Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ukazała się właśnie wersja 3.1.0 dość mało popularnej u nas dystrybucji Bodhi Linux. Jednakże jest na tyle interesująca, że warto jej zająć chwilę. Bodhi charakteryzują dwie cechy: minimalizm oraz środowisko graficzne Enlightement, a od tego wydania Moksha - czyli własny fork E17.

 

Oferowany przez Bodhi domyślny zestaw narzędzi jest bardzo ubogi i zajmuje niecałe 10MB. Zawiera jedynie edytor tekstu ePad, menedżer plików EFM, przeglądarkę zdjęć ePhoto, przeglądarkę internetową Midori, oraz emulator terminala Terminology. Na szczęście dużo więcej aplikacji można zainstalować przez dedykowane oprogramowanie - AppCenter.

bodhi3

Zastosowane środowisko Enlightenment jest szybkie, elastyczne i dowolnie konfigurowalne wizualnie. W odróżnieniu od wielu nowoczesnych desktopów Enlightenment udostępnia wszystkie swoje opcje konfiguracyjne. Do wyboru są również gotowe tematy, które można doinstalować przez AppCenter. Jeszcze w wersji 3.0 stosowany był Enlightenment w wersji E19, jednakże ze względu na trudną współpracę z programistami zajmującymi się rozwojem Enlightenment (większość z nich nie używa na codzień E19 tylko od razu przeskoczyła do kolejnej rozwijanej wersji E20) lider projektu Jeff Hoogland zadecydował o stworzeniu własnego forka środowiska bazującego na wersji E17.

Moksha zawiera szereg usprawnień i zmian jakie były dodawane przez parę lat do Bodhi, oraz przeportowane ciekawsze rozwiązania z E18 i E19. Następnie dodawane są własne ulepszenia, które mają użyteczność desktopu.

 

Ze względu na minimalistyczne podejście dystrybucja może być z powodzeniem stosowana na nieco bardziej wiekowych komputerach, a przy tym być dość ciekawa wizualnie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież