Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ukazało się nowe wydanie Fedory. Oznaczona numerem 23 wersja przygotowana została w trzech głównych edycjach: Workstation, Cloud i Server - każda z nich dopasowana do konkretnych potrzeb i zastosowań. Równolegle dostępne są wersje z alternatywnymi desktopami, obrazy Fedora Labs z oprogramowaniem dedykowanym dla projektowania, gier czy naukowym, oraz specjalne obrazy dla architektury ARM.

 

Podstawowa odmiana Fedory dla typowych zastosowań - Fedora Workstation, zawiera najnowsze wydanie desktopu GNOME 3.18, które posiada między innymi integrację z Google Drive, możliwość uaktualnienia firmware bezpośrednio z poziomu Oprogramowania, czy też automatycznej regulacji jasności. Do dyspozycji jest też możliwość uruchomienia sesji GNOME w Waylandzie, chociaż nadal X.org jest domyślnym serwerem. Jak jednak zapowiadają twórcy Fedory ma się to zmienić w wersji 24, gdzie Wayland ma już być domyślnym serwerem okien.

Wśród zmian znajdziemy również LibreOffice 5, Firefox 40, Thunderbird 38, świeże jądro Linuksa w wersji 4.2 oraz wsparcie dla Unicode 8.0 - co przynosi dodatkowe 7716 znaki do dyspozycji.

To wydanie zawiera zestaw podstawowych narzędzi przeportowanych do Pythona 3 - są to między innymi instalator systemu oraz menedżer pakietów. Jako dodatkowe zabezpieczenie ma stanowić utwardzenie (nazywane również hartowaniem) flag kompilatora z randomizacją adresowania, a również domyślne wyłączenie niebezpiecznych protokołów SSL3 i RC4.

Komentarze   

Komi
0 #1 RE: Fedora 23 z GNOME 3.18, Waylandem i LibreOffice 5Komi 2015-12-19 23:24
Jak już mówimy o fontach to od niedawna jest font
labiryntowy-fonts zrobiony przez naszego rodaka.
Jest na pewno ciekawy i fantazyjny. Jako element dekoracyjny. Wygląda jak labirynt ;-) jak nietrudno się zorientować.

alfabet-ozdobny.appspot.com/?str=labiryntowy
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież