Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Baza danych jest kluczowym składnikiem każdej większej strony czy aplikacji webowej - dlatego też dobrze jest zabezpieczyć się przed ewentualną utratą danych powstałą na skutek awarii, włamania czy po prostu naszego błędu.

Doświadczeni użytkownicy posiadają swoje skrypty do wykonywania cyklicznych kopii plików i baz, jednak co zrobić kiedy mamy konto hostingowe bez dostępu do ssh lub nasza wiedza nie pozwala na stworzenie i obsługę takich skryptów? Część z nas wykorzystuje do robienia kopii baz popularnego i sprawdzonego phpMyAdmina. Nie jest to jednak narzędzie dedykowane do tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi, tak więc użyteczność w tej dziedzinie phpMyAdmin ma raczej podstawową.

Znacznie ciekawszą propozycją będzie phpMyBackupPro - webowe narzędzie dedykowane do tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi baz danych MySQL.

 

phpMyBackupPro

Lista ciekawszych funkcji, którymi może się pochwalić phpMyBackupPro:

 • Wsparcie dla backupu jednej lub wielu baz danych - z danymi lub samej struktury tabel;
 • Trzy rodzaje kompresji: bez kompresji, GZIP lub ZIP;
 • Tworzenie zaplanowanych kopii baz, bez konieczności użycia crona;
 • Przesyłanie plików kopii bezpośrednio na serwer FTP lub przesyłanie ich na maila;
 • Do działania wystarczy tylko Apache i PHP na dowolnej platformie;
 • Obsługa skrytów przez shell do tworzenia kopii ręcznie lub przez cron;
 • Możliwość przesyłania całego katalogu z kopiami na serwer FTP;
 • Tworzenie kopii z różnych serwerów MySQL;
 • Obsługa metod autentykacji przez HTTP lub HTML;
 • Przyjazny interfejs graficzny oraz bardzo prosta instalacja i konfiguracja;
 • Wsparcie dla wielu języków;

 

 INSTALACJA

Najnowszą wersję phpMyBackupPro pobieramy ze strony twórców oprogramowania: http://www.phpmybackuppro.net/download.php i rozpakowujemy do katalogu strony. Warto zapoznać się z dokumentacją, która znajduje się w katalogu documentation.

Do prawidłowej pracy phpMyBackupPro potrzebuje dostęp do zapisu w katalogu export i w pliku global_conf.php, należy więc zadbać o ustawienie dla nich odpowiednich praw.

Teraz możemy wejść już w przeglądarce na stronę phpMybackupPro i przejść do zakładki configuration gdzie musimy skonfigurować nasze oprogramowanie. Wstępnie wystarczy podać login i hasło naszego użytkownika MySQL.

phpMyBackupPro

 Dodatkowo możemy skonfigurować obsługę zapisywania kopii na zdalnym serwerze FTP lub wysyłania jej na adres e-mail (przy dużych bazach bądź pewien, że serwer poczty przyjmie tak duży plik).

 

TWORZENIE I PRZYWRACANIE KOPII

Po konfiguracji możemy przejść do zakładki backup gdzie wykonamy zrzut naszej bazy/baz i zapiszemy ją na dysku serwera lub prześlemy na serwer FTP lub mailem.

Proces tworzenia kopii jest prosty i intuicyny - wybieramy bazę/bazy, zawartość kopii (struktura, dane) oraz rodzaj kompresji. Po zatwierdzeniu i odczekaniu chwili na wykonanie i zapisanie kopii mamy gotową kopię naszej bazy.

phpMyBackupPro

 Wszystkie dostępne kopie baz znajdziemy w zakładce import. Znajdziemy tam również informacje o plikach kopii oraz o samej bazie danych, a również linki do pobrania kopii czy też wykonania importu wybranej kopii bazy.

phpMyBackupPro

 Oprogramowanie pozwala również na wygenerowanie kodu, pozwalającego na automatyczne wykonywane kopii baz (nawet w odstępie co godzinę) oraz na wykonywanie własnych zapytań do bazy.

Domyślnie phpMyBackupPro działa w trybie jednego użytkownika jednak można go w prosty sposób skonfigurować do użytku dla wielu użytkowników, w tym celu należy zapoznać się z plikiem MULTI_USER_MODE.txt w katalogu z dokumentacją. Dokumentacja opisuje również jak używać phpMyBackupPro do tworzenia kopii baz danych na zdalnych serwerach, czy też jak posługiwać się oprogramowaniem w linii poleceń - np. w skryptach bash.

Więcej informacji o programie na stronie producenta:
http://www.phpmybackuppro.net/

Download:
http://www.phpmybackuppro.net/download.php

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież