Nowości w Neptune 7

23 grudnia 2021 roku wydano Neptune 7 “Faye”. Jest on dystrybucją Linuksa opartą na Debianie z gałęzi stabilnej. Obecnie system ten używa środowiska graficznego KDE i Debiana 11 “Bullseye”.

Neptune 7 posiada charakterystyczny motyw, posługujący się widżetem “Breeze”, osiągający maksymalną kompatybilność oraz wdraża subtelny, nowoczesny płaski styl i wygląd niniejszej dystrybucji. Zaktualizowano również motyw Icon do swoistej odmiany zwanej Tela Icon, tak, by pasował on do wyglądu obecnej wersji systemu. Unowocześniono także domyślny panel, dając możliwość przypinania do niego większej liczby zadań i aplikacji. Motyw ten oferuje nowy, większy niż dotychczas i łatwiejszy dla oczu wygląd. Neptune 7 wyposażony jest też w jądro Linuksa w wersji 5.10.

ZRAM zastąpiono ZSwap, który kompresuje także strony pamięci sprzed SWAP. Pozwala to na ponowną aktywację opcji Suspend to Disk. Można jej używać tylko przy wystarczająco dużej partycji wymiany. Nastąpiła poprawa obsługi małej ilości pamięci także na komputerach, które mają słabe parametry.

Po zmianie bazowej wersji Debiana nastąpiła aktualizacja wielu aplikacji własnych. Wynika to z wprowadzenia nowych wersji bibliotek Qt 5. Uaktualniono aplikację Encode, Recffmpeg oraz KNetworkMounter. W niektórych aplikacjach usunięto wsparcie.

System używa również nowych wersji programów:

  • LibreOffice 7.0.4,
  • Chromium 90,
  • Thunderbird 78.14

System można ściągnąć z: https://neptuneos.com/en/download.html

Źródła:

  1. Strona oficjalna Neptune: https://neptuneos.com/en/start-page.html
  2. Strona oficjalna Neptune – Neptune 7 “Faye”: https://neptuneos.com/en/news-reader/neptune-7-faye-released.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
tilde edytor

Edytor dla każdego Pingwina

Następny post

KaOS 2022.01 już jest

Powiązane posty
BlackArch Linux 01.12.2020

BlackArch 2020.12.01

1 grudnia 2020 roku wydano nową wersję BlackArch 2020.12.01. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa, przeprowadzającą testy penetracyjne i bezpieczeństwa sieciowego. Została zbudowana na Arch Linuksie i jest z nim kompatybilna.

Więcej...
Clonezilla Live logo

Clonezilla Live 2.7.1-22

28 stycznia 2021 roku wydano najnowszą wersję systemu Clonezilla Live 2.7.1-22 oraz Clonezilla Alternative 20210127-groovy. Jest to specjalistyczna dystrybucja Linuksa, która działa w trybie „Live”. Służy ona do wykonywania kopii systemu lub poszczególnych katalogów oraz ich późniejszego przywracania.

Więcej...