Ubuntu 21.10 (Impish Indri)

14 października wydano nową wersję Ubuntu o numerze 21.10 i nazwie kodowej „Impish Indri” (po przetłumaczeniu z języka angielskiego dosłownie „figlarny indrys”). Jest on dystrybucją Linuksa typu live, która bazuje na Debianie, ale można ją też zainstalować na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej. Działa na komputerach domowych i serwerach.

System używa jądra Linuksa w wersji 5.13 oraz środowiska graficznego GNOME 40. Odświeżony został też jego obecny motyw GTK. Dodano do niego również kilka zmian.

Dzięki aktualizacji zadania odbywają się w nowym trybie. Dodano także poziomy przełącznik przestrzeni roboczych i możliwość wypróbowania nowych gestów dotykowych. Ubuntu Dock zaś nadal jest w tym samym miejscu, ale dodano do niego nową ikonę – Kosz (wcześniej był to skrót, umieszczony na pulpicie). Podobnemu przeniesieniu uległy ikony dostępnych pamięci USB. Najnowsze Ubuntu używa też nowych funkcji menedżera plików. Możliwe jest m.in. wypakowywanie zipów zabezpieczonych hasłem.

Dzięki temu, że Zstd uległ kompresji, niniejszą wersję systemu można zainstalować szybciej niż poprzednią. W najnowszej edycji o nazwie „Pipewire” aplikacje udostępniające ekran radzą sobie lepiej.

W systemie obecne są także aktualizacje oprogramowania i pakietów do wersji:
– Firefox 93,
– LibreOffice 7.2.1,
– Thunderbird 91.1.2,
– BlueZ 5.60,
– Network Manager 1.32.12,
– OpenLDAP 2.5.6,
– Telegraf 1.19.2,
– PHP 8.0.8,
– Apache 2.4.48,
– QEMU 6.0.

W nowym Ubuntu możliwa jest pełna obsługa padów DualSense, wspierane są technologie Intel Adaptive Sync oraz AMD FreeSync. Usprawnione zostało również udostępnianie plików. System obsługuje też hiperwizor ACRN i moduł bezpieczeństwa Landlock.

System można ściągnąć z tego miejsca: https://releases.ubuntu.com/21.10/

Źródła:

  1. Strona oficjalna Ubuntu: https://ubuntu.com/
  2. Ubuntu – oficjalny blog: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-21-10-has-landed/
1 komentarz
  1. “Konto pocztowe jest bezpłatne!
    Rejestracja nowych kont chwilowo zablokowana”

    Chwila już dawno minęła. Teraz jest raczej “zablokowane do odwołania”, niestety. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Sway – nowy pulpit dla Sparky Linux

Następny post

Plasma 5.23 z okazji 25-lecia KDE

Powiązane posty
BunsenLabs Lithium

BunsenLabs Lithium

2 sierpnia 2020 roku wydano nową wersję BunsenLabs Lithium. Jest on dystrybucją Linuksa bazującą na systemie Debian z gałęzi stabilnej (Buster). Pełni rolę społecznościowego forka Crunchbang, który nie jest już obecnie rozwijany.

System posiada menedżer okien o nazwie Openbox i panel tint2. Używa on jgmenu, które automatycznie aktualizuje się po instalacji nowych programów. Istnieje w nim możliwość wpisywania tekstu, by odnaleźć aplikacje w menu.

Więcej...

Barcelona przechodzi na Wolne Oprogramowanie

Jak poinformował hiszpański magazyn El País, miasto Barcelona planuje do końca wiosny 2019 roku dokonać migracji swoich systemów informatycznych z oprogramowania własnościowego i systemów Windows na alternatywne rozwiązania Open Source oraz Linuksa. Według opracowanej strategii w pierwszej kolejności zostaną zastąpione wszystkie aplikacje użytkowników na otwartoźródłowe, a końcowym etapem będzie zastąpienie systemów operacyjnych Linuksem.

Więcej...