Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

JComboBox to komponent javy z biblioteki swing. W tym, krótkim tutorialu pokażę jak skonstruować odrobinę kodu, aby swobodnie nawigować po pozycjach naszej listy - metoda jaką zaprezentuję jest na tyle uniwersalna, że może być używana w wielu programach.Zapraszam do przestudiowania kodu, oraz własnych eksperymentów. W razie niejasności, proszę pytać w komentarzach - odpowiem na wszystkie wątpliwości.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam wszystkich stawiających pierwsze kroki w fascynujacym swiecie programowania.

W tym artykule postaram się przedstwić kilka porad oraz pomysłów na rozpoczęcie programowania w środowisku Gambas 2 dostępnym w większosci popularnych dystrubucji linuksowych.

Środowisko programistyczne Gambas 2 pozwala na zapoznanie się z programowaniem w języku? No właśnie – jest to swego rodzaju visual basic dla linuksa. Wszyscy którzy już zetknęli się z visual basic – poczują się w Gambas 2 jak „U siebie w domu”. Gwoli sprawiedliwości jedno trzeba przyznać, że nie wszystko jest tak samo jak w visual basic to jednak nawet poczatkujący programista nie powinien mieć żadnego problemu z opanowaniem tego przyjaznego środowiska programistycznego.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Szlifowanie interfejsu”

Jak wspomniałem w drugiej części artykułu, tym razem zajmiemy się poprawieniem wyglądu komponentów i działaniem całej aplikacji. Proponuję aby na początek zamienić wszystkie komponenty „AWT” wykorzystane w programie, na komponenty z biblioteki „Swing”. Aby to zrobić trzeba na początek przedefiniować tzw: „opakowanie” aplikacji. Zaczniemy od zmiany klasy „Frame” na „JFrame”.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Poprawne dane

Tak jak obiecałem w pierwszej części artykułu, w części drugiej na początek opiszę jak należy postępować, aby uniemożliwić wprowadzanie nieprawidłowych danych przez użytkownika. Taki mechanizm zabezpieczający jak łatwo można sobie wyobrazić jest konieczny a wręcz niezbędny do poprawnego działania aplikacji. Aby zabezpieczyć program przed wprowadzaniem niewłaściwych danych do obliczeń, posłużymy się mechanizmem wyjątków – i nie tylko!

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
Instalacja Javy i Eclipse

Aby rozpocząć przygodę z programowaniem w Eclipse musimy na początek zainstalować w naszym systemie środowisko Java. Domyślnie w większości dostępnych dystrybucji Linuksa, Java jest już zainstalowana w systemie, lecz aby upewnić się, że mamy zainstalowane najnowsze środowisko Javy w systemie powinniśmy uruchomić tzw menadżer oprogramowania(np. Synaptic), po czym za jego pomocą wyszukać pakiety Javy i sprawdzić czy są zainstalowane w systemie czy też nie. Jeśli nie mamy zainstalowanej Javy w naszym komputerze, należy zaznaczyć odpowiednie pakiety (najlepiej najnowszą wersję) i zainstalować ją. Innym sposobem na sprawdzenie oraz zainstalowanie Javy jest wyszukanie programu Eclipse i po zaznaczeniu go do instalacji, menadżer powinien samoczynnie pobrać odpowiednie środowisko Javy i zainstalować je wraz z Eclipse. Po zainstalowaniu całego potrzebnego oprogramowania możemy juz przejść do stworzenia pierwszego projektu w Eclipse.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

W tym artykule chciałbym na konkretnych przykładach pokazać użyteczność niektórych poleceń powłoki BASH, wspartych czasem zewnętrznymi programami. Jest to najpopularniejsza i domyślna na ogół powłoka w systemie Linux. Polskie tłumaczenie jej podręcznika systemowego liczy ponad 5000 linijek (tak przynajmniej w mojej konsoli polecenie 'man bash | wc -l' zliczyło) i na ogół są w nim podane tylko uogólnione metody korzystania z jej poleceń. Użytkownikowi mającemu mało do czynienia z programowaniem trudno raczej będzie widzieć praktyczne zastosowania po jego lekturze. Sam nigdy nie czytałem go od deski do deski, a mało które z moich doświadczeń bierze się wprost z jego lektury. Zazwyczaj najpierw podglądam przykłady, a później ogólne definicje w podręczniku. A jest w czym przebierać. Prócz podobnych artykułów mamy całą masę skryptów w systemie. Chciałbym pokazać tylko to, czego nie znalazłem wytłumaczonego w dobry dla mnie sposób lub rzeczy które chciałbym po swojemu opisać.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Języki C/C++ mają bardzo duże możliwości i można ich używać również w systemie operacyjnym Linux bez instalowania zbędnego oprogramowania, tak jak jest to w systemach Windows, gdzie trzeba instalować srodowiska programistyczne do poszczególnych języków programowania. Oczywiście srodowiska takie jak Borland C++ ,czy Visual C++ mają ogromne możliwości,lecz system operacyjny Linux oferuje nam również ciekawe rozwiązanie , mianowicie wbudowane kompilatory C/C++.W artykule tym chcę przedstawić prostotę używania tych kompilatorów oraz udowodnić że używając linuksa możemy tworzyć zaawansowane aplikacje.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Linux ma wbudowaych wiele kompilatorów różnych języków programowania, zaletą Linuksa jest również to, że można pisać skrypty w jego powłoce (shell).

Pisanie skryptów w powłoce linuksowej jest bardzo pożyteczną rzeczą. Jest w penym sensie ułatwieniem, ponieważ zamiast wpisywania szeregu poleceń, możemy wywołać skrypt, który zrobi to za nas. Mam tu na myśli np.montowanie dyskietki czy partcji Win - za pomocą skryptów można je zamontować i odmontować, wpisując jedynie ich nazwę.
Skrypty mogą wyglądać bardzo różnie,mogą ograniczać się do kilku linii lub mogą używać skomplikowanych pętli i warunków.