Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Projekt Debian świętuje dziś okrągłą, dwudziestą rocznicę powstania. Z tej okazji miłośnicy tego systemu organizują dziś oraz w nadchodzący weekend imprezy - zapewne najbardziej huczna zaczęła się właśnie na DebConf13.

 

Historia Debiana zaczęła się kręcić 16 sierpnia 1993 roku. Tego dnia Ian Murdock — założyciel Projektu — wysłał na grupę dyskusyjną comp.os.linux.development ogłoszenie o rozpoczęciu prac nad „Debian Linux Release”. Bodźcem do działania była, historyczna już, dystrybucja SLS — Murdock rozczarowany nią, postanowił rozpocząć własny projekt.

 

Jednym z początkowych założeń były m.in. częste wydawanie nowych wersji oraz dostarczanie oprogramowania w jak najaktualniejszych wersjach. O ile w pierwszych latach istnienia Projektu założenie to było realizowane (rozwojowe wydanie 0.01 ukazało się we wrześniu 1993, wydanie 0.90 już w grudniu tego samego roku (sic!); pierwsze wydania stabilne wychodziły co około pół roku), o tyle w późniejszych latach zostało ono zrewidowane — postawiono na rzadsze, za to dokładnie przetestowane wydania — podczas ostatniej konferencji postanowiono wydawać nową stabilną wersję co około 2 lata.

 

Debian w liczbach

Minione dwadzieścia lat były bardzo owocne dla Projektu. Dotychczas wydanych zostało 12 stabilnych edycji, kolejno:

Obecnie Debian rozwijany jest przez ogromną rzeszę osób, status dewelopera posiada blisko 1800 osób (do tej liczby doliczyć należy prawdopodobnie tysiące opiekunów pakietów), 14 z nich pochodzi z Polski. W gałęzi niestabilnej znajduje się ponad 55000 pakietów.

 

Wkład Debiana w WiOO

W ramach Projektu w 1997 r. powstała jedna z pierwszych definicji Wolnego i Otwartego Oprogramowania — Wytyczne Debiana dotyczące Wolnego Oprogramowania, zwana w skrócie DFSG (od ang. Debian Free Software Guidelines), która stała się podstawą Definicji Otwartego Źródła utworzoną przez Open Source Initiative. Pierwsza definicja — Definicja Wolnego Oprogramowania — powstała w ramach projektu GNU osiem lat wcześniej, jednak w momencie powstawania DFSG nie była powszechnie znana — promocja tej definicji na szeroką skalę rozpoczęła się już po ogłoszeniu definicji przez OSI.

Debian znany jest ze swojego pełnego powagi podejścia do licencji, wg niektórych wręcz restrykcyjnego. Jednak właśnie dzięki takiemu podejściu, jako jedna z nielicznych dystrybucji stoi na straży prawnej przejrzystości. Jest też jedną z trzech instytucji, obok FSF i OSI, pytanych o opinię na temat zgodności nowych licencji z ruchem WiOO.

Debian jest na tyle uniwersalnym systemem i solidną podstawą, że bazuje na nim wiele — na DistroWatch.com notowanych jest około 150 — innych systemów. Z tych ważniejszych wymienić należy:

Również wewnątrz samego Debiana znajduje się wiele podprojektów, które mają na celu tworzenie wyspecjalizowanego oprogramowania dla konkretnych grup odbiorców. Do najistotniejszych zaliczyć można projekty:

 

Więcej niż system

Należy zauważyć, że Debian to nie tylko ściśle techniczny projekt systemu operacyjnego, a również zjawisko społeczne — jest to jeden z ciekawszych przykładów demokracji, zastosowanej w podmiocie niepaństwowym. Wszystkie podstawowe zasady spisane są w Konstytucji (zwanej również Statutem), podstawowe założenia opisuje Umowa Społeczna. Ważne decyzje (np. wybory Lidera Projektu) podejmowane sa na drodze głosowania, w którym głos każdego z deweloperów ma taką samą wagę.

Dzięki Debianowi rodziły się nie tylko przyjaźnie, ale i miłości — wśród deweloperów dystrybucji znajduje się kilka małżeństw i par.

 

Niech żyje nam!

Z okazji 20. urodzin Projektu życzymy twórcom, użytkownikom oraz sympatykom wszystkiego Debianowego, a samemu systemowi: sto lat!

Odsłony: 2254