Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wolne i Otwarte Oprogramowanie zyskuje coraz większe uznanie we włoskich samorządach. W ostatnim czasie administracja Tyrolu Południowego rozpoczęła trzyletnią migrację na pakiet biurowy LibreOffice. Z kolei władze miasta Genua zapowiedziały wdrażanie WiOO wszędzie gdzie to możliwe.

 

Roberto Bizzo, minister Innowacji i IT w samorządzie Tyrolu Południowego, podczas konferencji prasowej w Bolzano, stolicy prowincji, ogłosił stopniową migrację administracji na LibreOffice. Całkowite przejście na wolny pakiet biurowy ma potrwać trzy lata, zaś jej głównym celem jest uniezależnienie się od określonych dostawców oprogramowania. Ponadto władze regionu chcą zwiększyć elastyczność systemu IT, zmniejszyć jego koszty utrzymania, a dodatkowo wesprzeć miejscowy mały i średni biznes IT.

Jeszcze dalej idą władze Genui. Samorząd rodzinnego miasta Krzysztofa Kolumba postanowił wdrażać WiOO „wszędzie gdzie tylko się da”. Na początek zaczną korzystać m.in. z programów Gimp, 7-Zip i PDFCreator, ponadto będą zapisywać dokumenty w formacie plików ODF (nie wiadomo jednak w jakim pakiecie biurowym) — co pozwoli im „zapewnić długoterminowy bezproblemowy dostęp do danych, bez prawnych ani technicznych barier”. Dodatkowo na części komputerów zainstalowany zostanie system operacyjny Linux, a do obsługi danych geograficznych zostaną przetestowane programy Quantum GIS, Kosmo, Postgres i PostGIS.

Więcej informacji o obydwu migracjach znaleźć można w serwisie Joinup:

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież