Otwarte oprogramowanie – czyli takie, które bazuje na dostępnym powszechnie kodzie – to dziś nie tylko rozwiązania konsumenckie, ale także podstawa działania wielu gałęzi biznesu. Jak wynika z danych Black Duck, wykorzystuje je 78 proc. przedsiębiorstw. Co więcej, aż 2/3 ankietowanych przyznało, że przy wyborze rozwiązań IT, traktuje priorytetowo te oparte o open source. Według uczestników ostatniej edycji badania Annual Future of Open Source Survey do głównych zalet otwartego oprogramowania należą wysoka jakość i elastyczność.
Firma SUSE Polska poinformowała o rozszerzeniu kanału dystrybucyjnego o firmę B2B Sp. z o.o. Jest to odpowiedź na rosnące od lat w tempie dwucyfrowym zapotrzebowanie w Polsce na oprogramowanie SUSE oraz konsekwentne poszerzanie oferty produktowej. Kontrakt dystrybucyjny z B2B obejmuje całe spektrum rozwiązań SUSE oraz Micro Focus, obecnego właściciela marki SUSE.
Firma Linux Polska, jeden z liderów otwartych technologii na rynku polskim, została pierwszym w regionie Europy Centralnej i Wschodniej partnerem Docker Inc.
Docker to otwarta platforma, która pozwala na stworzenie środowiska dla aplikacji ze wstępnie skonfigurowanych komponentów i dostarczenie jej jako gotowego rozwiązania, dzięki umieszczeniu programu oraz biblioteki danych w przenośnym kontenerze, który można uruchomić na każdym serwerze z systemem linux.
Red Hat wybrał Veracomp na nowego dystrybutora w Polsce. Dzięki tej współpracy Veracomp wzbogaci ofertę o gamę otwartych hybrydowych rozwiązań chmurowych – w tym o oprogramowanie Red Hat z rodziny chmury, Linux, middleware, pamięci masowych oraz wirtualizacji.
Linux Professional Institute, ma przyjemność podzielić się wynikami badania na temat wykorzystania Linuksa w polskich firmach. Ankieta została zrealizowana we współpracy z firmą CTS Customized Training Solutions sp. z o.o.
Ankieta miała na celu zapoznanie się z bieżącą sytuacją na rynku IT w zakresie wykorzystania systemu operacyjnego Linux w polskich firmach, szczególnie w świetle rosnącego znaczenia big data i cloud computing. Celem badania było również znalezienie odpowiedzi na pytanie czy i jaki jest deficyt kwalifikowanych pracowników specjalizujących się w Linuksie. Badanie skierowane było przede wszystkim do osób zarządzających firmą, dyrektorów IT i menadżerów ds. rekrutacji specjalistów IT.
Warszawa, 13 sierpnia 2013 r. - Linux zyskał bezprecedensową popularność w korporacyjnych środowiskach informatycznych - taki wniosek płynie z wyników badania przeprowadzonego ostatnio na zlecenie firmy SUSE wśród szefów informatyki średnich i dużych przedsiębiorstw. Wśród najważniejszych powodów za wykorzystaniem Linuksa wymieniano niski całkowity koszt posiadania (TCO), wyższą wydajność systemów linuksowych i chęć uniknięcia przez klientów przywiązania do jednego dostawcy.
Dwadzieścia jeden lat po premierze, Linux jest powszechnie uznawanym i darzonym zaufaniem systemem operacyjnym, obecnym w przeważającej większości korporacyjnych środowisk serwerowych. 83 procent respondentów wykorzystuje obecnie system Linux na swoich serwerach, zaś ponad 40 procent używa Linuksa jako głównego serwerowego systemu operacyjnego lub jednej z głównych platform serwerowych.
Oprócz tego Linux jest coraz częściej systemem operacyjnym wybieranym do zastosowań o newralgicznym znaczeniu dla funkcjonowania firmy. Wiele przedsiębiorstw używa go lub planuje w ciągu najbliższego roku zastosować na serwerach obsługujących bazy danych (69 procent), hurtownie danych (62 procent), aplikacje analityczne (business intelligence; 62 procent), systemy CRM (zarządzania kontaktami z klientami; 42 procent) oraz ERP (planowania zasobów korporacyjnych; 31 procent).
A oto inne istotne wnioski zawarte w raporcie:
„Widać wyraźnie, że Linux pięknie dojrzewa zarówno jako fundament wielkich chmur, jak i środowisko dla dużych aplikacji korporacyjnych, które wcześniej wymagały systemów RISC/UNIX lub potężnych systemów Microsoft Server” – mówi Richard Fichera, wiceprezes i główny analityk w Forrester Research (zobacz).
Michael Miller, wiceprezes SUSE ds. globalnych sojuszy i marketingu, stwierdził: – „Mieliśmy świadomość, że w ciągu dwudziestu lat, od kiedy SUSE działa w branży, Linux przeszedł długą drogę i z satysfakcją zauważamy, jak bardzo się zmienił. Nikt dziś nie pyta, czy używać Linuksa – pytanie brzmi, do czego i jak go używać. Przedsiębiorstwa, które nie biorą pod uwagę zastosowania Linuksa przy modernizacji systemów zmniejszają swe szanse rozwoju technicznego i finansowego”.
W badaniu udział wzięło niemal 200 szefów informatyki z przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników (w tym 51 procent z firm mających ponad 5000 pracowników) z takich branż jak usługi finansowe, służba zdrowia, przemysł wytwórczy, instytucje państwowe, handel i edukacja. Dane zebrano w kwietniu i maju 2013 r.
Całość raportu dostępna jest pod adresem www.suse.com/linux-momentum. Więcej informacji o systemie SUSE Linux Enterprise i zaletach korporacyjnych rozwiązań linuksowych można znaleźć pod adresem www.suse.com/products.
(Źródło: SUSE w Polsce, Novell Sp. z o.o.)