Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania?" - Richard Stallman udzielił na ten temat dosyć obszernej wypowiedzi. Według niego generalnie wszystkie komputery powinny używać wolnego oprogramowania - daje to wolność w używaniu własnego komputera, zaś oprogramowanie komercyjne robi to, czego chce twórca tego oprogramowania.


Jednak wróćmy do szkół...

Pierwszym ważnym powodem są oszczędności jakie daje zastosowanie wolnego (darmowego) oprogramowania - nie we wszystkich krajach szkoły stać na zakup licencji dla każdego stanowska. Wolne oprogramowanie gwarantuje możliwość szkołom lub użytkownikom kopiowania i redystrybucji używanego oprogramowania, tak więc na przykład szkolny system może być skopiowany na wszystkie komputery we wszystkich szkołach.

 

Od redakcji: W Polsce normalnym zwyczajem jest robienie kopii np. drogiego oprogramowania biurowego, na które nie stać większości z uczniów, którzy chcieliby poćwiczyć w domu zagadnienia z lekcji, czy też zrobić pracę na zaliczenie. Szkoła więc od młodych lat uczy piractwa.

 

Według Stallmana szkoły powinny promować wolne oprogramowanie tak jak się promuje recycling - jeżeli w szkołach uczniowie będą uczyć się na wolnym oprogramowaniu będą oni używać go również po ukończeniu szkoły. To zaś pomoże uciec spod dominacji (i oszukiwania) megakorporacji. Te korporacje oferują darmowe próbki swojego oprogramowania tak samo jak firmy tytoniowe rozdają darmowe próbki swoich wyrobów aby uzależnić nimi dzieci [1]. Nie będą one oferować tym studentom zniżek po zakończeniu nauki.

Wolne oprogramowanie uczy jak działa oprogramowanie. Kiedy studenci osiągają wiek dojrzały część z nich chce się dowiedzieć jak najwięcej o swoim komputerze i jego oprogramowaniu. Są w wieku kiedy najlepiej zacząć uczyć się programowania. Dostęp do kodu źródłowego stanowi dla nich znakomitą pomoc w nauce. Komercyjne oprogramowanie zaś nie pozwala na poznanie swego kodu, zdaje się mówić: "To co chcesz poznać jest sekretem - nauka jest zabroniona!".

Następny argument jest innej natury: wymagamy od szkoły aby uczyła podstawowych faktów i umiejętności przydatnych do wykonywania zawodu, lecz nie jest to jej jedyna rola. Ważnym przesłaniem szkoły jest nauka bycia dobrym człowiekiem, aby nieść pomoc innym, którzy jej potrzebują. W zakresie oprogramowania oznacza to naukę dzielenia się oprogramowaniem. Szkoły powinny zatem przekazywać uczniom następującą ideę: "Jeżeli przynosisz oprogramowanie do szkoły, musisz podzielić się nim z innymi dziećmi". Oczywiście szkoła powinna również to praktykować - oprogramowanie zainstalowane w szkole powinno być dostępne dla uczniów w celu zrobienia kopii, którą mogą zabrać do domu, czy przekazać komuś innemu.


1. Firma tytoniowa RJ Reynolds wydała w 2002 roku 15 milionów USD na dystrybucję darmowych próbek swoich papierosów - zazwyczaj trafiających do dzieci.
Zobacz: www.bbc.co.uk/worldservice/sci_tech/features/health/tobaccotrial/usa.htm

Niniejszy tekst jest jedynie steszczeniem wypowiedzi R.Stallmana, nie należy traktować go jako tłumaczenie.


 

Publikacja ta ukazała się w naszym serwisie w listopadzie 2003 roku, jednak jej przesłanie jest ważne do dziś - stąd ponowienie jej publikacji.

Komentarze   

exTerminator
-1 #23 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaexTerminator 2019-12-20 18:09
No to ktoś Was zrobił i to równo. Może jakiś link do ustaw zakazujących? Jeden z powiatowych urządów pracy w Gdańsku pracował wiele lat na otwartym Office, urząd Skarbowy sam używał Auroxa. Urząd celny w Olsztynie także jechał na darmowym Auroxie. Info z lat 2003 > 2004. Nikomu niczego nie nakazywano a w szkołach dosłowną plagą było łamanie licencji Windows, to były inne czasy, była pełna dzicz a nie taki Prawny i Sprawideliwy porządek jak dziś :)
Cytować
polak
0 #22 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniapolak 2019-12-19 18:03
Cytuję exTerminator:
Cytuję Polak:
Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.


Ale bzdura!

Co uznałeś za bzdurę opisz dokładnie
nie wolno było używać darmowego systemu i oprogramowania biurowego office bo nie odprowadzono od niego podatku tak namawiała nam znana firma płatnego systemu urzędy skarbowe.
Cytować
exTerminator
-1 #21 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaexTerminator 2019-12-17 15:38
Cytuję Polak:
Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.


Ale bzdura!
Cytować
exPredator
-5 #20 Linux nie jest dla dzisiejszej społecznościexPredator 2019-12-17 15:34
Nie sądzicie, że gdyby zamiast Windows w szkołach pojawił się linux to 90% młodych obywateli miałaby gola z informatyki?? Linux nie jest dla pokolenia klikaczy!
Cytować
Polak
+3 #19 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaPolak 2019-03-24 11:45
Urzędy skarbowe dawały karę dla firm które używały darmowych systemów czy to nie jest korupcja zmuszać do zakupu systemu bo wiadome jaki był kupowany. Tym bardziej że zamknięty system nie jest wiarygodny bo nie mogę zobaczyć jakie dokładnie dane koduje i przesyła sam system. W otwartym sam mogę zweryfikować i ustawić zabezpieczenia.
Cytować
Polak
+3 #18 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaPolak 2019-03-24 11:37
Linux jest otwarty pozwala na dowolne zmiany co pozwala uczniom rozwijać się budować nowe sterowniki do różnych urządzeń itp. Zamknięty system pozwala tylko na to co zatwierdzi jedna firma, po co uczeń ma być zależny od jednej firmy i dlaczego to własnie tylko tej firmy ma być oprogramowanie w szkołach ?. Nie było przetargu na dożywotnią dostawę płatnego oprogramowania dla szkół od jednej firmy. W przetargach jest do wyboru sprzęt a system zawsze jeden czy tu nie dochodzi do korupcji że jest brak wyboru systemu?
Tym bardziej że uczniowie powinni mieć za darmo oprogramowanie na którym się uczą, Więc szkoły jeśli chcą płatne oprogramowanie to niech kupują też dla uczniów a nie robią z nich kryminalistów. Bo jeśli ucznia nie stać na zakup systemu to go kradnie z neta i tak od dzieciństwa tworzymy społeczność kryminalną :(
Cytować
prozak64
+4 #17 Problem z Linuksemprozak64 2019-03-23 09:31
W szkołach jest i będzie z prostej przyczyny. Nauczyciele szkolni którzy uczą informatyki, słabo orientują się w tym systemie, wolą MS Office niż np. LibreOffice.
Cytować
C-nik
0 #16 RE: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowaniaC-nik 2017-04-24 14:38
Generalnie uważam, że na komputerze w samochodzie też powinno się używać wolnego oprogramowania, żeby każdy z nas miał pełnię swobody w dysponowaniu mocą silnika, ABS, ESP itd.
Cytować
Trener
-3 #15 Program do analizyTrener 2017-03-21 16:33
Ten program to Longo Match. Kiedy go włączam to okienko powoli robi się czarne i system się na moment zawiesza a potem wyskakuje komunikat o zamknięciu programu.
Dzięki za wszelkie podpowiedzi ;)
Cytować
Kubala95
-1 #14 Analiza meczówKubala95 2017-03-20 18:54
Trenerze, a co to za program i na czym konkretnie polega problem z jego uruchomieniem ? Być może brakuje po prostu jakiejś zależności, ale potrzeba więcej informacji.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież