MX Linux 21 już jest

21 października 2021 roku wydano nową wersję MX Linux 21 posiadającego nazwę kodową „Wildflower”. MX jest dystrybucją Linuksa łączącą elegancję pulpitu i efektywność. Jest prosto skonfigurowany oraz solidnie wykonany. Jest rozwijany poprzez współpracę deweloperów ze społecznościami antiX i Mepis.

W niniejszej edycji systemu wprowadzono pewne zmiany. System opiera się na Debianie 11 „Bullseye”. System posługuje się nowym obszarem wyboru i zarządzania partycjami instalatora. MX wspiera również lvm jeśli posiada tego typu wolumin. Możliwe jest także ustawienie istniejących już partycji danych, tak, by zamontować je podczas instalacji. Wprowadzono też nowe menu startowe UEFI live – jego użytkownicy mają teraz możliwość wyboru spośród opcji rozruchu live za pomocą menu rozruchowego oraz podmenu zamiast poprzedniego menu konsoli.

W systemie uaktualniono także do nowszych wersji: – Plasma 5.20, – Xfce 4.16, – Fluxbox 1.3.7 wraz z konfiguracjami „mx-fluxbox 3.0”.

Użytkownik ma posługiwać się domyślnym hasłem w zadaniach administracyjnych z sudo. Jest możliwa zmiana tego ustawienia w zakładce „mx-tweak-inne”. System zawiera również narzędzie MX-Tour, które służy do przeglądu każdego ze środowisk graficznych. MX 21 używa obecnie domyślnego motywu MX-Comfort wraz z wariantami ciemnymi i wariantami Xfwm z „grubą ramką”. Domyślnie instaluje się też sterowniki Mesa vulkan. Lepiej obsługiwany jest również Wi-Fi Realtek. System posiada także pewne dostosowania i niestandardowe skrypty w MX-Fluxboksie.

MX 21 można ściągnąć z: https://mxlinux.org/download-links/

Źródła:

  1. Strona oficjalna MX Linux: https://mxlinux.org/
  2. Oficjalny blog MX Linux: https://mxlinux.org/blog/mx-21-wildflower-released/
1 komentarz
  1. MX 18.4 Continuum ma jednak tę zaletę, że jest żywszy – kolorami, niczym Mandrive KDE Spring. No i nawet jak PatitoFeo się pojawił, to i tak w recenzjach wygrywał zdaje się. Zresztą zobaczymy po ‘przetestowaniu przez cywilów. Wiadomo ulepszony pod względem sprzętowym to już +

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Hej, ho, na skróty by się szło!

Następny post

Wydano LXQt 1.0.0

Powiązane posty

KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.

Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...