Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Google wraz z firmą TP-Link udostępniły bazujący na Gentoo Linux router o nazwie OnHub - z wbudowanymi 13 antenami WiFi, anteną Bluetooth oraz ZigBee. Całość może być kontrolowana za pomocą mobilnej aplikacji dla Androida oraz iOS.

Kosztujący 200 USD router ma potencjalnie służyć jako domowe centrum sterowania inteligentnymi urządzeniami, a pod koniec roku Google planuje wypuścić kolejne urządzenia spod znaku OnHub, tym razem przy współpracy z Asusem.

 

OnHub korzysta do połączenia ze standardów 802.11a/b/g/n/ac, oraz dodatkowo wspiera technologie następnej generacji takie jak Bluetooth® Smart Ready, Weave, czy 802.15.4 - co ma w niedługim czasie obsługiwać rosnącą rzeszę inteligentnych urządzeń. Deklarowana prędkość WiFi ma dochodzić do 1900 Mbps dzięki obsłudze obu częstotliwości: 2.4GHz i 5GHz. 13 anten WiFi ma zapewnić doskonały sygnał przez cały czas - na bieżąco kontrolując zasięg i zmieniając w razie potrzeby używany kanał. 4GB pamięci flash ma zapewnić wystarczającą ilość miejsca na aktualizacje oraz nowe funkcje oprogramowania, które mają być na bieżąco dostarczane i instalowane bez przerywania działania routera.

 

google onhub front google onhub back
Widok urządzenia z przodu i z tyłu. Charakterystyczny kształt walca z pewnością przyciąga uwagę.

 

 Całość urządzenia w kształcie walca o wymiarach około 19x11 cm, napędza dwurdzeniowy procesor IPQ8064 1.4GHz, korzysta z 4GB pamięci flash e-MMC oraz 1GB DDR3L pamięci RAM. OnHub posiada jeden port USB 3.0, głośnik o mocy 3W - za pomocą którego ma nam przekazywać komunikaty głosowe o stwierdzonych nieprawidłowościach oraz możliwych rozwiązaniach, 1 port WAN i 1 LAN 10/100/1000 Mbps, czujnik światła oraz zespół diód w postaci pierścienia, który zmieniając kolor na jeden z czerech sygnalizuje swoje działanie.

google onhub led

Google chwali się dużą prostotą konfiguracji oraz zarządzania routerem poprzez mobilną aplikację o nazwie Google On. Dzięki niej będzie można - niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy, sprawdzić podłączone urządzenia (oraz jak bardzo obciążąją łącze), ustawić priorytet urządzeń, zdalnie zarządzać i monitorować sieć czy też w prosty sposób przekazywać innym osobom hasło do WiFi.

google onhub app
Aplikacja Google On.

Niestety obsługa przez aplikację mobilną, niesie za sobą konieczność posiadania konta Google. To z kolei rodzi pytania na temat prywatności naszej sieci - na ile ona będzie prywatna przy dostępie do niej tak bardzo ciekawej koporacji jak Google? 

Urządzenie w cenie 200 USD ma być dostępne 31 sierpnia 2015 w dwóch kolorach: czarnym i niebieskim. Na razie można zamawiać OnHub na zasadzie przedpłaty z wysyłką od 31 sierpnia.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież