Ubuntu 21.10 (Impish Indri)

14 października wydano nową wersję Ubuntu o numerze 21.10 i nazwie kodowej „Impish Indri” (po przetłumaczeniu z języka angielskiego dosłownie „figlarny indrys”). Jest on dystrybucją Linuksa typu live, która bazuje na Debianie, ale można ją też zainstalować na dysku twardym komputera lub pamięci przenośnej. Działa na komputerach domowych i serwerach.

System używa jądra Linuksa w wersji 5.13 oraz środowiska graficznego GNOME 40. Odświeżony został też jego obecny motyw GTK. Dodano do niego również kilka zmian.

Dzięki aktualizacji zadania odbywają się w nowym trybie. Dodano także poziomy przełącznik przestrzeni roboczych i możliwość wypróbowania nowych gestów dotykowych. Ubuntu Dock zaś nadal jest w tym samym miejscu, ale dodano do niego nową ikonę – Kosz (wcześniej był to skrót, umieszczony na pulpicie). Podobnemu przeniesieniu uległy ikony dostępnych pamięci USB. Najnowsze Ubuntu używa też nowych funkcji menedżera plików. Możliwe jest m.in. wypakowywanie zipów zabezpieczonych hasłem.

Dzięki temu, że Zstd uległ kompresji, niniejszą wersję systemu można zainstalować szybciej niż poprzednią. W najnowszej edycji o nazwie „Pipewire” aplikacje udostępniające ekran radzą sobie lepiej.

W systemie obecne są także aktualizacje oprogramowania i pakietów do wersji:
– Firefox 93,
– LibreOffice 7.2.1,
– Thunderbird 91.1.2,
– BlueZ 5.60,
– Network Manager 1.32.12,
– OpenLDAP 2.5.6,
– Telegraf 1.19.2,
– PHP 8.0.8,
– Apache 2.4.48,
– QEMU 6.0.

W nowym Ubuntu możliwa jest pełna obsługa padów DualSense, wspierane są technologie Intel Adaptive Sync oraz AMD FreeSync. Usprawnione zostało również udostępnianie plików. System obsługuje też hiperwizor ACRN i moduł bezpieczeństwa Landlock.

System można ściągnąć z tego miejsca: https://releases.ubuntu.com/21.10/

Źródła:

  1. Strona oficjalna Ubuntu: https://ubuntu.com/
  2. Ubuntu – oficjalny blog: https://ubuntu.com/blog/ubuntu-21-10-has-landed/
1 komentarz
  1. “Konto pocztowe jest bezpłatne!
    Rejestracja nowych kont chwilowo zablokowana”

    Chwila już dawno minęła. Teraz jest raczej “zablokowane do odwołania”, niestety. 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Sway – nowy pulpit dla Sparky Linux

Następny post

Plasma 5.23 z okazji 25-lecia KDE

Powiązane posty
Pulpit Linux Ubuntu "Eoan Ermine"

Ubuntu 19.10 (Eoan Ermine)

W dniu 18 października ukazała się nowa wersja Ubuntu – pod numerem 19.10 o nazwie Eoan Ermine (Poranny Gronostaj). Podobnie jak poprzednia wersja – 19.04 Disco Dingo ma ona krótkie wsparcie techniczne trwające zaledwie 9 miesięcy. Główną zmianą wizualną jest nowy motyw desktopu. Temat graficzny Yaru posiada wersje: Dark, Light i Mixed. Przełącza się je za pomocą GNOME Tweak Tool.

Więcej...

Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus z ZFS i nowym formatem pakietów Snap

Ukazało się wydanie Ubuntu 16.04 z długoterminowym wsparciem - co oznacza, że aktualizacje dla tej wersji ukazywać się będą przez kolejne 5 lat. Oparte na jądrze Linuksa 4.4 jest pierwszym Ubuntu LTS z domyślnym menedżerem usług systemd

Ważną nowością jest wprowadzenie obsługi nowego formatu pakietów - Snap. W odróżnieniu od popularnych pakietów DEB zawierać będą one poza aplikacją wszystkie zależności, a również dawać możliwość instalacji pakietu zarówno na desktopach, jak i serwerach czy smartfonach i tabletach. Rozwiązanie to pozwoli również dostarczać nowsze wersje oprogramowania, które dzięki izolacji nie jest zależne od istniejących bibliotek systemowych, czy ogólnie wersji Ubuntu.

Więcej...