Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Używanie żarówek tylko do oświetlenia pokoju to już podobno przeżytek - Disney Research od jakiegoś czasu rozwija nową metodę komunikacji między urządzeniami z wykorzystaniem żarówek LED. Żarówki takie posiadają właściwości niedostępne w tradycyjnych źródłach światła - mogą w sposób kontrolowany i nieszkodliwy dla siebie emitować i odbierać modulowane światło, które może być nośnikiem danych. 

 

 Za pomocą technologii Visible Light Communication (VLC), żarówki LED mogą komunikować się wzajemnie między sobą oraz z innymi inteligentnymi urządzeniami typu zabawki, smarfony czy ubrania. Niestety większość urządzeń sieciach VLC używa uproszczonych protokołów, które bezpośrednio nie obsługują sieci jako takiej. Koncepcja Internetu Rzeczy (IoT) wymaga jednak aby żarówki oraz urządzenia VLC komunikowały się przez protokół internetowy (IP).

LLB1
Schemat linuksowej żarówki Disney'a

 

 W tym celu zespół inżynierów z firmy Disney Research opracowało urządzenie nazwane Linux Light Bulbs - w skrócie mają to być żarówki LED rozbudowane o dodatkowe układy: czip WiFi pracujący pod kontrolą Linuksa (OpenWrt) komunikujący się z kontrolerem VLC oraz czujnikami światła i diodami LED. Całość ma być umieszczona wraz z dodatkowym źródłem zasilania w niewielkiej obudowie, przez co linuksowa żarówka ma być niewiele większa niż zwykłe żarówki LED.

 

LLB2
Linuksowa żarówka
Odsłony: 10053