4MLinux 37.0 – polska minimalistyczna dystrybucja

Rodzima, polska branża linuksowa ma na swoim koncie takie dystrybucje jak np. Sparky, PLD, Mabox oraz nierozwijane już DeViolOS i Nelum. Jest też wydany po raz pierwszy 11 lat temu 4MLinux.

4MLinux jest niezależną dystrybucją ogólnej użyteczności, której autorem jest Zbigniew Konojacki. Należy ona do dystrybucji lekkich i minimalistycznych, przeznaczonych na komputery stacjonarne i serwery. Z początku powstawały wersje dla maszyn 32- i 64-bitowych, jednak ostatecznie od numeru 31 system ten rozwijany jest tylko na architekturę 64-bitową.

Zgodnie z informacją na stronie projektu nazwa „4MLinux” pochodzi od czterech różnych zastosowań, na które system operacyjny kładzie nacisk:

 • Maintenance (konserwacja) – dystrybucja posiada narzędzia przeznaczone do szeroko pojętego ratowaniu systemu, z który możemy skorzystać poprzez uruchomienie systemu w wersji LiveCD;
 • Multimedia – wprowadzone jest pełne wsparcie dla ogromnej liczby formatów multimedialnych (wideo, audio, grafika);
 • Miniserver – wyposażony jest w 64-bitowy serwer z pakietem LAMP,
 • Mystery (tajemnica, swoją drogą nazwa trochę nieadekwatna do zastosowania rozrywkowego) – posiada zestaw klasycznych gier na Linuksa.

Jak na lekką dystrybucję przystało, minimalne wymagania 4MLinuxa nie są wygórowane:

 • dla wersji na komputery stacjonarne – 128 MB RAM w przypadku, gdy system zainstalowany będzie na dysku twardym, oraz 1200 MB RAM, kiedy uruchomiony zostanie jako Live USB;
 • dla wersji na serwery– 256 MB RAM w przypadku, gdy system zainstalowany będzie na dysku twardym, oraz 2400 MB RAM, kiedy uruchomiony zostanie jako Live USB.

Autor dystrybucji w oryginalny sposób podszedł do nadania jej lekkości. Otóż 4MLinux nie zawiera menedżera pakietów, element niemalże już obowiązkowy we wszystkich linuksowych systemach. Jedynym sposobem instalacji pakietu jest jego instalacja ze źródła. Istnieje jeszcze możliwość instalacji aplikacji z poziomu menu Extensions, ale ich liczba jest bardzo ograniczona. Z jednej strony rozwiązanie to wydaje się być ograniczeniem, ale z drugiej strony jest ono w pewnym sensie sporym plusem. System nastawiony jest na konkretne działania, np. na pracy z przeglądarką internetową czy edytorem tekstu. Jednocześnie uniemożliwiona została użytkownikowi możliwość rozpraszania uwagi poprzez instalację innych, niepotrzebnych często aplikacji.

Oprócz powyższego jako cechę charakterystyczną 4MLinuxa należy wymienić domyślny, „oldschoolowy” menadżer okien JWM (Joe’s Window Manager), oraz preinstalowany monitor systemu Conky.

31 lipca wydana została najnowsza, stabilna wersja tej dystrybucji – 4MLinux 37.0.

Najnowsze wydanie 4MLinux 37 po czterech miesiącach prac doczekało się kilku zmian. Przede wszystkim zostało ono oparte na jądrze Linux 5.10 LTS, które obsługuje system plików Reiser4. Wprowadzono też większą ilość oprogramowania, które można zainstalować z poziomu Extensions, które z kolei podzielone jest na następujące „działy”: Office, NetApps, MediaApps, SysApps, Wine, Java, Electrum, Quake 32-bit. Możemy z nich wybrać interesujący nas program.

Nowe aplikacje, dostępne do instalacji w najnowszej wersji 4MLinuxa, to:

 • Dmidecode, narzędzie do pobierania informacji o komponentach sprzętowych systemu;
 • FluidSynth, syntezator konwertujący MIDI na sygnał audio przy użyciu technologii SoundFont bez konieczności posiadania karty dźwiękowej zgodnej z SoundFont;
 • VMPK (Virtual MIDI Piano Keyboard),
 • HandBrake (transkoder wideo),
 • qBittorrent (zaawansowany klient BitTorrent).

Ponadto 4MLinux37 zawiera wiele uaktualnionych aplikacje, oczywiście udostępnionych do instalacji w menu Extensions. Można wymienić tutaj takie programy jak:

 • LibreOffice 7.1.5.1,
 • AbiWord 3.0.5,
 • GIMP 2.10.24,
 • Gnumeric 1.12.50,
 • DropBox 126.4.4618,
 • Firefox 90.02,
 • Chromium 90.0.4430.212,
 • Thunderbird 78.12.0,
 • Audacious 4.1,
 • VLC 3.0.16,
 • mpv 0.33.0,
 • Mesa 21.0.1,
 • Wine 6.12.

Jak wspomniano wyżej, serwerowa wersja 4MLinux 37 pozwala skonfigurować serwer LAMP (Linux 5.10.47, Apache 2.4.48, MariaDB 10.6.3, PHP 5.6.40 i PHP 7.4.21). Udostępnione tutaj również zostały: Perl 5.32.1, Python 2.7.18 i Python 3.9.1. Ponadto 4MLinux od najnowszej wersji używa własnych serwerów do aktualizacji bazy wirusów ClamAV.

4MLinux 37.0 jest już oczywiście dostępny do pobrania. Każdy indywidualny użytkownik, zainteresowany tą oryginalną, polską dystrybucją, może ją pobrać z tego miejsca – 4MLinux 37. Użytkownicy zainteresowani wersją na serwer mogą pobrać ją pobrać tutaj – 4MLinux 37.0 Server. Dla programistów jądro systemu znajduje się pod tym adresem p – 4MLinux 37.0 Core.

Strona domowa systemu 4MLinux: 4mlinux.com.

3 komentarze
 1. niech to w koncu zaczna spolszczać (wszystko!), do tego niech w koncu zacznie działać system pakietów z całym dobrodziejstwem tworzenia pakietów
  moze system plikow jako system pakietów by to było szybsze. na razie …….

  może jak by było narzędzie do zrobienia spinów, wersji dla mnie to miało by to sens. mam jedno iso z fontami, tapetą, programami i plikami do zestawu komouterów, albo do uruchamiania okazjonalnego

  1. Obawiam się, że to nie do nas te życzenia. Napisz do nich żeby zaczęli wszystko spolszczać, bo masz takie życzenie 🙂

   Albo zgłoś się do pomocy i pomóż. Na pewno przyda im się ktoś taki jak Ty.

   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Adobe dołącza do Blender Development Fund

Następny post

Program stypendialny od Women Who Code i Linux Foundation

Powiązane posty
EuroLinux Desktop 9

EuroLinux Desktop, czyli Enterprise Linux dla użytkowników Windows

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny, który łączy w sobie wygląd i funkcjonalność systemów Windows® i macOS® z niezawodnością i bezpieczeństwem dystrybucji Enterprise Linux. Oprogramowanie, zbudowane w oparciu o kod źródłowy systemu Red Hat® Enterprise Linux® 9, zawiera szereg zmian w interfejsie użytkownika, wprowadzonych przez firmę EuroLinux. System został stworzony z myślą o zastosowaniu w pracy biurowej, w instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych oraz dla prywatnych użytkowników. Objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym producenta.
Więcej...
SUSE Product Box LES SAP

SUSE Linux Enterprise systemem operacyjnym dla SAP HANA Express Edition

Warszawa, 20 września 2016 r. - Firma SUSE poinformowała o bezpłatnym udostępnieniu systemu SUSE Linux Enterprise Server for SAP® Applications w ramach nowego rozwiązania SAP HANA, express edition. Jest to uproszczona wersja platformy SAP HANA, która dzięki połączeniu z najpopularniejszą platformą linuksową do uruchamiania aplikacji SAP pozwala użytkownikom systemów Microsoft Windows i Mac OS X na łatwe i wygodne projektowanie nowych aplikacji na platformę SAP HANA.

Więcej...
OpenIndiana logo

OpenIndiana 2020.04

5 maja 2020 roku wydano najnowszą wersję systemu OpenIndiana 2020.04 „Hipster”. Jest on jednym z „unixowych” systemów operacyjnych i należy do oprogramowania otwartoźródłowego. Powstał na bazie OpenSolaris – systemu obecnie już nierozwijanego. OpenIndiana należy do Illumos Foundation, która jest również autorem systemu operacyjnego Illumos.

 

Więcej...