Solus 4.3 wydany

Solus to jedna z najładniejszych dystrybucji Linuksa. Jest to też dystrybucja bardzo ciekawa ze względu na posiadane cechy i rozwiązania. Przede wszystkim została ona stworzona niezależnie, co oznacza, że nie oparto jej na innej, głównej dystrybucji, jak np. Ubuntu czy Arch, tylko na „surowym” jądrze Linuksa. Solus jest przeznaczony tylko na komputery osobiste, dlatego nie zawiera oprogramowania o zastosowaniach korporacyjnych i serwerowych. Posiada własny menedżer pakietów o nazwie eopkg, który wykorzystuje system zarządzania pakietami tureckich dystrybucji Pisi / Pardus. Solus to też system operacyjny wydawany w trybie rolling release – w każdy piątek do repozytorium wrzucana jest aktualizacja pakietów. Wreszcie Solus wydawany jest w czterech wersjach pulpitu. Główną jest niestandardowe, bardzo ładnie wyglądające i praktyczne środowisko Budgie. Oprócz niego do wyboru jest jeszcze GNOME, MATE oraz KDE Plasma.

Premiera Solusa 1.0 odbyła się pod koniec grudniu 2015 roku. Po czterech latach rozwoju wersja 4.0 rozpoczęła serię Fortitude. 11 czerwca, po ponad pięciu miesiącach od ostatniej wersji, na stronie projektu pojawiła się najnowsza dystrybucja serii FortitudeSolus 4.3. Przynosi ona wiele aktualizacji takich elementów systemu jak obsługa sprzętu, oprogramowanie i środowisko graficzne.

Przede wszystkim Solus 4.3 zbudowany został na jądrze Linux 5.13.1. Pozwoliło to na rozszerzenie obsługi o taki sprzęt jak:

 • karty graficzne AMD Radeon RX 6700 XT, 6800, 6800 XT, 6900 XT;
 • platformy Intel: Elkhart Lake, Jasper Lake, Tiger Lake; platforma Dell X86;
 • chłodnice wodne NZXT Kraken X42/X52/X62/X72;
 • urządzenia sieciowe Microsoft;
 • Sony PS5;
 • klawiatury SemiTek.

Ponadto ciągle ulepszana jest konfiguracja jądra. Ta dystrybucja zawiera takie zmiany jak np.: dodanie virtio snd oraz config_netfilter_xt_target_checksum, czy wyłączenie rt_group_sched.

System posiada zaktualizowaną wersję stosu graficznego Mesa 21.1.3, co pozwoliło na wprowadzenie obsługi procesorów graficznych AMD RDNA 2 / Zen 3 oraz poprawę obsługi gier jak np.: Cyberpunk 2077, Elite Dangerous: Odyssey, Path of Exile. Dzięki wprowadzeniu BlueZ 5.60 została poprawiona obsługa Bluetooth.

Na pokładzie Solusa 4.3 mamy również zaktualizowane platformy multimedialne:

 • FFmpeg 4.4 (wspiera dekodery AV1 / VAAPI, obsługuje kodowanie monochromatyczne AV1, wspiera dekodowanie HEVC z akceleracją VDPAU 10/12 bit i VP9 10/12 bit);
 • GStreamer 1.18.4 (np. czyta tagi ID3, obsługuje mpeg-2);
 • dav1d 0.9.0 dekoder AV1 (umożliwia duże przyspieszenie dekodowania o wysokiej głębi bitowej na procesorach obsługujących AVX2);
 • PulseAudio 14.2 (z poprawioną obsługą zdarzeń odłączania).

W zestawie standardowych aplikacji pojawiły się:

 • Firefox 89.0.2,
 • LibreOffice 7.1.4.2,
 • Thunderbird 78.11.0,
 • Rhythmbox z najnowszą wersją rozszerzenia Alternate Toolbar (tylko w edycji Budgie, GNOME, MATE),
 • odtwarzacz wideo GNOME MPV (tylko edycja Budgie, GNOME),
 • odtwarzacz wideo VLC (tylko edycja MATE),
 • odtwarzacz wideo SMPlayer (tylko edycja Plasma),
 • odtwarzacz audio Elisa (tylko edycja Plasma).

Ważne zmiany zaszły też w środowiskach graficznych Solusa 4.3.

System został wydany z najnowszą wersją flagowego pulpitu Budgie 10.5.3. Obsługuje on stos GNOME 40 i zawiera wiele poprawek. Do ulepszeń tego znakomitego środowiska graficznego możemy zaliczyć na przykład:

 • filtrowanie niepotrzebnych powiadomień w aplikacji Raven,
 • ustawienie schematu preferencji Mutter i WM tylko dla sesji Budgie,
 • w aplecie Status można konfigurować odstępy,
 • wprowadzenie w sekcji „Windows” ustawień opcji automatycznego wstrzymywania/wznawiania powiadomień podczas przechodzenia i wychodzenia z trybu pełnoekranowego.

Edycja GNOME oparta została na najnowszej, stabilnej wersję środowiska – GMOME 40.2. Oprócz wielu zmian i poprawek, zawiera on domyślny motyw GTK Materia-dark, co pozwoliło wprowadzić wsparcie dla GNOME Shell 40 i GTK4.

Edycja Plasma dostarczona została z najnowszą wersją Plasma Desktop 5.22.2, KDE Frameworks 5.83, Applications 21.04.2. Zawiera również przeniesione łaty dla QT 5.15.2, które wnoszą nowe funkcje takie jak np. adaptacyjna przezroczystość Breeze, nowa strona szybkiego wybierania w ustawieniach systemowych (daje bezpośredni dostęp do najczęściej używanych funkcji), KRunner (okno poleceń) może być używany jako program uruchamiający. Ponadto pulpit Plasma w najnowszym Solusie ulepszono. Mamy tutaj takie nowości jak np: nowy motyw SolusLight, przeprojektowany motyw SolusDark, Plasma-Systemmonitor, aplikacja Konversation domyślnie używa teraz połączenia TLS oraz pracuje na serwerze Libera.chat.

Edycja MATE zawiera najnowsze, poprawione środowisko MATE.

System operacyjny Solus 4.3 w czterech różnych edycjach można pobrać pod tym linkiem: getsol.us/download/.

Strona domowa projektu: getsol.us/home/.

Szczegółowe informacje o najnowszej dystrybucji Solusagetsol.us/2021/07/11/solus-4-3-released/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

EuroLinux 8.3 wydany w modelu Open Core

Następny post

Pine64 – otwartoźródłowy smartwatch za 26,99 USD

Powiązane posty

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.

Więcej...

KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.

Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...