X.Org Foundation – X.Org Konferencja Programistów 2021

X.Org to projekt, którego celem jest implementacja otwartoźródłowego podsystemu grafiki X Window System (inne nazwy: X, X11, X11R6, X11R7). Prace nad projektem są prowadzone przez organizację non-profit X.Org Foundation, we współpracy ze społecznością freedesktop.org.

X.Org Foundation została założona w styczniu 2004 roku w wyniku połączenia X.Org Group i byłych programistów XFree86. Przyczyną rozpadu tego projektu był zamiar czołowych jego członków wprowadzenia ograniczeń do istniejącej licencji 1.0 wraz z mającym zostać wydanym XFree86 4.4.0.

Podstawą do rozpoczęcia pracy Fundacji X.Org był fragment kodu XFree86, nie objęty jeszcze nowa licencją, i otwartoźródłowy kod X.Org. W wyniku połączenia sił programistycznych jeszcze w roku 2004 pojawiły się dwa główne wydania X11R6.7.0 i X11R6.8.0 oraz uaktualnienie w postaci łaty, zaś na początku 2005 roku pojawiła się druga łata. Informacje o wszystkich wydaniach X11 znajduje się pod tym linkiem wiki.x.org/wiki/Releases/.

W 2005 roku X.Org Foundation wystąpiła o status organizacji non-profit, którego uzyskała dopiero w 2012 roku. W roku 2013, po problemach powstałych przez niewypełnienie deklaracji podatkowej, status non-profit został jej cofnięty, po czym, po wyjaśnieniu sprawy, nadany ponownie, tym razem na stałe. W 2014 roku Fundacja dołączyła do SPI (Software in the Public Interest), a w październiku 2018 roku dołączył do niej projekt freedesktop.org.

Celem X.Org Foundation jest rozwijanie, badanie, wspieranie (organizacja, administracja, standaryzacja, promowanie) oraz ochrona i zabezpieczanie darmowych i otwartoźródłowych stosów graficznych oraz jego twórców i użytkowników. Do stosów tych zaliczamy m. in. projekty: Mesa, Wayland, DRM i wspomniany X Window System.

Ostatnim pełnym wydaniem stosu X Window jest wersja X11R7.7 z 2012 roku. Od tego czasu poszczególne moduły projektu były wydawane w zależności od potrzeb. Bliższe informacje na temat tych modułów można uzyskać pod tym linkiem lists.x.org/archives/xorg-announce/.

X.Org Foundation jest kierowana przez programistów, a metody pracy są wzorowane na innych projektach FOSS. Do współpracy angażowane są osoby z zewnątrz. Również członkostwo jest otwarte dla osób fizycznych, przy czym członkostwo korporacyjne wymaga wniesienia wkładu finansowego. Fundacja posiada Radę Dyrektorów.

X.Org Foundation zapewnia narzędzia komunikacyjne oraz finansowanie różnego rodzaju działań, wspierających projekt X.Org, takich jak warsztaty, spotkania czy konferencje. W szczególności wspomaga również rozwój studentów i zachęca wolontariuszy do wzięcia udziału w pracach przy rozwoju projektu X Window System. Jednak Fundacja nie zapewnia pomocy technicznej lub jakiegokolwiek nadzoru, nie wpływa także na plany dotyczących wydań ani ich terminów.

Jednym z wydarzeń organizowane przez X.Org Foundation jest coroczna X.Org Developers Conference.

W 2021 roku odbędzie się dwudziesta edycja X.Org Developers Conference. Do roku 2019 była ona organizowana przemiennie na terenie Ameryki Północnej oraz Europy. Jednak w tym roku, podobnie jak w roku 2020, przez wzgląd na sytuację pandemii będzie ona miała przebieg wirtualny.

Konferencja X.Org to wydarzenie przeznaczone dla programistów, którzy pracują przy otwartoźródłowych graficznych projektach, takich jak np.: Mesa, DRM, jądro Linuksa, Wayland, X Window System. Potrwa ona 3 dni – od 15 do 17 września. W tym roku ponownie głównym organizatorem będzie Intel. Firma ta jest również jedynym platynowym sponsorem wydarzenia. Pozostałymi sponsorami są: Google, NVIDIA, ARM, Igalia, Collabora, GitLab i Khronos.

X.Org Developers Conference obfitować będzie w wiele interesujących rozmów i prelekcji na tematy branżowe i projektu X.Org.

Pierwszego dnia (15 września) wirtualne spotkania odbędą się w godzinach 1300 – 1920. Podejmowane na nich będą takie tematy jak np.:

 • Aktualizacja sterownika Raspberry Pi Volcano.
 • Okultyzm i procesor graficzny Apple.
 • Alokacja rejestrów oparta na SSA dla architektur GPU.
 • Szybkie przywracanie punktów kontrolnych dla procesorów graficznych AMD z CRIU.
 • Emulacja wirtualnego sprzętu w VKMS.

Podczas drugiego dnia (16 września) spotkania odbędą się w godzinach 1300 – 2030. Ich tematy to np.:

 • Rozwiązanie problemu odporności Wayland.
 • Analiza i naprawa problemów z renderowaniem Vulkan w sterownikach za pomocą RenderDoc.
 • KWinFT w 2021: Ostatni rozwój, kolejne kroki.
 • Nowa definicja przyszłości obliczeń akceleratorowych z poziomem zerowym.
 • Bezpieczeństwo X.Org.

Ostatni dzień Konferencji (17 września) zamknie się w godzinach 1300 – 1850. Poruszone zostaną tematy m. in. takie jak:

 • Poprawa niezawodności stosu wyświetlaczy w systemie Linux.
 • Konwersja TTM w i915.
 • Status hostingu freedesktop.org gitlab/cloud.
 • Nowa propozycja skalowania wydajności procesora do tuningu VKD3D-Proton.
 • Stan X.Org.

Aby wziąć udział w Konferencji, trzeba zarejestrować się na stronie wydarzenia – Rejestracja.

Szczegółowe informacje o X.Org Developers Conferenceindico.freedesktop.org/event/1/.

Informacje o dołączeniu do X.Org FoundationCzłonkostwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Mousai – aplikacja do rozpoznawania utworów

Następny post

Zorin OS Pro – Nowa edycja dla najbardziej wymagających

Powiązane posty