SUSE stworzy fork publicznie dostępnego systemu Red Hat Enterprise Linux

SUSE Logo Green Vert

11 lipca 2023 r. SUSE ogłosiła, że tworzy fork publicznie dostępnego systemu Red Hat Enterprise Linux (RHEL) oraz będzie rozwijać i utrzymywać dystrybucję kompatybilną z RHEL dostępną dla wszystkich bez ograniczeń. W ciągu najbliższych kilku lat SUSE planuje zainwestować w ten projekt ponad 10 milionów dolarów.

Dirk-Peter van Leeuwen, CEO SUSE, powiedział: „Od dziesięcioleci współpraca i wspólny sukces są fundamentami społeczności open source. Mamy obowiązek bronić tych wartości. Nasza inwestycja pozwoli zachować przepływ innowacji przez kolejne lata i zapewni, że zarówno klienci, jak i społeczność nie będą narażeni na uzależnienie się od jednego dostawcy i będą mieli prawdziwy wybór zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości”.

SUSE kontynuuje inwestowanie w swoje wysoko cenione rozwiązania linuksowe, takie jak SLE i openSUSE, na których polegają rzesze zadowolonych klientów biznesowych i społeczność. Jednocześnie uznaje, że przedsiębiorstwa i społeczność open source zasługują na wybór i wolność od ograniczania się do jednego dostawcy. SUSE ma za sobą długoletnią historię wspierania użytkowników korzystających z różnych środowisk linuksowych.

SUSE zobowiązuje się do współpracy ze społecznością open source w celu opracowania długoterminowej, stale kompatybilnej alternatywy dla użytkowników RHEL i CentOS. SUSE planuje wnieść ten projekt do fundacji open source, która zapewni stały, bezpłatny dostęp do alternatywnego kodu źródłowego.

„Ten wspólny wysiłek dowodzi głęboko zakorzenionego zaangażowania SUSE we wspieranie innowacji i rozwój napędzany przez społeczność, a także wzmacnia podstawowe wartości oprogramowania open source. Zapraszamy społeczność do aktywnego zaangażowania i współpracy w kształtowaniu przyszłości tego niezbędnego oprogramowania” – powiedział dr Thomas Di Giacomo, Chief Technology & Product Officer, SUSE. „Jesteśmy głęboko przekonani, że nowa dystrybucja Linuksa kompatybilna z RHEL wraz z portfolio systemów SUSE pomoże społeczności i klientom w nawigowaniu po niezrównanych innowacjach w dziedzinie Linuksa dla przedsiębiorstw, konteneryzacji, rozwiązaniach w chmurze i na brzegu sieci (edge), AI/ML i innych nowych technologiach”.

„Społeczność użytkowników systemu Linux dla przedsiębiorstw potrzebuje standaryzacji, stabilności i zgodności” – powiedział Gregory Kurtzer, dyrektor generalny CIQ i założyciel Rocky Linux. „CIQ zapewnia stabilność swoim partnerom, klientom i społeczności, budując szeroką koalicję podobnie myślących firm, organizacji i osób.  SUSE ucieleśnia podstawowe zasady i ducha otwartego oprogramowania; CIQ jest podekscytowany możliwością współpracy z SUSE nad rozwojem otwartego standardu Linuksa dla przedsiębiorstw”.

Więcej informacji o tym, jak Liberty Linux wzmocni swoją pozycję i jak można się w to zaangażować, znajduje się tutaj.

Informacja prasowa na stronie SUSE:
https://www.suse.com/c/pl/suse-stworzy-fork-publicznie-dostepnego-systemu-red-hat-enterprise-linux/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
OSEC 2023

OSEC FORUM 2023

Powiązane posty

Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) bez partycji swap

Zgodnie z półrocznym cyklem wydawniczym ukazało się nowe wydanie Ubuntu - oznaczone numerem 17.04, o nazwie kodowej Zesty Zapus (w wolnym tłumaczeniu Skoczna Skoczomyszka). Jest to wersja o krótkim wsparciu technicznym, które trwa jedynie 9 miesięcy. Od strony wizualnej wiele zmian nie zobaczymy, nieco więcej znajdziemy w warstwie systemowej.

Więcej...

Wsparcie dla wirtualizacji KVM ułatwia korzystanie z Linuksa na komputerach mainframe

Warszawa, 17 sierpnia 2015 r. - Firma SUSE poinformowała, że SUSE Linux Enterprise Server jest pierwszym i do tej pory jedynym serwerowym systemem operacyjnym obsługiwanym przez KVM for IBM z Systems - niedawno przedstawione rozwiązanie wirtualizacyjne open source dla komputerów mainframe firmy IBM. Informacja ta zbiega się z wprowadzeniem przez IBM pakietu LinuxONE, nowej oferty systemów Linux dla komputerów mainframe serii z System.

Więcej...

Septor 2020.2

8 kwietnia 2020 roku wydano nową wersję Septor 2020.2. Jest on specjalistyczną dystrybucją Linuksa posiadającą środowisko umożliwiające anonimowe surfowanie po Internecie. Septor Linux opiera się na Debianie i działa na komputerach 64-bitowych. Używa on pulpitu KDE Plasma oraz technologii Tor.

Więcej...