Devuan 4.0.0

14 października 2021 roku wydano nową wersję Devuan 4.0.0 pod nazwą kodową „Chimaera”. Jest on forkiem Debian/GNU Linux, który miał swój początek w październiku 2014 roku. Nie posiada on systemu inicjującego typu „systemd”.

W niniejszej wersji Devuana wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest fakt, że system bazuje na wersji Debiana 11.1 zwanej „Bullseye” wraz z jądrem Linuksa 5.10. Inną jest możliwość wyboru init spośród: runit, sysvinit i OpenRC.

Ulepszono także obsługę pulpitu – większość środowisk graficznych pochodzących z Debiana stanowi obecnie również integralną część Devuan (jak wspomniano na początku – bez „systemd”). Wprowadzono też nowe menedżery uruchamiania i wyświetlania oraz motywy pulpitu.

Polepszono dostępność systemu dla niepełnosprawnych. Można obecnie przeprowadzić jego instalację (zarówno w GUI jak i konsoli), używając w tym celu syntezy mowy (programowej lub sprzętowej) lub odświeżanego monitora brajlowskiego. Możliwa jest także instalacja środowisk graficznych bez udziału PulseAudio, za pomocą syntezy mowy w GUI i konsoli jednocześnie.

Obrazy płyt instalacyjnych systemu można ściągnąć z: https://www.devuan.org/get-devuan

Źródła:

  1. Strona oficjalna Devuan: https://www.devuan.org/
  2. Strona oficjalna Devuan – nowości: https://www.devuan.org/os/announce/chimaera-release-announce-2021-10-14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Linux Polska złotym partnerem SUSE

Następny post

Hej, ho, na skróty by się szło!

Powiązane posty
Simplicity Linux 20.1

Simplicity Linux 20.1

5 lutego 2020 wydano Simplicity Linux 20.1. Jest on oparty na BusterDog, który bazuje na Debianie Buster. Jest w nim używany „elogind” zamiast „systemd”. Domyślnym rodzajem pulpitu jest Cinnamon. W najnowszej wersji został zainstalowany PulseAudio zamiast ALSA, która powodowała problemy z kilkoma nowoczesnymi aplikacjami.

Więcej...