Jądro GNU Linux-Libre 6.6 zostało wydane

GNU Linux-libre 6.6
www.fsfla.org

Projekt GNU Linux-Libre ogłosił wydanie nowego jądra GNU Linux-libre 6.6. Jest ono skierowane dla osób zwracających szczególną uwagę na wolność używanego oprogramowania.

Ogólnie o projekcie GNU Linux-libre

GNU Linux-libre to projekt, który ma za zadanie utrzymać Linuxa w 100% wolnym. Ten projekt udostępnia również stworzone w ten sposób Wolne Dystrybucje Systemu (ang. Free System Distributions). W takich dystrybucjach usuwane jest oprogramowanie, które nie jest dostarczane wraz z kodem źródłowym. Również niemile widziane są programy z licencjami uniemożliwiającymi ich modyfikację.

O nowym wydaniu GNU Linux-Libre 6.6

Jak można się domyślać owe wydanie bazuje na jądrze 6.6. Oto główne cechy nowego, wolnego jądra:

  • dostosowanie do wcześniejszych zmian w modułach ładujących mikrokod x86, Intel avs oraz zmian w plikach specyfikacji RPM
  • oczyszczone sterowniki dodane do kernela 6.6 np. TI gigabit RU ethernet, MediaTek 792x wifi, Cirrus Logic cs42l43 mfd, kodeka audio HD cs35l56 i sterownika audio aw88261 SoC
  • oczyszczone nowe nazwy bloków w plikach dts Qualcomm AArch64, w akceleratorze ivpu, sterownikach bluetooth, sterowniku ekranu dotykowego x86 oraz w koderze/dekoderze wideo Qualcomm Venus V4L2.

Instalacja na dowolnej dystrybucji, ale…

Jądra GNU Linux-libre można zainstalować na dowolnej dystrybucji Linuxa. W ten sposób jesteśmy pewni wolności naszego sprzętu/oprogramowania. Można się zastanawiać, dlaczego nie korzystamy domyślnie z takich jąder. Problemem są sterowniki. Przykładem może być karta sieciowa w moim laptopie. Po zainstalowaniu w 100% wolnej dystrybucji karta sieciowa nie działała. Krótko mówiąc, nie było dostępnego dla niej wolnego sterownika. Warto rozważyć jądro GNU Linux-libre, jednak czasami będziemy musieli iść na kompromis.

Źródła: https://www.fsfla.org/ikiwiki/selibre/linux-libre/#news

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
SUSE Logo Green Vert

SUSE stworzy fork publicznie dostępnego systemu Red Hat Enterprise Linux

Następny post
LXQt 1.4.0

Wydanie środowiska graficznego LXQt 1.4.0

Powiązane posty