elementary OS 6 wydany

10 sierpnia została wydana najnowsza wersja elementary OS. Jedną z cech charakterystycznych systemu elementaryjest niestandardowe środowisko graficzne Pantheon, które z kolei jest forkiem środowiska GNOME i bazuje na bibliotekach graficznych GTK+. Pantheon jest bardzo podobny do pulpitu komputerów Apple, co sprawia, że system operacyjny elementary jest godną uwagi alternatywą dla macOSa.

Najnowsza wersja elementary OS 6 o nazwie kodowej Odin miała premierę ponad 15 miesięcy od ostatniej aktualizacji 5.1.4. Została ona oparta na Ubuntu 20.04 LTS. Był jedną z najbardziej oczekiwanych dystrybucji Linuksa w 2021 roku.

Cassidy Blaede w poście na blogu projektu napisał:

Elementarny OS 6 Odin jest dostępny do pobrania. Jest to największa jak dotąd aktualizacja platformy! W OS 6 skupiliśmy się na:

 • umożliwieniu ci kontroli i wyrażania siebie,
 • kontynuacji wprowadzania innowacji dzięki nowym funkcjom, oraz
 • uczynieniu elementary OS łatwiejszym do zdobycia i bardziej inkluzywnym.”

Zmiany są naprawdę spore. Deweloperzy wprowadzili wiele ulepszeń komfortu pracy, poprawili bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Najnowsze wydanie elementary zawiera zaktualizowane komponenty, nowe aplikacje i funkcje, polepszoną wydajność, lepszą obsługę sprzętu i wiele innych gadżetów. Odin jest reklamowany jako najbardziej dotychczas konfigurowalną wersją elementary, pozwalającą na całkowitą zmianę wyglądu.

Jakie zmiany nastąpiły na zewnątrz i wewnątrz elementary OS 6?

Przede wszystkim wersję Odin, według panujących trendów, wzbogacono wreszcie o ciemny motyw pulpitu. Użytkownik może go wybrać albo bezpośrednio z ekranu powitalnego, albo w innym, dowolnym czasie (System Settings → Desktop → Appearance). Chociaż ciemny motyw nie jest nowością, w tym przypadku deweloperzy włożyli sporo wysiłku w zapewnienie w nim spójności. Wszystkie preferencje tego motywu, podobnie jak standardowego motywu jasnego, są automatycznie stosowane w aplikacjach systemowych, zainstalowanych domyślnie i dostępnych z AppCenter. Oprócz tego do ustawień wyglądu dodano 10 nowych kolorów akcentujących elementy systemu (np. sugerowane przyciski akcji, przełączniki, style zaznaczania tekstu) w wybranym temacie jasnym albo ciemnym. Można też zastosować opcję automatycznego koloru akcentującego, który jest wybierany z aktualnej tapety.

Elementary OS 6, dzięki nowoczesnej technologii piaskownicy, chroni prywatność i zapewnia bezpieczeństwo na poziomie technicznym. Wszystkie aplikacje w AppCenter i kilka domyślnych aplikacji systemu są dystrybuowane jako Flatpak. Oznacza to pracę w środowisku piaskownicy, w którym wszystkie aplikacje są izolowane i bez dostępu do poufnych danych. Co więcej elementary OS 6 wykorzystuje tzw. Portale, które zapewniają kontrolę nad współdziałaniem aplikacji ze sobą i z danymi użytkownika. W Portalach każda aplikacje musi prosić o pozwolenie uzyskania dostępu do plików lub uruchomienia innej aplikacji. Użytkownik ma oczywiście wgląd w uprawnienia aplikacji oraz może je kontrolować. (System SettingsApplications). Powyższe zabezpieczenia dotyczą aplikacji instalowanych z AppCenter oraz za pomocą wbudowanego narzędzia Sideload (w tym wszystkich aplikacji Flatpak z innych źródeł zewnętrznych, takich jak Flathub albo witryna programisty).

Nową, bardzo przydatną funkcją elementary OS 6, przeznaczaną dla użytkowników ekranów i paneli dotykowych, jest nowy multi-touch. Wprowadzona obsługa nowych gestów pozwala na swobodne poruszanie się po systemie (np. otwiera widok wielozadaniowy, pokazujący uruchomione aplikacje i obszary robocze, przełącza między dynamicznymi obszarami roboczymi). Nowy multi-touch nie ogranicza się tylko do obsługi pulpitu. Pozwala on również np. na obsługę aplikacji, pracę z powiadomieniami na ekranie albo w centrum powiadomień, przewijanie układu stron, a nawet na płynną obsługę systemu.

Najnowszy elementary OS posiada przeprojektowany, ujednolicony graficznie i bogatszy system powiadomień. Ich okienka mają teraz funkcje plakietek, co pozwala na przekazywanie przez aplikacje więcej informacji. Pokazywane są również powiadomienia i informacje o akcjach, które są wyświetlane jako przyciski w „bąbelku” powiadomienia. Dzięki temu można zareagować na daną akcję bez konieczności otwierania aplikacji. Oprócz tego powiadomienia pilne mają nowy wygląd i dźwięk, co ułatwia ich identyfikację. Przeprojektowane zostało również centrum powiadomień. Jego wygląd jest teraz bardziej przejrzysty i został ujednolicony z wyglądem powiadomień (plakietki, emotikony).

W elementary OS 6 zostały dokonane aktualizacje aplikacji, takie jak na przykład:

 • Aplikacja Camera ma nowy interfejs z możliwością przełączania kamer, dublowania obrazu, włączania lustrzanego odbicia obrazu oraz regulacji jasności i kontrastu.
 • W aplikacji Calendar poprawiono obsługę kont online dzięki standardowi CalDAV. Dodany został import ICS, poprawiono obsługę trybu offline i usunięto problemy z całodniowymi wydarzeniami i strefami czasowymi.
 • Zmieniono nazwę przeglądarki Epiphany na Web i wzbogaconą ją o funkcje ochrony przed śledzeniem i blokowania reklam. Ponadto jest ona teraz dostępna jako Flatpak, co pozwala na szybkie aktualizacje.
 • Aplikację Mail została odnowiona, co wniosło wiele ulepszeń na poziomie pracy online. Poprawiona też została obsługa języków pisanych od prawej do lewej oraz obsługa funkcji dostępu dla platformy.
 • AppCenter został zmieniony w celu obsługi Flatpak. Również powiadamia o zakończeniu instalacji aplikacji, aby umożliwić jej szybkie otwarcie. Poprawiony został wygląd nagłówków aplikacji, w tym kontrast przycisków, oraz wzbogacono powiadomienia.
 • Wprowadzono wiele poprawek, usprawniających pracę na Terminala.
 • Poprawiono błędy i wydajność w wielu innych aplikacjach, takich jak na przykład: Music, Videos, Photos, Calculator.

W elementary OS 6 premierę ma aplikacja Tasks (Zadania). Służy ona do planowania i organizacji wydarzeń i zadań do wykonania. Tasks obsługuje synchronizację z wieloma kontami i listami oraz posiada m.in. przypomnienia czasowe i związane z lokalizacją. Ponadto Odin posiada aplikację Firmware, obsługiwaną przez Linux Vendor Firmware Service. Za jej pomocą można uzyskać aktualizacje oprogramowania sprzętowego dla urządzeń (np. Dell, Lenovo, HP, Intel, Logitech) bez konieczności wchodzenia w inne ustawienia.

W elementary OS w najnowszej wersji poprawiony został Panel, wyświetlający się podczas obsługi pulpitu, oraz wzbogacone zostały informacje na nim, takie jak np. głośność, nazwa sieci bezprzewodowej, dokładny procent baterii i czas do naładowania lub wyczerpania. Zwiększona została funkcjonalność wskaźnika dźwięku i ulepszony został wskaźnik zasilania.

Pojawiło się również wiele innych, „drobniejszych” poprawek, usprawniających przepływ pracy, takich jak na przykład:

 • ulepszony widok wielozadaniowy (pozwala na łatwiejsze rozpoznanie poszukiwanego otwartego okna),
 • ulepszone menu kontekstowe okna,
 • nowe menu kontekstowe pulpitu,
 • ulepszone narzędzie Screenshot (ułatwiony zrzutów ekranu określonego okna, wzbogacone opcje zapisywania obrazu),
 • ulepszony widok hot corners (pozwala przenieść okno do nowego obszaru roboczego oraz je zmaksymalizować),
 • nowy krój pisma Inter,
 • obsługa nowszego sprzętu,
 • zaktualizowane tłumaczenia.

System elementary OS 6 to system uniwersalny i inkluzywny. Lata doświadczeń deweloperów oraz dobry kierunek ewolucji zrobiły swoje. Może być używany przez użytkowników, którzy oczekują od komputera nieskomplikowanego narzędzia do pracy, ale również przez użytkowników doświadczonych i profesjonalistów. Odin zapewnia znakomitą wydajność na każdym poziomie, a praca na nim jest intuicyjna i niewymagająca.

Elementary OS 6 Odin posiada następujące minimalne wymagania systemowe:

 • procesor Intel i3 lub porównywalny 64-bitowy dwurdzeniowy procesor,
 • 1 GB pamięci RAM,
 • dysk twardy z 10-15 GB wolnego miejsca,
 • minimalna rozdzielczość wyświetlacza 1024×768.

Elementary OS 6 jest darmowy, ale przy okazji jego pobrania można przekazać zespołowi na rzecz projektu dowolną kwotę.

Strona domowa elementary OS oraz pobieranie – elementary.io/pl.

Więcej informacji o systemie można przeczytać tutaj.

3 komentarze
 1. Kwestia bezpieczeństwa, a raczej zabezpieczenia się przez deweloperów nie jest dla mnie jasna. Wymuszenie flatpaków jeszcze mnie nie razi. Jednak mnogość czynności, które musi wykonać świeży użytkownik może go zniechęcić do tej dystrybucji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Zorin OS Pro – Nowa edycja dla najbardziej wymagających

Następny post

Staż open source Outreachy ze stypendium 6000 USD

Powiązane posty
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.

Więcej...
g monitor fedoralogo

Fedora 32

28 kwietnia wydano najnowszą Fedorę 32. Poinformował o tym lider projektu – Matthew Miller. Jest to dystrybucja Linuksa pod patronatem Red Hat. Rozwija ją społeczność skupiona wokół projektu.

Więcej...
Devuan 3.0.0

Devuan 3.0.0

Wydano nową, stabilną wersję Devuan 3.0.0 o nazwie kodowej „Beowulf”. Jest on forkiem Debian GNU/Linux który miał swój początek w październiku 2014 roku. Nie posiada on systemu inicjującego „systemd”.

Więcej...