Drukuj

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po sześciu miesiącach prac, ukazało się wydanie 16.10 Ubuntu - najpopularniejszej obecnie dystrybucji Linuksa. Wydanie nie należy do rewolucyjnych - wnosi w zasadzie sporo mniejszych usprawnień i aktualizacji dla wirtualizacji oraz desktopu. Z tego powodu sporo osób pewnie pozostanie przy wersji 16.04 - tym bardziej, że jest to wersja LTS (oferująca dłuższy czas wsparcia).

 

Wśród zmian znajdziemy między innymi poprawki dla dekstopu Unity w wersji 7.5 oraz menedżera okien Compiz, mają one przyspieszyć i spowodować płynniejsze działanie środowiska graficznego. Nowe Unity ma poprawić działanie zmaksymalizowanych okien oraz wygląd Dasha, kiedy Unity Launcher jest przeniesiony na dół. Nautilus w wersji 3.20 dostarczy nowości, które użytkownicy GNOME mogli przetestować już jakiś czas temu - między innymi widżet z paskiem pokazującym przesyłanie plików (zamiast wyskakującego okna), zmiany w powiększaniu ikon czy też wyskakujący "dymek" do zmiany nazwy plików. Również większość pakietów GNOME została zaktualizowana do 3.20, a część już do wersji 3.22.

ubuntu 1610 desktop screenshot

 

Z kolei nowy tryb graficzny niskiej jakości (Unity Low Graphics Mode) powinien poprawić działanie systemu w środowiskach wirtualnych. Tryb ten ma być również backportowany do wersji 16.04 LTS.

 

 Jako przedsmak nowej generacji desktopu Ubuntu można uruchomić sesję Unity 8, jednak nie należy wiele po nim oczekiwać - funkcjonalność ogranicza się do podstawowych zadań.

unity 8 desktop empty 
Unity 8 - na razie do testów, nie do pracy.

 

Zaimplementowana w Ubuntu 16.04 aplikacja do zarządzania oprogramowaniem - Ubuntu Software - przeszła kolejne modyfikacje i działa zauważalnie szybciej, a instalacja i zarządzanie pakietami Snap i aplikacjami Flatpack została wyraźnie poprawiona.

 

Kluczowe aktualizacje:

 

Odsłony: 30869