Ubuntu 21.10 (Impish Indri)

14 października wydano nową wersję Ubuntu o numerze 21.10 i nazwie kodowej „Impish Indri” (po przetłumaczeniu z języka angielskiego dosłownie „figlarny indrys”). Jest on dystrybucją Linuksa typu live, która bazuje na Debianie, ale można ją też zainstalować na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej. Działa na komputerach domowych i serwerach.

System używa jądra Linuksa w wersji 5.13 oraz środowiska graficznego GNOME 40. Odświeżony został też jego obecny motyw GTK. Dodano do niego również kilka zmian.

Dzięki aktualizacji zadania odbywają się w nowym trybie. Dodano także poziomy przełącznik przestrzeni roboczych i możliwość wypróbowania nowych gestów dotykowych. Ubuntu Dock zaś nadal jest w tym samym miejscu, ale dodano do niego nową ikonę – Kosz (wcześniej był to skrót, umieszczony na pulpicie). Podobnemu przeniesieniu uległy ikony dostępnych pamięci USB. Najnowsze Ubuntu używa też nowych funkcji menedżera plików. Możliwe jest m.in. wypakowywanie zipów zabezpieczonych hasłem.

Dzięki temu, że Zstd uległ kompresji, niniejszą wersję systemu można zainstalować szybciej niż poprzednią. W najnowszej edycji o nazwie „Pipewire” aplikacje udostępniające ekran radzą sobie lepiej.

W systemie obecne są także aktualizacje oprogramowania i pakietów do wersji:
– Firefox 93,
– LibreOffice 7.2.1,
– Thunderbird 91.1.2,
– BlueZ 5.60,
– Network Manager 1.32.12,
– OpenLDAP 2.5.6,
– Telegraf 1.19.2,
– PHP 8.0.8,
– Apache 2.4.48,
– QEMU 6.0.

W nowym Ubuntu możliwa jest pełna obsługa padów DualSense, wspierane są technologie Intel Adaptive Sync oraz AMD FreeSync. Usprawnione zostało również udostępnianie plików. System obsługuje też hiperwizor ACRN i moduł bezpieczeństwa Landlock.

System można ściągnąć z tego miejsca: https://releases.ubuntu.com/21.10/

Źródła:

  1. Strona oficjalna Ubuntu: https://ubuntu.com/
  2. Ubuntu – oficjalny blog: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-21-10-has-landed/
1 komentarz
  1. “Konto pocztowe jest bezpłatne!
    Rejestracja nowych kont chwilowo zablokowana”

    Chwila już dawno minęła. Teraz jest raczej “zablokowane do odwołania”, niestety. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Sway – nowy pulpit dla Sparky Linux

Następny post

Plasma 5.23 z okazji 25-lecia KDE

Powiązane posty
Linux Lite uefi 5 0

Linux Lite 5.0

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

Więcej...