Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania?" - Richard Stallman udzielił na ten temat dosyć obszernej wypowiedzi. Według niego generalnie wszystkie komputery powinny używać wolnego oprogramowania - daje to wolność w używaniu własnego komputera, zaś oprogramowanie komercyjne robi to, czego chce twórca tego oprogramowania.


Jednak wróćmy do szkół...

Pierwszym ważnym powodem są oszczędności jakie daje zastosowanie wolnego (darmowego) oprogramowania - nie we wszystkich krajach szkoły stać na zakup licencji dla każdego stanowska. Wolne oprogramowanie gwarantuje możliwość szkołom lub użytkownikom kopiowania i redystrybucji używanego oprogramowania, tak więc na przykład szkolny system może być skopiowany na wszystkie komputery we wszystkich szkołach.

 

Od redakcji: W Polsce normalnym zwyczajem jest robienie kopii np. drogiego oprogramowania biurowego, na które nie stać większości z uczniów, którzy chcieliby poćwiczyć w domu zagadnienia z lekcji, czy też zrobić pracę na zaliczenie. Szkoła więc od młodych lat uczy piractwa.

 

Według Stallmana szkoły powinny promować wolne oprogramowanie tak jak się promuje recycling - jeżeli w szkołach uczniowie będą uczyć się na wolnym oprogramowaniu będą oni używać go również po ukończeniu szkoły. To zaś pomoże uciec spod dominacji (i oszukiwania) megakorporacji. Te korporacje oferują darmowe próbki swojego oprogramowania tak samo jak firmy tytoniowe rozdają darmowe próbki swoich wyrobów aby uzależnić nimi dzieci [1]. Nie będą one oferować tym studentom zniżek po zakończeniu nauki.

Wolne oprogramowanie uczy jak działa oprogramowanie. Kiedy studenci osiągają wiek dojrzały część z nich chce się dowiedzieć jak najwięcej o swoim komputerze i jego oprogramowaniu. Są w wieku kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania. Dostęp do kodu źródłowego stanowi dla nich znakomitą pomoc w nauce. Komercyjne oprogramowanie zaś nie pozwala na poznanie swego kodu, zdaje się mówić: "To co chcesz poznać jest sekretem - nauka jest zabroniona!".

Następny argument jest innej natury: wymagamy od szkoły aby uczyła podstawowych faktów i umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu, lecz nie jest to jej jedyna rola. Ważnym przesłaniem szkoły jest nauka bycia dobrym człowiekiem, aby nieść pomoc innym, którzy jej potrzebują. W zakresie oprogramowania oznacza to naukę dzielenia się oprogramowaniem. Szkoły powinny zatem przekazywać uczniom następującą ideę: "Jeżeli przynosisz oprogramowanie do szkoły, musisz podzielić się nim z innymi dziećmi". Oczywiście szkoła powinna również to praktykować - oprogramowanie zainstalowane w szkole powinno być dostępne dla uczniów w celu zrobienia kopii, którą mogą zabrać do domu, czy przekazać komuś innemu.


1. Firma tytoniowa RJ Reynolds wydała w 2002 roku 15 milionów USD na dystrybucję darmowych próbek swoich papierosów - zazwyczaj trafiających do dzieci.
Zobacz: www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm

Niniejszy tekst jest jedynie steszczeniem wypowiedzi R.Stallmana, nie należy traktować go jako tłumaczenie.


 

Publikacja ta ukazała się w naszym serwisie w listopadzie 2003 roku, jednak jej przesłanie jest ważne do dziś - stąd ponowienie jej publikacji.

Komentarze   

Polak
+2 #19 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaPolak 2019-03-24 11:45
Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.
Cytować
Polak
+2 #18 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaPolak 2019-03-24 11:37
Linux jest otwarty pozwala na dowolne zmiany co pozwala uczniom rozwijać się budować nowe sterowniki do różnych urządzeń itp. Zamknięty system pozwala tylko na to co zatwierdzi jedna firma, po co uczeń ma być zależny od jednej firmy i dlaczego to własnie tylko tej firmy ma być oprogramowanie w szkołach ?. Nie było przetargu na dożywotnią dostawę płatnego oprogramowania dla szkół od jednej firmy. W przetargach jest do wyboru sprzęt a system zawsze jeden czy tu nie dochodzi do korupcji że jest brak wyboru systemu?
Tym bardziej że uczniowie powinni mieć za darmo oprogramowanie na którym się uczą, Więc szkoły jeśli chcą płatne oprogramowanie to niech kupują też dla uczniów a nie robią z nich kryminalistów. Bo jeśli ucznia nie stać na zakup systemu to go kradnie z neta i tak od dzieciństwa tworzymy społeczność kryminalną :(
Cytować
prozak64
+2 #17 Problem z Linuksemprozak64 2019-03-23 09:31
W szkołach jest i będzie z prostej przyczyny. Nauczyciele szkolni którzy uczą informatyki, słabo orientują się w tym systemie, wolą MS Office niż np. LibreOffice.
Cytować
C-nik
0 #16 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaC-nik 2017-04-24 14:38
Generalnie uważam, że na komputerze w samochodzie też powinno się używać wolnego oprogramowania, żeby każdy z nas miał pełnię swobody w dysponowaniu mocą silnika, ABS, ESP itd.
Cytować
Trener
-3 #15 Program do analizyTrener 2017-03-21 16:33
Ten program to Longo Match. Kiedy go włączam to okienko powoli robi się czarne i system się na moment zawiesza a potem wyskakuje komunikat o zamknięciu programu.
Dzięki za wszelkie podpowiedzi ;)
Cytować
Kubala95
-1 #14 Analiza meczówKubala95 2017-03-20 18:54
Trenerze, a co to za program i na czym konkretnie polega problem z jego uruchomieniem ? Być może brakuje po prostu jakiejś zależności, ale potrzeba więcej informacji.
Cytować
Trener
-3 #13 NagonkaTrener 2017-03-18 12:22
Ja nie do końca rozumiem tanagonke na Winde. Sam nie jestem fanem firmy Microsoft ani wrogiem Linuksa. Ba - sam nawet zaczynam korzystac z Ubuntu i chciałbym przy nim zostać. Ale nie rozumiem tej nienawisci do windy. OJa nie mam problemow o ktorych piszecie. System mnie nigdy nie zawiódł a wirosa to nie wiem kiedy mialem... Mam za to jeden problem z Linuksem. Otoz jestem trenerem piłki nożnej i potrzebuje programu do analizy meczow. Na Windowsie chodzi super a na Linuksie mimo iz producent oficjalnie ma tez wersje na ten system to nie dziala. Co zatem ma dla mnie Linux czego nie da Windows ? Czemu na Maca nie ma nagonki skoro ta firma jest nastawiona na zyski tak jak MS. Jesli przewaga linuksa polega na majsterkowaniu to nie dziwcie sie ze ludzie nie emigruja z windy bo zwyczajnie nic to nie daje. Jesli mi ten program nie pojdzie na ubuntu to nie zostane przy linuksie bo bez sensu miec system do analizy a w przerwach przelaczac sie na system do internetu.
Cytować
Grzes Wyro
-14 #12 szkola -> pracaGrzes Wyro 2017-02-01 13:17
Szkola ma malo czasu i musi przygotowac ucznia do pracy. Wiec office i MS . do Linuxow i hobby moze byc kolko pozaszkolne. A poza tym microsoft daja wpol darmo licencje do szkol, a dzieci moga miec darmowe konta office365 - dostapne na linux, IPad itd.... wiec nie ma co sie napinac. wiecej luzu chlopy
Cytować
nojeks
+10 #11 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowanianojeks 2016-12-01 08:55
Dokładnie od nowego roku szkolnego 2016/17 wdrożyłem pracownie na Debianie (około 20 stan.+kilka nauczycielskich) działa jak to linux - bezbłędnie, czas startu serwera to kilka sekund a nie minut, bez antywirusów i usług, których nie potrzebuję, stacje "oczyszczone" ze zbędnych programów, mają tylko to co niezbędne do zadań dydaktycznych, DRBL i clonezilla - przywracam po 10 stacji w 4 minuty, nazwy z DHCP po MAC, NIS do użytkowników - co więcej chcieć. i za cenę kilku dni na dopracowanie dystro, obrazów itd. Polecam.
Cytować
Polak
+5 #10 polakPolak 2016-10-05 17:32
własnie chyba od nauczycieli trzeba zacząć zmiany, albo sie doucza lub trzeba ich zmienic, bo informatyka to nie tylko jedna firma i jeden system operacyjny a tak jest wiekszosci szkół
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież