Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Według raportu Fundacji Startup Poland „Polskie Startupy 2016” w ubiegłym roku w Polsce było ponad 2670 startupów. Dziedziny, w których najczęściej działają polskie startupy, to mobile, e-commerce, big data, IoT (Internet of Things), oprogramowania dla firm i edukacja. Możliwości realizowania swoich pomysłów w takich obszarach to efekt dynamicznego i wszechstronnego rozwoju technologii. Rozwój potrzebuje kreatywności, ciekawości świata i odkrywania nowych rzeczy. – Rozwój technologii, które dziś są nieodłącznym elementem naszego życia, nie byłby możliwy, gdyby nie idea open source – najbardziej kreatywna idea wolnościowa XX wieku – mówi Piotr Baranowski, współzałożyciel i CTO w firmie OSEC.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Tego tekstu miało nie być. Instalacja programu, to nie jest taka trudna czynność... A jednak zmieniłem zdanie i wykorzystałem ten temat na moje przemyślenia.

Czy konsola jest tak trudna, żeby ją omijać szerokim łukiem?

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jeszcze parę lat temu mianem infrastruktury IT określało się parę serwerów, na których był zainstalowany serwer poczty elektronicznej (np. postfix, sendmail), serwer wymiany plików (np. NFS, SAMBA), serwer druku (np. CUPS) i parę dodatkowych, niezbędnych usług do poprawnego i płynnego działania firmy.

Jednak jest to schemat, który od jakiegoś czasu jest już nieaktualny, niedostosowany do potrzeb dzisiejszego biznesu. Sprawdzał się on idealnie, gdy każdy miał swoje stanowisko pracy w postaci komputera osobistego, gdy sporą część pracy wciąż wykonywało się ręcznie, bądź za pomocą papieru.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Jednym z bardzo ważnych, ale często niedocenianych czynników przy zakupie oprogramowania jest support.

W użytku domowym nie ma to większego znaczenia, bo rolę supportu na ogół odgrywa znajomy "informatyk" albo pobliski serwis. Im bardziej złożona jest infrastruktura IT przedsiębiorstwa, tym większe szanse, że coś nie będzie działać. W takiej sytuacji ani serwis, ani nawet zespół "informatyków" niewiele pomoże.

Ostatnią deską ratunku pozostaje producent oprogramowania i zespół inżynierów, którzy odpowiadają za support.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

8 kwietnia Microsoft zakończył okres wsparcia dla systemu Windows XP. Według danych z września 2013 r. na tym systemie działało 25% wszystkich PC na świecie. Oznacza to, że nie pojawią się już żadne aktualizacje dla tego systemu, czyli nie będą obsługiwane najnowsze technologie, nie zostaną poprawione nowo odkryte podatności. Windows XP przestanie być też wspierany przez producentów sprzętu i oprogramowania.

W takiej sytuacji pozostaje jedynie migracja na inny, aktualny system.

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Przeszukując zasoby Internetu spotykam wiele opinii traktujących o stosowaniu wolnego oprogramowania w sferze budżetowej. Wiele z tych tekstów ma charakter nacisku i zdziwienia z wykorzystywania oprogramowania zamkniętego, podczas gdy należy wszędzie wprowadzać model Open Source w instytucjach budżetowych. Pojawia się coraz więcej argumentów, których celem jest przekonanie społeczeństwa do konieczności zmiany podejścia do systemów informacyjnych, gdzie korzysta się z publicznych pieniędzy. Argumenty te są często do siebie podobne, niezależnie od autora. Zwolennicy darmowego oprogramowania twierdzą, że stosując oprogramowanie zamknięte, naraża się państwo na niepotrzebne koszty i niebezpieczeństwo. Coraz bardziej słychać też głosy o nieprawidłowym przygotowywaniu – albo wręcz „ustawianiu” przetargów, dokładnie sugerując system operacyjny czy biurowy. Wskazują za przykład inne państwa, w których sfera budżetowa przeszła na otwarte oprogramowanie. Nie brakuje też głosów krytyki przeciwników, którzy podają przykłady, w których migracja na wolne oprogramowanie nie powiodła się. Z pewnością obie strony mają trochę racji. Po przeanalizowaniu argumentów obu stron, doszedłem do wniosków, które przedstawiam poniżej. Chciałbym odnieść się do nich i opisać moje spostrzeżenia z mojego punktu widzenia, jako programisty i administratora kilku serwerów i entuzjasty darmowego oprogramowania i Linuksa. Chcę podkreślić, że podchodzę do problemu chłodno, starając się przedstawić argumenty „za” i „przeciw” rozsądnie, nie kierując się uprzedzeniami czy stronniczością, która mogłaby zaszkodzić niezależności niniejszej publikacji.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Od kilku tygodni prowadzę zajęcia dla dzieci w jednym z przedszkoli Pomorskich. Użytkowanie przez dzieci komputerów wydaje mi się kontrowersyjne w pewnych aspektach i dlatego opiszę swoje obserwacje związane z moim zajęciem. Zacznę od warunków sprzętowych, a następnie zaprezentuję kilka obrazów pokazujących możliwości jakie drzemią w programach Linuksowych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

System operacyjny z Pingwinem w logo zdobywa ostatnimi czasy coraz większą popularność a liczba jego użytkowników sukcesywnie rośnie. Powodów odebrania korporacji z Redmond możliwości kontrolowania działania nad pecetami jest wiele:

  • chęć posiadania darmowego, legalnego systemu (w chwili pisania tego tekstu na ponad połowie komputerów w Polsce zainstalowana jest piracka kopia Jedynego Słusznego OS-a, a wizja odwiedzin panów w niebieskich mundurach jest coraz bardziej realna);
  • chęć posiadania systemu, w którym bezpieczeństwo i stabilność to podstawowe priorytety;
  • chęć przyłączenia się do wolnego, ogólnoświatowego społeczeństwa free software/open source;
  • chęć poznania nowego systemu rozumianego jako chęć ciągłego zdobywania nowej wiedzy, doskonalenia swoich umiejętności i przełamywania wszelkich barier;
  • chęć posiadania Linuksa, bo "wszyscy w klasie już mają";
  • ....

 

Pomimo tego, że każdy człowiek jest inny, wszystkich użytkowników Linuksa można podzielić na dwie grupy  ze względu na to, w jaki sposób Linux jest przez nich postrzegany. Należy też tu wspomnieć, że taki podział nie jest podziałem nowym - istniał on już podczas narodzin Linuksa.

 

Z jednej strony mamy ludzi, dla których Linux nie jest tylko zwykłym, kolejnym systemem operacyjnym. Linux jest dla nich spełnieniem idei wolności w świecie oprogramowania. Na czele tej grupy stoi Robin Hood nowych technologii - Richard Stallman - twórca filozofii GNU i założyciel Fundacji Wolnego Oprogramowania (Free Software Foundation); człowiek, który dla swoich idei zrezygnował z pracy w MIT (podczas gdy wielu innych dałoby wiele, żeby tam się dostać).

 

Co charakteryzuje takich ludzi? Można ich opisać jednym słowem: hakerzy. Nie mówię tutaj o typie hakerstwa wypromowanym ostatnimi czasy przez media, ale o hakerstwie z okresu początków istnienia komputerów i internetu. Tutaj programowanie to przede wszystkim forma sztuki, forma artystycznego wyrazu twórców oprogramowania, którą wszyscy mogą podziwiać; ba - wszyscy mogą ją zmieniać. Wyobraźcie sobie, że wszyscy artyści m.in. Mozart, Picasso, Mickiewicz, żądali by zapłaty za to, że przeczyta/obejrzy się ich dzieło, a wspólne słuchanie ze znajomymi Ody do Radości byłoby zakazane. Wyobraźcie sobie, że Newton, Kopernik, Einstein i wielu innych naukowców pozwaliby was do sądu i wsadzili do więzienia za to, że użyliście gdzieś odkrytych przez nich wzorów bez ich zgody, za którą oczywiście musielibyście zapłacić, nie mówiąc już o konsekwencjach w poprawianiu takich wzorów. Okrutna wizja, prawda? Ale w taki właśnie sposób postrzegane jest przez takich ludzi tzw. zamknięte oprogramowanie. Dla ludzi pokroju Stallmana wolność jest podstawowym priorytetem - jeżeli coś nie jest wolne, nie ma u nich racji bytu. Dlatego też w takich dystrybucjach jak Debian GNU/Linux nie znajdziesz żadnych programów, co do których istnieją jakiekolwiek wątpliwości związane z wolnością ich stosowania. To właśnie ci ludzie prowadzą najgłośniejszą walkę z przejawami blokowania swobody użytkownika w używaniu programów (m.in prowadzona jest obecnie akcja Defective By Design - akcja zwalczająca DRM, zwana inaczej Zdradziecką Techniką Komputerową). Tak więc, jeżeli spotkasz kiedyś człowieka, który zamiast "Linux" mówi "GNU/Linux" i sam lubisz pomagać innym niekoniecznie chcąc coś w zamian, możesz być pewien, że znajdziecie wspólny język. A jeżeli zachwyca cię taki styl bycia i chciałbyś poznać go dogłębniej, polecam na początek przeczytać książkę-biografię Richarda Stallmana. Polska wersja nosi tytuł "W obronie wolności" i jest dostępna zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej (http://stallman.helion.pl).

 

Z drugiej strony mamy nieco pragmatyczne podejście do tematu Linuksa. Tutaj za czołową postać możemy uznać Linusa Torvaldsa - człowieka, który sam twierdzi, że jest liderem ruchu open-source, którego tak naprawdę nie tworzył. Dla Linusa i innych ludzi jego pokroju stallmanowska filozofia wolnego oprogramowania nie gra pierwszych skrzypiec. Dla nich podstawową rzeczą, którą ma spełniać Linux, jest jego użyteczność, a komercja nie należy tutaj do grona zakazanych owoców. Dla takich ludzi najlepszą nagrodą za ich pracę jest to, że Linux znalazł zastosowanie w jakieś nowej dziedzinie, czyli jest po prostu użyteczny.

 

Wprowadzenie do Linuksa elementów komercji spowodowało, że obok wielkiego ruchu Free Software pojawił się drugi wielki ruch Open Source, w którym niekoniecznie wszystko musi być wolne i darmowe. Wbrew pozorom, takie postawienie sprawy nie zaszkodziło Linuksowi - wręcz przeciwnie, pozwoliło mu to na bardzo szybki rozwój dzięki wielkiemu wsparciu ze strony wielkich korporacji, dla których inwestowanie w rozwój Linuksa było równoznaczne z inwestowaniem w rozwój swoich własnych technologii, które na tym systemie są bazowane.

Moim zdaniem to właśnie taki podział jest powodem wielkiego sukcesu Linuksa - dzięki temu, że dochodzi do konfrontacji tak różnych poglądów, przez co dochodzi co jakiś czas do jakiś większych świętych wojen i wojenek, Linux ma szansę na dalszy rozwój i może liczyć na wiele nowych sukcesów, których przysłowiowym ojcem może być dosłownie każdy.

 

A Ty, drogi Czytelniku, do której grupy należysz?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wielu ludzi tęskni za czasami, kiedy na pecetach królował MS DOS. System ten był bardzo ubogi w porównaniu z dzisiejszymi wersjami Windows. Nieistniejąca strona graficzna, żałosny system plików, konieczność wprowadzania komend z konsoli, słowem koszmar dla typowego użytkownika.

DOS miał jednak coś czego próżno szukać we współczesnych produktach Microsoftu: prosty i bezpośredni dostęp do portów. Ileż to urządzeń można było wysterować z peceta poprzez port szeregowy! Prosty programik w pascalu i już silnik krokowy w laserze przesuwał siatkę dyfrakcyjną, dwie godziny pracy i już interferometr przesyłał dane na komputer.
Każdy z odrobiną zacięcia inżynierskiego mógł szybko i tanio zmusić komputer do harówki w pokoju hobbysty albo w laboratorium naukowym.

Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

przekład z: Scott Granneman, SecurityFocus,

http://www.theregister.co.uk/2003/10/06/linux_vs_windows_viruses/

znalezione dnia 31.01.2007; Oryginał opublikowany 06.10.2003) Tłumaczenie : Tomasz Kaźmierczak

Od tłumacza:

Ostatnio zainteresował mnie temat wirusów na Linuksa. Kiedyś, gdy jeszcze używałem systemu Windows, wirusy były dla mnie czymś normalnym, choć nie codziennym, bo wtedy nie miałem jeszcze (na szczęście;) dostępu do Internetu. Więc nie były one powodem mojego zainteresowania systemem Linux, chociaż opinie użytkowników tego systemu, według których nie mają oni żadnych problemów z wirusami ("wirus? a co to takiego?:P"), były czynnikiem jeszcze bardziej zachęcającym mnie do rezygnacji z rozwiązań firmy z Redmond.

Od jakiegoś czasu używam już tego wspaniałego systemu, jakim jest Linux, ale pomimo tego, że ja także nie miałem do tej pory żadnych problemów z wirusami, bardzo mnie ciekawiło dlaczego tak jest. Dlaczego wirusy nie są problemem dla Linuksa? Słyszałem wiele opinii na ten temat, ale pomyślałem sobie, że poszukam jakiegoś opracowania, które będzie szczegółowo i rzetelnie wyjaśniało to zjawisko.

Najpierw postanowiłem poszukać czegoś na ten temat po angielsku (w google, wpisując 'Linux +viruses'). Znalazłem kilka opracowań i artykułów, które z grubsza dzieliły się na dwie kategorie: w jednych twierdzono, że wirusy praktycznie nie stanowią zagrożenia dla Linuksa, ponieważ jest to system wystarczająco bezpieczny, w innych artykułach natomiast twierdzono (przede wszystkim były to opinie przedstawicieli korporacji antywirusowych), że "już niedługo" zaleje nas fala wirusów Linuksowych, bo jest to tylko kwestia powszechności systemu, a poza tym Linux nie jest w cale taki bezpieczniejszy od Windowsa.

Oprócz porażającej niezgodności tez przedstawianych w obu kategoriach artykułów (co jeszcze o niczym nie świadczy, bo ktoś, kto nie miał do czynienia z obydwoma systemami, w cale nie musi wiedzieć jakie są różnice w ich poziomie bezpieczeństwa) na pierwszy rzut oka można było zauważyć różnice w objętości, a po przeczytaniu, w zawartości merytorycznej.

Następnie postanowiłem poszukać podobnych opracowań w języku polskim (w tej samej wyszukiwarce wpisałem 'wirusy +Linux'). Niestety, wśród tego co znalazłem były tylko artykuły zaliczające się do kategorii drugiej. Powtórzyłem więc wyszukiwanie, tym razem wpisując 'Linux +wirusy'. Znalazłem jedno ciekawe opracowanie na temat wirusa bliss, ale nic poza tym.

Od razu przyznam się, że nie szukałem dalej niż pierwsza strona wyników wyszukiwania – nie miało to większego sensu ponieważ już na pierwszej stronie znaleźć można było artykuły poruszające temat. Gdyby moim celem było znalezienie polskojęzycznych opracowań zaliczających się do kategorii pierwszej, to może bym je znalazł. Ale moim celem było znalezienie jakichkolwiek informacji na temat wirusów w Linuksie. Osoba nie znająca tematu ani języka angielskiego zapewne zadowoliłaby się kilkoma pierwszymi opracowaniami, które by znalazła (uważając, że jeśli we wszystkich piszą to samo, to coś musi w tym być).

Ponieważ te kilka pierwszych opracowań przedstawiało jedynie jedną z panujących opinii, postanowiłem przetłumaczyć jeden ze znalezionych anglojęzycznych artykułów, zaliczających się do kategorii pierwszej.

Wirusy Linux vs. Windows

Opinia: Żeby zepsuć system Linux trzeba nad tym popracować; żeby zepsuć system Windows wystarczy popracować na nim, pisze Scott Granneman z SecurityFocus.

Wszyscy słyszeliśmy wiele razy o pojawieniu się jakiegoś nowego wirusa na Windowsa. W sumie w tym tygodniu słyszałem o czymś takim już kilka razy. Ktoś na jakiejś liście mailingowej, lub na forum dyskusyjnym, narzeka na najnowszego wirusa pocztowego albo robaka i poleca innym rozważyć system Mac OS X albo Linux jako bezpieczniejszą platformę. W odpowiedzi inna osoba, powiedzmy o imieniu "Bill", mówi: "Jakie to niedorzeczne! Przecież jedynym powodem dla którego oprogramowanie z Microsoftu jest celem dla tylu wirusów jest to, że jest tak szeroko używane! Gdyby Linux albo Mac OS X były tak samo popularne jak Windows, byłoby na nie tyle samo wirusów!"

Oczywiście, to jest zdanie nie tylko "zwyczajnych ludzi" z list mailingowych. Ludzie biznesu wyrażają podobne poglądy ... włączając w to tych, którzy pracują dla firm antywirusowych. Jack Clarke, europejski product manager w McAfee powiedział "Więc będziemy widzieć więcej linuxowych wirusów wraz z upowszechnianiem i popularyzacją tego systemu." Pan Clarke się myli.

Pewnie, są wirusy na Linuksa. Ale porównajmy liczby. Według opracowania "Analysis of the Impact of Open Source Software" autorstwa dr Nic'a Peeling'a i dr Julian Satchell [w oryginale podany był niestety niedziałający link do tego opracowania – przyp. tłum.]:

"Jest około 60000 znanych wirusów dla Windowsa, około 40 dla Macintosha, około 5 dla komercyjnych wersji UNIX'a i może 40 dla Linuksa. Większość z wirusów na Windowsa nie jest zbyt ważnych, ale wiele setek z nich spowodowało wiele zniszczeń. Dwa lub trzy wirusy na Macintosha były na tyle rozpowszechnione, że można je uznać za ważne. Żaden z UNIX'owych ani Linuksowych wirusów się nie rozpowszechnił – większość było ograniczonych do laboratorium [w którym je testowano - przyp. tłum.]."

Jak na razie jest niewiele wirusów na Mac OS X i na Linuksa. To prawda, że te dwa systemy nie są dominujące na rynku, chociaż w niektórych gałęziach przemysłu mają pokaźną liczbę użytkowników. Ale nawet gdy Linux stanie się dominującą platformą biurkową, a Mac OS X będzie kontynuowało swój wzrost w biznesie i w domach, te systemy oparte na UNIX'ie nigdy nie doświadczą wszystkich tych problemów, które teraz widzimy w związku z wirusami pocztowymi i robakami w świecie Microsoftu. Dlaczego?

 

Dlaczego Linux i Mac OS X są bezpieczniejsze?

Najpierw spójrzmy na dwa czynniki, które powodują, że wirusy pocztowe i robaki się rozpowszechniają: inżynieria socjalna i kiepsko zaprojektowane oprogramowanie. Inżynieria socjalna jest sztuką przekonywania kogoś do robienia rzeczy, których robić nie powinien, albo do ujawniania czegoś co powinno pozostać tajemnicą. Autorzy wirusów używają inżynierii socjalnej do przekonywania ludzi by robili głupie rzeczy, takie jak otwieranie załączników zawierających wirusy i robaki. Kiepsko zaprojektowane oprogramowanie ułatwia inżynierię socjalną, ale może także zniweczyć wysiłek wykształconej, myślącej o bezpieczeństwie osoby lub organizacji. Razem te dwa czynniki mogą przekształcić pojedynczy przypadek wystąpienia wirusa w szeroko rozprzestrzenioną katastrofę.

Przyjrzyjmy się dokładniej inżynierii socjalnej. Pliki w Windowsie są albo wykonywalne albo nie, w zależności od rozszerzenia. Więc jeśli nazwa pliku kończy się na ".exe" lub ".scr" to może zostać uruchomiony jako program (tak, oczywiście, że jeśli zmienisz rozszerzenie pliku tekstowego z ".txt" na ".exe" to nic się nie stanie, bo taki plik nie jest wykonywalny; mówię tu o prawdziwych wykonywalnych programach). W świecie Windowsa łatwo jest uruchomić program i użytkownicy, którzy dostają maila z tematem "Sprawdź ten zwariowany wygaszacz ekranu!" i z załącznikiem, zbyt często klikają na niego bez zastanowienia, i bum! nowy robak przejął ich system.

Co gorsza, programy pocztowe Microsoftu są zdolne zarazić komputer użytkownika gdy ten robi coś tak nieszkodliwego jak czytanie maila! Nie wierzysz mi? To spójrz na Biuletyny Bezpieczeństwa Microsoftu, chociażby na te: MS99-032, MS00-043, MS01-015, MS01-020, MS02-068, lub MS03-023 [były to nieaktywne już odnośniki, więc nie było sensu zamieszczać łącz, które są dostępne na stronie źródłowej - przyp. tłum.]. Zauważ, że przynajmniej jeden z nich ma już pięć lat. Chociaż najnowsze wersje Outlooka domyślnie blokują większość wykonywalnych załączników, to wciąż istnieje możliwość obejścia tych zabezpieczeń.

Ten typ inżynierii socjalnej, tak łatwy do przeprowadzenia w Windowsie, wymaga o wiele więcej kroków i wysiłku w przypadku użytkownika Linuksa. Zamiast po prostu czytać list (... po prostu czytać list?!?), użytkownik Linuksa musiałby przeczytać list, zapisać załącznik, dać załącznikowi prawa wykonywania i w końcu samemu go uruchomić. Nawet gdy mniej doświadczeni użytkownicy zaczynają migrować na Linuksa, mogą nie rozumieć czemu akurat nie mogą po prostu uruchomić załącznika, ale nadal muszą przejść przez wszystkie wymienione kroki. Martha Stewart [jakaś bliżej mi nie znana postać ze świata anglojęzycznego, która jest tam chyba dosyć popularna - przyp. tłum.] powiedziała by, że to jest dobre. Co więcej, dzięki silnej społeczności Linuksowej nowi użytkownicy uzyskują edukację i pomoc w takich obszarach jak bezpieczeństwo związane z pocztą elektroniczną, których obecnie brakuje w świecie Windowsa, co powinno pomóc w niwelowaniu zmartwień nowych użytkowników [Linuksa].

Dalej, w wyniku silnego rozgraniczenia pomiędzy normalnymi użytkownikami a uprzywilejowanym użytkownikiem root, nasz użytkownik Linuksa musiałby działać jako root, żeby na prawdę uszkodzić system. [Jako zwyczajny użytkownik] mógłby uszkodzić swój katalog domowy, ale to wszystko. Czyli powyższe kroki stają się następującymi: przeczytaj, zapisz, stań się root'em, daj prawa wykonywania, uruchom. Im więcej kroków tym mniejsze prawdopodobieństwo, że infekcja nastąpi, i oczywiście mniejsze prawdopodobieństwo, że nastąpi katastrofalne rozprzestrzenianie się wirusa. Ponieważ użytkownicy Linuksa są uczeni od samego początku, żeby nigdy nie uruchamiać niczego z konta root'a i ponieważ Mac OS X nawet nie pozwala zwyczajnym użytkownikom używać konta root'a o ile nie uaktywni się takiej możliwości, jest oczywiste, że prawdopodobieństwo występowania wirusów pocztowych i robaków zmniejsza się na tych platformach.

Niestety, uruchamianie programów jako root (Administrator) jest powszechne w świecie Windowsa. Microsoft wciąż stosuje tak ryzykowne rozwiązanie - Windows XP, uważany za najbezpieczniejszy system biurkowy Microsoftu, automatycznie nadaje pierwszemu utworzonemu użytkownikowi prawa Administratora, dając mu tym samym uprawnienia do robienia z komputerem wszystkiego co zechce. Zrozumienie powodów takiego postępowania może być dosyć trudne. Po utracie tylu pieniędzy i produktywności przez ostatnią dekadę, wynikłych z istnienia niezliczonych wirusów i robaków roznoszonych drogą Microsoftową, można by pomyśleć, że firma zmieni swoje postępowanie w tym obszarze, ale nic z tego.

Nawet jeśli system jest skonfigurowany poprawnie, z kontem Administratora i nieuprzywilejowanego użytkownika, sytuacja nadal nie jest całkowicie zadowalająca. Pod systemem Windows programy instalowane przez nieuprzywilejowanego użytkownika nadal mogą dodawać DLL'e i inne pliki systemowe, które mogą być uruchomione na poziomie przywilejów umożliwiających uszkodzenie systemu. Co gorsza zbiory plików w systemie Windows - system operacyjny, aplikacje, dane użytkownika - nie mogą być trzymane oddzielnie. Sprawa jest skomplikowana do tego stopnia, że istnieje małe prawdopodobieństwo zmiany tego stanu rzeczy w rozsądnie bezpieczny sposób.

Ostatni powód, dla którego inżynieria socjalna jest prostsza w świecie Windowsa jest także obrazem zagrożeń jakie niesie ze sobą każda monokultura, czy to biologiczna czy technologiczna. Różnorodność genetyczna w populacji istot żywych jest pożądana, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo, że choroba - jak np. wirus - wymiecie z powierzchni ziemi każde zwierze lub roślinę. W ten sam sposób różnorodność w środowisku komputerowym pomaga chronić użytkowników tych urządzeń.

Linux działa na wielu architekturach, nie tylko na Intelowskiej, poza tym jest wiele wersji Linuksa, wiele systemów pakietów i wiele powłok. Ale, co jest najbardziej oczywiste dla zwyczajnego użytkownika, programy pocztowe i książki adresowe dla Linuksa są dalekie od standaryzacji. KMail, Mozilla Mail, Evolution, pine, mutt, emacs ... lista jest długa. Nie jest tak jak w świecie Windowsa, gdzie programy pocztowe Micorsort'u - Outlook i Outlook Express - dominują. W świecie Windowsa autor wirusa wie jak działa ta monokultura więc może wyznaczyć cel dla swojego wirusa będąc spokojnym, że miliony systemów jest tak samo wrażliwych. Wirus wykorzystujący specyficzną słabość w Evolution mógłby zaszkodzić niektórym ludziom, ale nie wszystkim użytkownikom Linuksa. Wzrost monokultury Microsoft'u w świecie komputerów (880 kB PDF) jest zagrożeniem dla użytkowników produktów Microsoftu, ale także dla wszystkich użytkowników, którzy cierpią przez katastrofy w tym środowisku, takie jak zmarnowane zasoby sieciowe, zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego, straty w produktywności.

Teraz, gdy już przyjrzeliśmy się inżynierii socjalnej, zbadajmy powody wynikające ze sposobu zaprojektowania oprogramowania, dla których Linux (i Mac OS X) są lepsze niż Windows jeśli chodzi o bezpieczeństwo pocztowe. Microsoft ciągle łączy swoje oprogramowanie, często nie z przyczyn technicznych ale w celach rozwoju marketingu lub biznesu (patrz poprzedni link). Na przykład Outlook i Outlook Express używają pełnego błędów Internet Explorera do wyświetlania poczty w formacie HTML. W wyniku tego błąd w IE dotyka też OE. Programy Linuksowe nie zachowują się w ten sposób, z dwoma wyjątkami: Mozilla Mail [obecnie raczej można mówić o Thunderbirdzie - przyp. tłum.] używa tego samego silnika Gecko co przeglądarka Mozilla [a tu o Firefoksie - przyp. tłum.], natomiast KMail opiera się na silniku KHTML używanym w przeglądarce Konqueror. Na szczęście projekty Mozilli i KDE mają świetne osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa.

Te programy pocztowe są tak zaprojektowane, żeby zachowywać się w bardziej bezpieczny sposób. Domyślnym zachowaniem programu pocztowego, którego ja używam - KMail - jest nie ładować zewnętrznych odnośników takich jak obrazki czy robaki Web-owe, oraz nie wyświetlać wiadomości w formacie HTML. Gdy wiadomość HTML pojawia się w mojej skrzynce odbiorczej, widzę tylko kod HTML, a powyżej wiadomości komunikat "To jest wiadomość HTML. Z powodów bezpieczeństwa został wyświetlony tylko kod HTML. Jeśli ufasz nadawcy tej wiadomości to możesz uaktywnić sformatowany widok HTML dla tej wiadomości klikając tutaj". Ale nawet gdy uaktywnię HTML pewne dynamiczne elementy, które mogą być wprowadzone do wiadomości HTML'owej – jak Java, JavaScript, wtyczki i nawet odnośnik "odśwież" - nie są wyświetlane i nawet nie mogą zostać uaktywnione w KMail.

Wreszcie, jeśli w wiadomości jest załącznik, to nie jest on uruchamiany automatycznie ... nigdy. Zamiast tego muszę kliknąć na niego, co powoduje wyświetlenie okna dialogowego oferującego trzy opcje: "Zapisz jako ..." (domyślna), "Otwórz w ..." i "Anuluj". Jeśli przypiszę typ pliku do jakiegoś programu, na przykład PDF do przeglądarki plików PDF, to zamiast opcji "Otwórz w ..." jest dostępna opcja "Otwórz". Jeśli ją wybiorę to plik otwiera się w przeglądarce plików PDF [czyli nie wykonuje się – przyp. tłum.]. Jednakże, w każdym z przypadków, okienko dialogowe zawsze zawiera ostrzeżenie mówiące o tym, że załącznik może zagrażać bezpieczeństwu. To wszystko jest dobre, bardzo dobre.

Z tych powodów, nawet jeśli wystąpi jakiś przypadek infekcji wirusem wynikły z bardzo głupiego zachowania, jest mało prawdopodobne, że wirus rozprzestrzeni się na inne maszyny. Zupełnie odwrotnie niż w przypadku wirusa Sobig.F, który jest najszybciej rozprzestrzeniającym się wirusem w historii, wirus Linuksowy zakończyłby swój żywot szybko. Windows jest zapraszającą szalką Petriego, podczas gdy Linux jest wrogim środowiskiem dla takich brzydali.

 

Nieco zastrzeżeń

Istnieje jedna dystrybucja Linuksa, która ignoruje wiele lat powszechnego rozsądku, dobrego projektowania i wiedzy o bezpiecznych środowiskach pracy, faworyzując Microsoftową dezaprobatę bezpieczeństwa, za którą stoi mglisty termin "łatwość w użyciu": Lindows [od pewnego czasu ta dystrybucja nosi nazwę Linspire – przyp. tłum.]. Domyślnie Lindows nadaje zwykłemu użytkownikowi prawa root'a [kolejny link do nieistniejącego artykułu... - przyp. tłum.] (i nawet zachęca użytkownika do tego by nie ustawiał hasła root'a podczas instalacji oznaczając to jako "opcjonalne"!). Niewiarygodnie krótkowzroczna decyzja, która w wyniku daje system oparty na Linuksie mający taki sam poziom zabezpieczeń jak system z Windows 9x.

Jeśli zajrzysz na stronę Lindowsa [Linspire], to przekonasz się, iż twierdzą tam że istnieje możliwość dodania innych, nieuprzywilejowanych użytkowników, ale nigdzie w systemie operacyjnym nie usprawiedliwiają dodawania takich użytkowników. I jeszcze twierdzą, że ich dystrybucja jest bezpieczna! Poprzez wysiłek w emulowaniu Microsoftu i czynienie rzeczy "łatwymi" upośledzili bezpieczeństwo swoich użytkowników. Czyn niewybaczalny. Nikt z ludzi zajmujących się bezpieczeństwem, ani nawet nikt z sektora IT, nie może polecić Lindowsa [Linspire] gdy takie ewidentne lekceważenie bezpieczeństwa jest normą w tym systemie operacyjnym.

W każdym razie niektóre maszyny działające na Linuksie definitywnie potrzebują oprogramowania antywirusowego. Serwery Samby [usługa współdzielenia plików i drukarek w sieciach Microsoft Windows – przyp. tłum.] albo NFS, dla przykładu, mogą przechowywać dokumenty w nieudokumentowanych [sic], podatnych na ataki formatach Microsoftowych takich jak Word czy Excel [chociażby w postaci skryptów – przyp. tłum.], które zawierają i rozpowszechniają wirusy. Linuksowe serwery pocztowe powinny mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe w celu neutralizacji wirusów zanim te dostaną się do skrzynek pocztowych użytkowników Outlooka i Outlook Express.

Bezpieczeństwo, jak wiemy wszyscy, jest procesem, nie produktem. Więc gdy używasz Linuksa to nie używasz perfekcyjnie bezpiecznego systemu. Takie coś nie istnieje. Ale Linux i Mac OS X opierają się na bardziej bezpiecznych podstawach niż Microsoft Windows. Na takich, które powodują, że wirusom jest o wiele trudniej zarazić te systemy, a gdy już je zarażą, to trudniej im je uszkodzić, rozprzestrzenić się na inne maszyny i powtórzyć proces. Jeśli chodzi o wirusy pocztowe i robaki, Linux może nie być całkowicie odporny – poza tym nic nie jest odporne na ludzką łatwowierność i głupotę – ale jest dużo bardziej odporny. Żeby zepsuć system Linux trzeba nad tym popracować; żeby zepsuć system Windows wystarczy popracować na nim. Ja wiem któremu z nich zaufam. A ty?


Wprawdzie powyższy tekst ma już ponad trzy lata i, jak idzie zauważyć, niektóre informacje, które podaje, stały się już nieaktualne. Jednak nie te, które dotyczą meritum sprawy – bezpieczeństwa systemów Linux i Mac OS X. W tych obszarach sytuacja, z oczywistych względów, nie miała jak się pogorszyć. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Windowsie – wszyscy wiedzą bardzo dobrze – wirusy mają się tam dobrze.

Ze swojej strony chciałbym dodać jeszcze jedno. Mianowicie głównymi zagrożeniami opisanymi w artykule były wirusy pocztowe i robaki. Ktoś może powiedzieć: "ale przecież istnieją jeszcze 'zwyczajne' wirusy, które rozpowszechniają się na przykład w plikach wykonywalnych ściąganych ze stron internetowych albo przy pomocy p2p".

Jak zostało podkreślone w artykule, w przypadku Linuksa żeby wirus zadziałał należy się trochę namęczyć.. Poza tym w świecie Linuksa nie ma potrzeby ściągania programów przez p2p – 99.9% oprogramowania jest za darmo i można je ściągnąć z oficjalnych stron internetowych. Jednak i to nie jest konieczne w 95% przypadków bo każda dystrybucja dostarcza zdecydowaną większość potrzebnego oprogramowania. Co więcej te programy, które są dostarczane przez dystrybucje, są kompilowane ze źródeł a nie kopiowane z innych serwerów, jak w przypadku programów pod Windows.

Jednak jeśli ktoś nadal ma wątpliwości co do bezpieczeństwa tak ściąganych programów (lub chce po prostu dowiedzieć się o wirusach w Linuksie jeszcze więcej) to odsyłam do innego artykułu. Są tam podane przykłady prób zarażenia repozytoriów pewnych dystrybucji. Jak się okazało, te próby były nieudane z uwagi na zasady bezpieczeństwa na jakich opiera się Linux.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu mniej ludzi da się zwieść słowom właścicieli i przedstawicieli korporacji antywirusowych, którzy podają fałszywe informacje na temat bezpieczeństwa systemu Linux (za co nie można w sumie ich krytykować – dbają o interes swojej firmy) nie podając przy tym żadnych konkretów.