczony będzie również dla przedsiębiorstw (np. profesjonalnych studiów filmowych). Wsparcie obejmować będzie wszystkie platformy systemowe – Linux, MacOS i Windows. Będzie ona płatna. Całym procesem, w tym integracją z infrastrukturą wsparcia Blendera, zarządzać będzie Canonical. W celu zapewnienia szybkiego, kompleksowego wsparcia technicznego, kontakt pracowników z klientami będzie odbywał się bezpośrednio i indywidualnie.

Przestrzeń usług dla Blendera zostanie stworzona na istniejącej już platformie Ubuntu Advantage. Część dochodu dzielona będzie pomiędzy Blender Foundation, która inwestować będzie w rozwój podstawowej wersji programu Blender, a utrzymywaniem wsparcia wersji LTS. Obecni użytkownicy Ubuntu Advantage, którzy zawarli już umowę na wsparcie Blendera, zostaną automatycznie przeniesieni na nową platformę kontaktową do wspierania wersji LTS.

Połączenie sił Blendera i Canonical jest ciekawym wydarzeniem w branży FOSS. Twórcy Blendera poszli w dobrym kierunku, aby rozwiązać jeden z największych problemów, które dotykają każdy otwartoźródłowy projekt, mianowicie wejście na rynek profesjonalnych firm. Chociaż Blender jest narzędziem dorównującym albo nawet przewyższającym płatne alternatywy, brak oferty komercyjnego wsparcia uniemożliwiał powiększenie zasięgu na użytkowników korporacyjnych. Należy wspomnieć, że w dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych powodów, dla których firmy biorą pod uwagę wybór danej aplikacji, jest jej wsparcie.

Obie strony są zadowolone z podjętych kroków i mają nadzieję na pozytywny rozwój współpracy w przyszłości. Ton Roosendaal, prezes Blender Foundation, uważa nawet, że sposób, w jaki Canonical zbudował platformę wsparcia Blendera jest wzorcowy dla idei open source. Według niego, dzięki nawiązanej współpracy, ustanowiony zostanie nowy standard wpływu twórców otwartoźródłowego oprogramowania na rynek i przyszłość projektów FOSS.

Wiele wskazuje na to, że współpraca Canonical i Blendera przynieść może wiele dobrego dla branży grafiki 3D. Czy stanie się tak – przyszłość pokaże.

Więcej informacji o Canonical i Blenderze można znaleźć pod następującymi linkami: canonical.com, blender.org.

4 komentarze
  1. -Ja widzę że Canonical konsumuje Skutek Pracy ( wieloletniej ) Programistów Blender-a. Niby cieszy perspektywa rozwinięcia grona użytkowników tylko czy Profesjonalni Graficy podpowiedzą konkretne funkcjonalności dla nieodpłatnej wersji Blender-a ( ? ) Wiem po sobie, że trochę “chronię tajemnice swego warsztatu profesjonalnego….
    Podsumowując : -Canonical z jakości Blendera “ma połowę roboty zrobione”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Aplikacja Tutanota dostępna na Linuksa

Następny post

Wydano jądro Linux 5.13

Powiązane posty
kde plasma mobile

Plasma Mobile – KDE dla smartfonów

Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile - wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile obecnie jest już rozwijane na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona.

Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych - o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL - zgodnie z polityką KDE.

Więcej...