Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Prezentujemy mały skrót najciekawszych ostatnio wydanych wersji oprogramowania.

Najważniejszym wydarzeniem jest wydane z tygodniowym opóźnieniem nowe jądro Linuksa o numerze 4.2. Jak twierdzi Linus Torvalds w poście informującym o wydaniu opóźnienie raczej nie spowodowało dużych problemów, a przy okazji przez ten tydzień udało się wprowadzić jeszcze parę poprawek. Tym samym rozpoczęły się prace nad gałęzią o numerze 4.3. Chętni mogą już więc przetestować nowe jądro - źródła do pobrania jak zwykle na Kernel.org.

 

Z nowym rokiem szkolnym światło dzienne ujrzała również nowa wersja wolnoźródłowego serwera wydruku CUPS oznaczona numerem 2.1.0. Wydanie przynosi między innymi rozszerzone wsparcie dla IPP Everywhere, dodana została obsługa zaawansowanego logowania z użyciem journald na Linuksie oraz ASL na OS X oraz nowe funkcje bezpieczeństwa w postaci szyfrowanego wydruku oraz domyślnie ograniczonej widoczności sieci. Co ciekawe już od wersji RC1 CUPS posiada również wbudowaną obsługę podstawowych typów drukarek 3D oraz zmienione skrypty konfiguracyjne do obsługi systemd. Więcej informacji na stronie CUPS, a szczegółowy changelog jest dołączony do źródeł dostępnych do pobrania.

 

Koniec sierpnia przyniósł też nową stabilną wersję (352.41) sterowników NVIDII z dodaną obsługą układów GPU: GeForce GTX 950, Quadro M4000 oraz Quadro M5000. Poprawiony został również błąd, który powodował wyświetlanie górnej połowy ramki wideo przez interfejs VDPAU podczas dekodowania i wyświetlania strumieni wideo H.265/HEVC. Usunięto również błąd powoduący załamanie serwera X w sytuacji, gdy aplikacja OpenGL próbowała alokować obiekty typu drawable, jeżeli dostępna dla układu GPU pamięć została wyczerpana.

Sterowniki są do pobrania na stronie: http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/90314/pl

 

Zapalonych graczy na pewno ucieszy wydana właśnie linuksowa wersja gry Company of Heroes 2 - popularnej RTS osadzonej w czasach II wojny światowej. Jest to kolejna gra wydana na Linuksa przez firmę Feral Interactive - na początku sierpnia pisaliśmy też o grze Śródziemie: Cień Mordoru.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież