Najnowszy Tor 10.5 z systemem Snowflake

Przeglądarka Tor to darmowa, otwartoźródłowa i wieloplatformowa aplikacja, stworzona na bazie Firefoxa. Pozwala na łączenie się z internetem przez sieć Tor (z jęz. ang. The Onion Router), która zapewnia bardzo wysoki poziom anonimowości. Kilka dni temu została wydana kolejna stabilna wersja przeglądarki – Tor 10.5.

Najnowszy Tor to dość duże uaktualnienie. Wnosi kilka istotnych poprawek i zmian, których głównym celem jest umożliwienie dostępu do internetu użytkownikom, mieszkającym w miejscach, gdzie internet jest cenzurowany. Służy do tego wprowadzona funkcja Snowflake.

Snowflake to otwartoźródłowy system transportu wtyczkowego (Pluggable Transports, PTs), pozwalający na omijanie wirtualnej cenzury i swobodne łączenie się z internetem. Połączenie użytkownika odbywa się przez sieć tymczasowych serwerów proxy za pomocą WebRTC, protokołu peer-to-peer z wbudowanym usuwaniem NAT.

Przeprowadzona na początku tego roku ankieta, dotycząca użytkowania przeglądarki Tor oraz systemu Snowflake, wpłynęła na decyzję o implementacji Snowflake do kolejnej, stabilnej wersji Tora. Nastąpiło to właśnie od numeru 10,5 przeglądarki, w której Snowflake został udostępniony jako jedna z domyślnych opcji mostu.

Aby użyć systemu Snowflake do połączenia z internetem, wystarczy go włączyć: MenuPreferencesTorBridgesUse a bridgeSnowflake.

Inną nowością jest uproszczenie procesu łączenia z internetem. W wersjach wcześniejszych Tor Launcher funkcjonował jako zestaw opcji zaawansowanej konfiguracji sieci Tor. W najnowszej wersji Tora 10.5wprowadzono zmianę. Po uruchomieniu przeglądarki wyświetla się okno z opcjami łączenia z siecią:

  • Tor Network Settings,
  • Connect,
  • Always connect automatcally.

Użytkownik może teraz bezpośrednio łączyć się z siecią Tor albo skonfigurować połączenie według własnych potrzeb. W przypadku konfiguracji połączenia, program w łatwy sposób przeprowadzi użytkownika przez proces ustawień.

Do innych ważnych zmian w w najnowszej Przeglądarce Tor 10.5 możemy zaliczyć:

  • dodanie obsługi Wayland,
  • zaktualizowanie SecureDrop HTTPS-Everywhere,
  • dodanie trybu uruchamiania „Don’t Bootstrap”,
  • dodanie Basic Crypto Safety,
  • usunięcie możliwości pracy w systemie CentOS 6,
  • przejście na Debiana Jessie.

Zespół Tora w zeszłym roku zapowiedział, że V2 Onion Services zastaną całkowicie wycofane w październiku roku 2021, gdy sieć Tor przeniesie się na wersję 0.4.6.X. Od tego też miesiąca wejdzie do użytku nowa wersja Onion Services V3. W związku z tym najnowsza przeglądarka Tor na stronie startowej wyświetla informację o nadchodzących zmianach.

Przeglądarka Tor 10.5 oparta jest na Firefoxie 78 ESR (Extended Support Release) z rozszerzeniem NoScript 11.2.9 oraz zawiera Tor Launcher 0.2.30.

Uruchamianie Przeglądarki Tor jest banalnie proste. Wystarczy pobrać plik tar.xz z tego miejsca torproject.org/download/, rozpakować archiwum i kliknąć plik wykonywalny „Tor Browser”.

Z pełną listą zmian czytelnik może zapoznać się w tym miejscu.

Strona projektu Tor: torproject.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Element – komunikator działający w sieci Matrix

Następny post

Tajemnice zmiennych w bashu cz.1: modyfikacje

Powiązane posty