Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Władze portugalskiego miasta Vieira do Minho w 2000 r. rozpoczęły eksperymenty z Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem. Pierwsze sukcesy zachęciły urzędników do dalszych migracji. Dziś, trzynaście lat później, WiOO używane jest w miejskiej administracji dosłownie wszędzie. I nie tylko przyniosło ono tysiące euro oszczędności, ale również zapewniło system IT idealnie dopasowany do potrzeb oraz niezależność od konkretnych dostawców oprogramowania.

 

Vieira do Minho to miasto na północy Portugalii, będące siedzibą gminy o tej samej nazwie, która liczy około 13 tys. mieszkańców (stan na 2011 r.). Trzynaście lat temu miejscowa administracja wdrożyła swój pierwszy projekt WiOO — oprogramowanie do składania i zarządzania zezwoleniami. To pierwsze doświadczenie z Wolnym i Otwartym Oprogramowaniem utorowało drogę do dalszych migracji. Dziś WiOO wykorzystywane jest praktycznie wszędzie: do codziennych prac biurowych, zarządzania finansami, w usługach dla społeczności i innych zadaniach. Wśród używanych programów wymienić można m.in. LibreOffice, Polyspeak i Asterisk, Mozilla Firefox, Thunderbird i Sunbird, GIMP, Audacity oraz inne.

Główną lekcją jaką wynieśliśmy z 13 lat wykorzystywania WiOO jest fakt, że instytucje mogą nie tylko zaoszczędzić tysiące euro, ale również zyskać wolność – wyjaśnia António Rebelo, szef działu IT — Nie jesteśmy więźniami dostawców rozwiązań IT i możemy samodzielnie rozwijać nasze oprogramowanie stosowanie do naszych potrzeb. Aspekt finansowy migracji podkreśla Marco Candeias, wyższy urzędnik gminy: — Bez wahania mogę powiedzieć, że oszczędzamy pieniądze za każdym razem, gdy implementujemy WiOO.

Więcej o Wolnym i Otwartym Oprogramowaniu w Vieira do Minho można znaleźć w informacji oraz studium przypadku w serwisie Joinup.

Odsłony: 1647