EuroLinux Desktop, czyli Enterprise Linux dla użytkowników Windows

EuroLinux Desktop to nowoczesny system operacyjny, który łączy w sobie wygląd i funkcjonalność systemów Windows® i macOS® z niezawodnością i bezpieczeństwem dystrybucji Enterprise Linux. Oprogramowanie, zbudowane w oparciu o kod źródłowy systemu Red Hat® Enterprise Linux® 9, zawiera szereg zmian w interfejsie użytkownika, wprowadzonych przez firmę EuroLinux. System został stworzony z myślą o zastosowaniu w pracy biurowej, w instytucjach publicznych, firmach, placówkach edukacyjnych oraz dla prywatnych użytkowników. Objęty jest 10-letnim wsparciem technicznym producenta.
EuroLinux Desktop 9

20 września 2022 r. miała miejsce premiera systemu operacyjnego EuroLinux Desktop przygotowanego dla komputerów osobistych. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób i organizacji, które na co dzień korzystają z Windows® lub macOS® i poszukują stabilnego systemu objętego wieloletnim wsparciem technicznym, wyglądem przypominającego rozwiązania firm Microsoft® i Apple®. Nowy system jest odpowiedzią na zapotrzebowanie administracji publicznej, sektora finansowego, placówek oświatowych oraz prywatnych użytkowników. EuroLinux Desktop, tak jak jego serwerowy brat, powstał na bazie kodu źródłowego Red Hat® Enterprise Linux® 9. Oznacza to, że jest z nim zgodny, ale zawiera także dodatkowe funkcjonalności, rozszerzenia i udogodnienia.

Co zostało zmienione w EuroLinux Desktop?

Zmiany dokonane w EuroLinux Desktop dotyczą przede wszystkim jego wyglądu i użyteczności. W tym celu wykorzystane zostały rozszerzenia GNOME. W systemie są one wstępnie skonfigurowane i dostępne od razu po instalacji – „out of the box”. Znacząco wpływają one na odbiór oprogramowania, ale nie wprowadzają w nim rewolucji. Wszystko po to, by zachować stabilność oraz bezpieczeństwo rodziny Enterprise Linux (RHEL®, EuroLinux, CentOS) i jednocześnie ułatwić używanie systemu osobom przyzwyczajonym do obsługi Windows® czy macOS®. Dodatkowo w EuroLinux Desktop uzupełnione zostały braki w polskich tłumaczeniach rozszerzeń oraz GNOME-a. Dzięki temu polska wersja systemu jest spójna i kompletna.

Znany wygląd, intuicyjne środowisko graficzne

Użytkowników Windows® i macOS® ucieszy znajdujący się u dołu ekranu, prześwitujący dock (pasek zadań) wzorowany na najnowszych wersjach tych systemów. Przechowuje on ikony ulubionych aplikacji, powiadomień i uruchomionych programów, przycisk wyświetlający ikony wszystkich aplikacji w dużym powiększeniu, a także informacje o dacie i godzinie. Możliwa jest oczywiście zmiana położenia paska na prawą, lewą lub górną część pulpitu, a także jego szeroka customizacja. Użytkownik może dostosować do własnych potrzeb jego wysokość, długość, przezroczystość, kolor, odstępy między ikonami oraz ich rozmiar.

W związku z tym, że dock jest stale widoczny, w EuroLinux Desktop wyłączony został zbędny już tryb podglądu (ang. overview) oraz funkcja hotcorner, która wyświetla wspomniany tryb po najechaniu myszą na lewy górny róg ekranu.

EuroLinux Desktop standardowo umożliwia umieszczanie ikon na pulpicie, mimo iż w systemie wykorzystano popularny menadżer okien GNOME, który domyślnie nie udostępnia takiej funkcjonalności. System zapewnia także doskonale znaną z innych rozwiązań funkcję maksymalizacji i minimalizacji okien.

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na tapecie pojawiają się dodatkowe pozycje menu (m.in. Nowy dokument tekstowy). Zostały również dodane ikony powiadomień z komunikatorów czy programów pocztowych. EuroLinux Desktop pozwala na przełączanie motywów dzienny/nocny jednym kliknięciem ikony księżyca w docku oraz umożliwia ustawianie harmonogramu automatycznego przełączania motywu na podstawie pory dnia.

Bogata obsługa multimediów

EuroLinux Desktop obsługuje wiele formatów plików multimedialnych (mp3, mpg, wma, ts, opus, ogg, mp4, flac, aiff, acc, ac3, avi), a także otwarte kodeki używane w popularnych plikach wideo mkv (Matroska). Każdy z tych formatów można uruchomić w domyślnym odtwarzaczu systemowym Totem/Videos.

Rozbudowany pakiet biurowy

EuroLinux Desktop zawiera popularny pakiet aplikacji biurowych LibreOffice, niezbędny do codziennej pracy. W jego skład wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor prezentacji, edytor grafiki wektorowej, edytor wzorów matematycznych oraz system zarządzania relacyjnymi bazami danych.

Dostęp do ponad 2 tys. aplikacji za darmo

EuroLinux Desktop został zintegrowany z repozytorium Flathub. Dzięki temu zapewnia łatwy dostęp do ponad 2 tys. bezpłatnych aplikacji. Są one do pobrania z poziomu aplikacji Oprogramowanie. Można je więc zainstalować jednym kliknięciem – analogicznie jak w Microsoft Store® czy App Store®.

Nowy EuroLinux obsługuje aplikacje w formacie AppImage. Pakiet AppImage zawiera w sobie wszystkie zależności, dzięki czemu używanie go przypomina znane z Windows programy z rozszerzeniem .exe i .msi. Jednak w przypadku EuroLinux Desktop aplikacja AppImage uruchamiana jest zawsze z poziomu użytkownika nieuprzywilejowanego, co znacząco poprawia bezpieczeństwo systemu.

Tematyka dostępnego oprogramowania jest bardzo zróżnicowana. Możemy wyróżnić ponad 200 programów audio/wideo przeznaczonych zarówno do odtwarzania, edycji czy katalogowania plików multimedialnych, jak i do produkcji muzyki oraz montażu filmów. W tej kategorii znajdziemy także kontrolery MIDI, narzędzia do edycji tabulatur dla gitarzystów czy tunery do instrumentów muzycznych.

Kategoria Grafika & Fotografia to niemal 160 narzędzi i programów graficznych do tworzenia i edycji grafiki rastrowej oraz wektorowej, aplikacje do zaawansowanej edycji zdjęć, a także specjalistyczne oprogramowanie służące do animacji, projektowania czy modelowania 3D.

Użytkownicy mają także do dyspozycji prawie 230 różnorodnych narzędzi do komunikacji – komunikatory internetowe, aplikacje do obsługi poczty elektronicznej, obsługi kamer i monitoringu czy rozbudowane czytniki kanałów informacyjnych.

EuroLinux Desktop odpowiada na potrzeby inżynierów oraz pracowników naukowych. W bazie ponad 70 aplikacji znajdziemy narzędzia do zaawansowanych obliczeń, analizy statystycznej, narzędzia kryptograficzne, meteorologiczne, a także programy do projektowania mechatronicznego czy obrazowania medycznego 3D.

System dostarcza ponad 200 narzędzi dla deweloperów, inżynierów systemowych oraz administratorów. Wśród nich zintegrowane środowiska programistyczne, edytory tekstu oraz plików, narzędzia do tworzenia repozytoriów i zarządzania systemem oraz menedżery maszyn wirtualnych.

Oprogramowanie oferuje również ponad 500 aplikacji edukacyjnych i gier, a także wiele innych programów do rozrywki.

W EuroLinux Desktop można korzystać z ogromnej bazy aplikacji przeznaczonych dla systemu Windows®. Wystarczy zainstalować oprogramowanie Steam®, otwartą platformę gamingową Lutris lub Wine, czyli środowiska uruchomieniowe dla aplikacji Windows®.

System operacyjny EuroLinux

EuroLinux to polska dystrybucja Linux klasy Enterprise rozwijana od 2013 roku. W ciągu dziewięciu lat na bazie Red Hat® Enterprise Linux® wydane zostały cztery główne wersje systemu EuroLinux – 6, 7, 8 i 9. Od wydania wersji ósmej system dystrybuowany jest w dwóch modelach biznesowych: ze wsparciem technicznym producenta (także w języku polskim) oraz bezpłatnym, bez wsparcia. Sam system w obu wariantach jest identyczny, z takimi samymi funkcjonalnościami i pakietami. Według rankingu DistroWatch EuroLinux jest w grupie 40 najpopularniejszych dystrybucji Linux na świecie.

EuroLinux Desktop alternatywą dla zamkniętych systemów

EuroLinux Desktop, opierając się na RHEL 9 i jednocześnie upodabniając się wizualnie i funkcjonalnie do Windows® lub macOS®, jest kierowany zarówno do administracji publicznej, firm, jak i prywatnych użytkowników. Warto pamiętać o tym, że na systemy Linux dostępnych jest wiele bezpłatnych programów odpowiadających swoimi funkcjonalnościami płatnym rozwiązaniom dedykowanym na zamknięte systemy. EuroLinux Desktop wprowadza wiele usprawnień wpływających na wygodę używania systemu, jednocześnie zachowując to, co najważniejsze w serwerowej wersji dystrybucji – stabilność i bezpieczeństwo systemów klasy Enterprise Linux.

Strona domowa projektu: https://pl.euro-linux.com/eurolinux/desktop/

5 komentarzy
  1. Nie pasuje – nie używaj. Lepiej poświęcić czas na zgłębianie tajników systemu, niż na bezowocne komentarze.

  2. I dobrze , że jest system wszystko mający , przecież windows nie ma nic poza notatnikiem i kalkulatorem, EuroLinux instalujesz i masz WSZYSTKO, programy graficzne, pakiet office, co trzeba więcej, – i to w licencji opensourse. a nie jak w windows bulić grubą kasę za każdy program. A co do pojemności, na stronie producenta masz wersję minimalne ISO 1,4GB https://pl.euro-linux.com/eurolinux/pobierz/
    Pozdrowienia

    1. To dobrze że ma linux wszystko ale nie ma tego co potrzebują profesjonaliści w konkretnej dziedzinie np AUTOCADA. System jest do zapewnienie komunikacji wewnetrznej i zewnetrznej, obsługi różnych procesów, a oprogramowanie do pracy każdy wybiera sobie jakie kontretnie potrzebuje.

  3. Jeszcze jeden “Linuksowy Windows – Windowsowy Linux” czyli ni pies, ni wydra. Zaprzeczenie linuksowej idei KISS, wszystkomający kombajn, którego iso zajmuje 6,8 GB (przeciętne distro, np. Peppermint – 2 GB). Od dawna wiadomo, że to, co jest do wszystkiego – jest do niczego. Czyżby EuroLinux, który reklamował sie jako następca profesjonalnego (ale darmowego!) CentOs’a nie spełnił oczekiwań na maszynach produkcyjnych, więc próbuje zaistnieć “dla wszystkich”?

    1. Bardzo trafny komentarz. : “to co do wszystkiego jest do niczego”. To jest prawda. Ktoś szukający alternatywy dla Windozy powinien przejść na Sparky Linux. Ten system jest najbardziej pomocny i najprzyjażniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Ściąganie surowo wskazane

Następny post
PyTorch

AMD dołącza do PyTorch Foundation

Powiązane posty
freebsd 128

FreeBSD 10.2

Ukazała się nowa wersja systemu FreeBSD - wersja 10.2 jest trzecim wydaniem stabilnej gałęzi 10 i przynosi poprawę stabilności w stosunku do poprzedniej wersji, nieco nowych funkcji, poprawę kompatybilności dla aplikacji linuksowych, ulepszenia ZFS oraz nowe wersje środowisk GNOME i KDE.

Więcej...

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 - o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana - w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt.

Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów - Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty - zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot - narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.

Więcej...