Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

31 maja wydano nową wersję Linux Lite 5.0 o nazwie kodowej „Emerald”. Jest to przyjazna dla użytkownika i prosta dystrybucja systemu Linuks. Jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS. Domyślny pulpit stanowi środowisko graficzne Xfce.

 

 

Linux Lite uefi 5 0

 

Niniejsza edycja systemu wprowadza pewne zmiany. Pierwszą z nich jest fakt pełnej obsługi UEFI. Zalecane jest wyłączenie Secure Boot. Inną zmianą jest brak ukrytej telemetrii. Podczas rozruchu w trybie Live wprowadzono kontrolę integralności. Można ją anulować poprzez wciśnięcie kombinacji klawiszy Ctrl + C. Zastąpiono też GUFW wysoce konfigurowalnym FireWallD. Domyślnie jest on wyłączony.

 

Powstał nowy moduł, który powiadamia o aktualizacji. Domyślnie jest on włączony. Dzięki temu sprawdza Internet pod kątem dostępności aktualizacji dwa razy dziennie. Powiadamia także o najnowszych aktualizacjach.

 

Wprowadzono najnowsze menu o nazwie Whisker z opcją domyślnego sortowania. Polecenie „zainstaluj aktualizacje” obecnie wyświetlane jest na górze „Ulubionych”. Ustawienia HiDPI obecne w „Menedżerze ustawień” są teraz łatwe w użyciu. Dostępna jest także sekcja „Sprzęt” z przydatnymi informacjami. Mousepad zastąpił natomiast Leafpad.

 

Dodano:

- Gnome Paint,

- XFCE Screensaver,

- nowe aplikacje w Lite Software.

 

Nastąpiła aktualizacja Lite Welcome (skróty teraz działają) oraz Lite User Manager do wersji obsługujących GTK3 wraz z Python3. System posiada też jądro Linuksa w wersji 5.4.0-33.

 

Wymagania sprzętowe:

- procesor 1 GHz (1,5 GHz rekomendowany),

- pamięć RAM min. 768MB (1024MB rekomendowane),

- min 8GB wolnego miejsca na dysku twardym (20GB rekomendowane),

- karta graficzna z możliwością pracy w rozdzielczości 1024x768px (1366x768px rekomendowane)

 

Obraz systemu można pobrać z: Download.

 

Źródła:

1. Linux Lite - strona oficjalna

2. Oficjalne forum Linux Lite - nowości

Komentarze   

Tadeusz Lewandiwski
+1 #1 ocenaTadeusz Lewandiwski 2020-07-12 11:44
1.dłuższy start systemu o 30 sek.
2.wyłącza zewnętrzny monitor.
Dla mnie to główne wady,stosuję wersję 4.8 jest dopracowana, moim zdaniem jako przeciętnego użytkownika jest najlepsza ze wszystkich linuxów.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież