Kdenlive 21.08 – najnowsza wersja otwartoźródłowego edytora wideo

Kdenlive to nieliniowy, darmowy i otwartoźródłowy edytor wideo, opracowany w wersji na system operacyjny Linuks i Windows. Program został stworzony w 2002 roku przez Jasona Wooda i jest rozwijany do dzisiaj przez niewielką grupę programistów. Aplikacja została oparta o otwartoźródłowe projekty Qt, KDE i Framework MLT, który z kolei opiera się na wielu innych projektach, takich jak FFmpeg, Libav, Frei0r, SoX i LADSPA.

Kdenlive to jedno z najlepszych (obok Shotcuta, OpenShota, a ostatnio też Blendera), wielofunkcyjnych, darmowych edytorów wideo na Linuksa. Przeznaczony jest do podstawowego i półprofesjonalnego montażu materiałów wideo. Umożliwia pracę na dwóch monitorach, obsługuje listę klipów, posiada konfigurowalny układ i intuicyjny interfejs, udostępnia wiele osi czasu, na których można umieszczać pliki wideo, audio i obrazy. Zapewnia podstawowe efekty i przejścia. Obsługuje:

 • wszystkie formaty obsługiwane przez FFmpeg / Libav, między innymi QuickTime, MPEG, AVI, WMV, Flash Video,
 • proporcje obrazu 4:3 i 16:9,
 • kodowanie kolorów PAL i NTSC;
 • różne standardy HD, włączając HDV i AVCHD.

Co ważne, Kdenlive jest bardzo łatwy w użyciu nawet dla kogoś, kto nie ma dużego doświadczenia w edycji wideo.

Niedawno, 16 sierpnia, została wydana najnowsza wersja edytora opatrzona numerem 21.08. Wnosi ona wiele zmian – posiada ulepszony silnik i interfejs oraz poprawioną użyteczność.

Kdenlive od wersji 21.08 wymaga MLT7. MLT (Media Lovin’ Toolkit) to otwartoźródłowa platforma multimedialna, stworzona na potrzeby transmisji telewizyjnych. Zapewnia narzędzia do edycji wideo, odtwarzaczy multimedialnych, dla nadawców, transkoderów, streamerów internetowych oraz innych typów aplikacji. Kdenlive opiera komponowanie i renderowanie obrazu i dźwięku właśnie na silniku mediów MLT.

MLT7 zawiera nową funkcję zmiany czasu. Stanowi również podstawę długo oczekiwanych innych funkcji, takich jak przetwarzanie GPU, obsługa wielu rdzeni, ulepszone zarządzanie kolorami. Nowe funkcje mają pojawić się w MLT8.

MLT7 wnosi dwie ważne zmiany. Został w nim usunięty efekt Automask (wraz z wieloma innymi starszymi i błędnymi modułami), który ostatecznie zostanie zastąpiony wydajniejszymi narzędziami OpenCV. Usunięty również został moduł Region, którego zastąpiono funkcją Efekty maskujące. Przy okazji tych zmian programiści poprawili bazę kodu oraz usunęli niepotrzebne narzędzia jak Kreator DVD i Tryb tworzenia podglądu.

Oprócz zmian w kodzie oraz wewnętrznej strukturze Kdenlive 21.08 oferuje nowe funkcje:

 • Time Remap – kluczowanie szybkości klipu;
 • Efekty maskujące – dają możliwość pracy tylko na określonych obszarach filmu;
 • Zablokowane prowadnice – pozwala na łatwe przesuwanie prowadnic wraz z filmami z pomocą narzędzia Spacer Tool;
 • Przypisywanie skrótów w celu podniesienia widżetów dokowania;
 • Przypisywanie skrótów do funkcji klatek kluczowych: Dodaj/usuń klatkę kluczową, Przejdź do następnej klatki kluczowej, Przejdź do poprzedniej klatki kluczowej.
 • Dodano nowe opcje do przejść ścieżek: Czas trwania, Odwróć, Wyrównanie;
 • Pasek poleceń – umożliwia łatwe wyszukanie dowolnych działań, takich jak zmiana motywów, dodawanie efektów, otwieranie plików i innych;
 • Kopiuj wartość w pozycji kursora do schowka – umożliwia kopiowanie tylko bieżącej wartości do pojedynczej klatki kluczowej;
 • Pozycja odwrócona i Pozycja przesunięcia – dwa nowe tryby mapowania do importowania danych z trackera ruchu;
 • Lewy górny, Środkowy, Prawy dolny – nowe lokalizacje mapowe.

Ponadto pojawiły się również mniejsze poprawki takie jak np.:

 • możliwość zmiany nazwy przewodnika w monitorze projektu za pomocą kliknięcia;
 • Dodaj jako nowy tytuł – nowa opcja dostępna podczas edycji wideo;
 • opcja pojawiania się miniatur znaczników po najechaniu na monitor projektu.

W najnowszej wersji Kdenlive poprawiona została wydajność:

 • usunięte zostały opóźnienia i zamrożenia interfejsu, pojawiające się podczas jednoczesnego importowania dużej ilości plików;
 • usprawniono panoramowanie na osi czasu, które jest teraz płynniejsze.

Kdenlive 21.08 to bardzo dobry, darmowy program do edycji filmów. Doskonale nadaje się do amatorskiego montażu wideo (np. filmów z rodzinnych imprez okolicznościowych), ale również w niektórych przypadkach z powodzeniem może być używany nawet do profesjonalnej obróbki materiałów wideo.

Kdenlive 21.08 można pobrać jako Flatpak, Appimage lub z oficjalnego repozytorium PPA – kdenlive.org/en/download.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Tajemnice zmiennych w bashu cz.2: zmienne specjalne

Następny post

OpenShot 2.6.0 wydany z wieloma ważnymi ulepszeniami

Powiązane posty