Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Slackware obchodzi dziś dwudzieste urodziny. Pierwsze wydanie o tej najstarszej wciąż rozwijanej dystrybucji ukazało się 17 lipca 1993 r. Z okazji okrągłej rocznicy życzymy Slackware'owi, jego twórcy Patrickowi Volkerdingowi oraz wszystkim użytkownikom i sympatykom wszystkiego najlepszego.

Pierwsze wydanie Slackware udostępnione zostało 17 lipca 1993 (data w oryginalnej wiadomości wskazuje na 16 lipca, jednak oficjalną datą jest dzień późniejszy — różnica stref czasowych). System początkowo bazował na popularnej wówczas dystrybucji SLS, w której wprowadzane zmiany oraz brak poprawek błędów spotkały się z niechęcią użytkowników i skłoniły część z nich do zapoczątkowania własnych dystrybucji. W ten sposób powstał nie tylko Slackware, ale również m.in. Debian, który swoją rocznicę powstania obchodzić będzie za miesiąc.

Początkowo praca Patricka Volkerdinga nie miała zostać udostępniona światu — poprawiał on błędy w SLS na potrzeby pracowni komputerowej na uniwersytecie, do którego uczęszczał. Nie udostępniał poprawek sądząc, że wkrótce ukaże się nowa wersja SLS usuwająca te błędy. Ponieważ jednak nowe wydanie dystrybucji nie nadchodziło, Volkerding przekonany przez innych studentów oraz użytkowników listy comp.os.linux udostępnił swoje dzieło na publicznym FTP.

Slackware szybko zyskał liczne grono użytkowników i fanów, stając się jedną z najpopularniejszych dystrybucji w latach '90. I choć dziś jego gwiazda nieco przygasła, nadal ma opinię solidnej i ważnej dystrybucji.

Wszystkiego najlepszego Slackware!

Odsłony: 1862