Ubuntu 21.10 (Impish Indri)

14 października wydano nową wersję Ubuntu o numerze 21.10 i nazwie kodowej „Impish Indri” (po przetłumaczeniu z języka angielskiego dosłownie „figlarny indrys”). Jest on dystrybucją Linuksa typu live, która bazuje na Debianie, ale można ją też zainstalować na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej. Działa na komputerach domowych i serwerach.

System używa jądra Linuksa w wersji 5.13 oraz środowiska graficznego GNOME 40. Odświeżony został też jego obecny motyw GTK. Dodano do niego również kilka zmian.

Dzięki aktualizacji zadania odbywają się w nowym trybie. Dodano także poziomy przełącznik przestrzeni roboczych i możliwość wypróbowania nowych gestów dotykowych. Ubuntu Dock zaś nadal jest w tym samym miejscu, ale dodano do niego nową ikonę – Kosz (wcześniej był to skrót, umieszczony na pulpicie). Podobnemu przeniesieniu uległy ikony dostępnych pamięci USB. Najnowsze Ubuntu używa też nowych funkcji menedżera plików. Możliwe jest m.in. wypakowywanie zipów zabezpieczonych hasłem.

Dzięki temu, że Zstd uległ kompresji, niniejszą wersję systemu można zainstalować szybciej niż poprzednią. W najnowszej edycji o nazwie „Pipewire” aplikacje udostępniające ekran radzą sobie lepiej.

W systemie obecne są także aktualizacje oprogramowania i pakietów do wersji:
– Firefox 93,
– LibreOffice 7.2.1,
– Thunderbird 91.1.2,
– BlueZ 5.60,
– Network Manager 1.32.12,
– OpenLDAP 2.5.6,
– Telegraf 1.19.2,
– PHP 8.0.8,
– Apache 2.4.48,
– QEMU 6.0.

W nowym Ubuntu możliwa jest pełna obsługa padów DualSense, wspierane są technologie Intel Adaptive Sync oraz AMD FreeSync. Usprawnione zostało również udostępnianie plików. System obsługuje też hiperwizor ACRN i moduł bezpieczeństwa Landlock.

System można ściągnąć z tego miejsca: https://releases.ubuntu.com/21.10/

Źródła:

  1. Strona oficjalna Ubuntu: https://ubuntu.com/
  2. Ubuntu – oficjalny blog: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-21-10-has-landed/
1 komentarz
  1. “Konto pocztowe jest bezpłatne!
    Rejestracja nowych kont chwilowo zablokowana”

    Chwila już dawno minęła. Teraz jest raczej “zablokowane do odwołania”, niestety. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Sway – nowy pulpit dla Sparky Linux

Następny post

Plasma 5.23 z okazji 25-lecia KDE

Powiązane posty
suse aws

Amazon i SUSE przyspieszą migrację aplikacji SAP do Linuksa w chmurze AWS

SUSE poinformowała wczoraj o rozszerzeniu współpracy z firmą Amazon Web Services (AWS), która może już odsprzedawać oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications bezpośrednio na platformie AWS Marketplace. Użytkownicy chmury AWS i systemów SAP uruchomionych na SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications - wiodącej platformie dla SAP HANA i SAP S/4HANA - otrzymają od firm AWS i SUSE zintegrowane wsparcie. Ponadto klienci AWS mogą kupować systemy SUSE Linux Enterprise na żądanie, płacąc tylko za to, z czego w określonym czasie korzystają. Współpraca SUSE i AWS ma na celu zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania klientów na elastyczność wykorzystywanych środowisk IT i zapewnić korzyści finansowe z przeniesienia krytycznych aplikacji biznesowych do chmury.

Więcej...