Element – komunikator działający w sieci Matrix

Istnieje dość spory wybór otwartoźródłowych komunikatorów. W ostatnim czasie coraz chętniej są one wybierane jako alternatywy WhatsAppa. Po wprowadzeniu 8 lutego tego roku nowej polityki prywatności (patrz tutaj) wiele osób zraziło się do tej popularnej niegdyś aplikacji. Na przykład Telegram w pierwszej połowie stycznia odnotował ogromny wzrost liczby użytkowników: w ciągu trzech dni zarejestrowano aż 25 mln. kont. Oprócz Telegrama, na Linuksa są jeszcze takie komunikatory jak na przykład Signal, Session i Element.

W czerwcu 2016 roku została wydana premierowa wersja beta nowego komunikatora Vector, który jeszcze we wrześniu tego samego roku zmienił nazwę na Riot. W lipcu 2020 roku, po czterech latach ewolucji w kierunku bezpiecznej aplikacji do komunikowania się, Riot ostatecznie zmienił nazwę na Element.

Element to darmowa i otwartoźródłowa aplikacja, służąca do komunikowania się w czasie rzeczywistym. Pracuje on w zdecentralizowanej, również otwartoźródłowej, niezależnej sieci Matrix, stworzonej w celu bezpiecznej komunikacji między różnymi dostawcami usług i zarządzanej przez The Matrix.org Foundation.

Element nie jest zwykłym darmowym komunikatorem. To potężne narzędzie do bardzo bezpiecznej, wszechstronnej komunikacji. Jakim zaufaniem jest darzony, pokazuje na przykład fakt, że używa go rząd takich państw jak Niemcy, Francja i USA. Element działa na zasadzie złożonego systemu, łączącego następujące elementy: szyfrowanie end-to-end, weryfikację urządzenia za pomocą certyfikatu krzyżowego, zdecentralizowaną sieć, bezpieczeństwo.

Dla użytkownika przyzwyczajonego np. do WhatsAppa, komunikator Element, na pierwszy rzut oka, może wydawać się bardzo skomplikowany. Mnogość funkcji i ustawień może przytłaczać, kogoś, kto wcześniej wykorzystywał komunikator głównie do przesyłania wiadomości tekstowych. Jednak jest to tylko pozór. Przy bliższym zapoznaniu się z tą aplikacją, okazuje się, że jej obsługa nie nastręcza większych problemów. Interfejs programu jest przejrzysty, praktyczny i estetyczny.

Do najważniejszych opcji komunikatora Element możemy zaliczyć:

 • szyfrowanie end-to-end,
 • wiadomości tekstowe,
 • połączenia głosowe i wideo,
 • telekonferencje,
 • wideokonferencje (Jitsi Meet),
 • czaty,
 • społeczności i narzędzia do ich zarządzania,
 • udostępnianie/przesyłanie plików,
 • obsługa emotikonów i naklejek,
 • rozbudowane ustawienia antyspamowe,
 • płatny hosting, dający użytkownikowi kontrolę nad danymi,
 • weryfikacja urządzeń za pomocą krzyżowego certyfikatu,
 • ustawienia powiadomień, np. mailem,
 • odzyskiwanie za pomocą szyfrującego klucza,
 • łączenie z innymi platformami, np. z Discordem albo Slackiem.

Element nie może być rozpatrywany jako zamiennik innego komunikatora. Jest ona raczej oryginalną, uniwersalną aplikacją, zapewniającą bezpieczną komunikację na poziomie rozmów głosowych, wideo i wiadomości tekstowych. Z powodzeniem może być używany przez osoby prywatne, społeczności, firmy i rządy/organizacje rządowe.

Niestety, Element nie jest dostępny w aplikacji Flatpak czy na Snapie. Wspierają go jednak systemy operacyjne oparte na Debianie / Ubuntu. Na tych dystrybucjach aplikację można zainstalować za pomocą następujących poleceń:

sudo apt install -y wget apt-transport-https

sudo wget -O /usr/share/keyrings/riot-im-archive-keyring.gpg https://packages.riot.im/debian/riot-im-archive-keyring.gpg

echo "deb [signed-by=/usr/share/keyrings/riot-im-archive-keyring.gpg] https://packages.riot.im/debian/ default main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/riot-im.list

sudo apt update

sudo apt install element-desktop

Zachęcam użytkowników do zapoznania się z tym bardzo ciekawym i potężnym komunikatorem.

Strona domowo projektu: element.io.

3 komentarze
 1. strona nie jest po polsku
  pokoje nie zawsze sa szyfrowane
  slabo z decentralizacja, to nei jest p2p

  to nie jest zły protokół, ale nie jest jakos super wybitny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Natywna funkcja tłumacza w Firefox Nightly

Następny post

Najnowszy Tor 10.5 z systemem Snowflake

Powiązane posty