Nowy Tails 4.25

7 grudnia 2021 wydano nową wersję Tails 4.25 – The Amnestic Incognito Live System. Jest to specjalistyczna dystrybucja Linuksa typu live. Używając jej, można korzystać z internetu bezpiecznie i anonimowo. System powstał na bazie Debiana gałęzi stabilnej.

W niniejszym wydaniu Tails’a wprowadzono kilka zmian. Jedną z nich jest dodanie narzędzia tworzącego zapasową kopię trwałej pamięci na innym nośniku USB Tails. Służy ono do automatyzacji procesu dotychczas opisanego w dokumentacji w temacie o tworzeniu kopii zapasowej trwałej pamięci, korzystającej z wiersza poleceń.

Drugą nowością jest dodanie do GRUB nowego wpisu pod nazwą Tails – zewnętrzny dysk twardy. Zaktualizowano również przeglądarkę Tor Browser do wersji oznaczonej numerem 11.0.2. Sam Tor zaś jest w wersji 0.4.6.8.

Inną zmianą jest dodanie skrótu, służącego do ponownego uruchomienia systemu, gdy nie włączono niezabezpieczonej przeglądarki na powitalnym ekranie. Link pochodzący z ekranu błędu asystenta Tor Connection dodano do dokumentacji związanej z rozwiązywaniem problemów dotyczących połączenia z Torem.

Problemy związane z wyświetlaniem treści w niezabezpieczonej przeglądarce zostały naprawione, natomiast dodatki z gościa VirtualBox usunięte.

Obrazy systemu można pobrać z: https://tails.boum.org/install/index.en.html

Źródła:

  1. Tails – strona oficjalna: https://tails.boum.org/index.en.html
  2. Tails – nowości: https://tails.boum.org/news/version_4.25/index.en.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

Wydano LXQt 1.0.0

Następny post

Co nowego w Calculate Linux 22?

Powiązane posty
Ubuntu 20.04 Focal Fossa

Ubuntu 20.04 (Focal Fossa)

23 kwietnia wydano nową wersję Ubuntu 20.04 LTS „Focal Fossa”. Posiada ona długi okres wsparcia przez producenta, trwający 5 lat dla edycji: Desktop, Server, Cloud oraz Core. Dla pozostałych odmian Ubuntu zaś są to 3 lata. Dystrybucja ta może działać zarówno po zainstalowaniu, jak i w trybie Live. Jej nazwa oznacza „Ogniskującą Fossę” i pochodzi od nazwy podobnego do zarówno kota, jak i łasicy drapieżnika zamieszkującego wyspę Madagaskar. System wydany został wyłącznie w wersji 64-bitowej.

Więcej...