Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników, a jednocześnie informatyka w jednym z urzędów gmin. Pisze on do nas o sytuacji w gminnej szkole, gdzie pracownie szkolne zostały wyposażone w nowe komputery, na których za jego opinią został zainstalowany Linux Mint wraz z całym potrzebnym oprogramowaniem.

Koszt instalacji wyniósł około 1900 zł, co przy 16 stanowiskach jest kwotą bardzo niską. Oprogramowanie Microsoftu w tym czasie, czyli system operacyjny + pakiet biurowy + licencja programu antywirusowego to była kwota rzędu 1600 zł na każde stanowisko. Na tym kończą się pozytywne wieści... Niestety dyrekcja szkoły stwierdziła, iż zainstalowanie Linuksa było nadużyciem ze strony informatyka i zażądała kwoty około 17 tys. zł z budżetu gminy na wymianę oprogramowania na płatne.

 

Poniżej kopia fragmentu listu, ze względu na naszą obawę o los tego informatyka usunęliśmy dane, które mogłyby zidentyfikować szkołę i gminę:


Szanowni Państwo,

Tą drogą postanowiłem zwrócić się do Państwa z nietypową prośbą - prośbą o wsparcie merytoryczne i być może nagłośnienie tematu.
W krótkich paru zdaniach postaram się przekazać w czym rzecz.

Jestem informatykiem w jednym z urzędów gmin. Do moich zadań pisanych/nie pisanych należy tez wsparcie merytoryczno-techniczne.
W zeszłym roku zapadła decyzja o zakupie komputerów dla dwóch nowych pracowni szkolnych. Po analizie tematu, biorąc pod uwagę czynnik możliwości/cena
zaproponowałem, by stanowiska komputerowe pracowni wyposażyć w bezpłatny system operacyjny Linux.  Na każdym z 16 komputerów została preinstalowana aktualna na dany dzień wersja systemu Linux Mint wraz z pakietem 'dobranego' oprogramowania: biurowego, programów graficznych, edukacyjnych, przeglądarek internetowych, klienta poczty, komunikatorów (dostępnych na zasadach open source z pakietów dystrybucji). Został zainstalowany także pakiet WINE umożliwiający bezproblemowe uruchamianie oprogramowania dla środowiska Windows - po czym zostało zainstalowane oprogramowanie edukacyjne (dostarczane z podręcznikami). Wyodrębniono osobne konta - administracyjne dla nauczyciela, oraz konta dla ucznia. Sieć została oparta o router bezprzewodowy na systemie Mikrotik (podział pasma/QOS). Zainstalowano drukarkę sieciową.

Za cenę 1900 zł brutto skonfigurowano w pełni nowoczesną, składającą się z 16 mobilnych stanowisk pracownię komputerową -  wyposażoną w bogaty zasób oprogramowania. Środowisko graficzne zostało przygotowane tak, aby na wskroś imitowało wygląd systemu windows.

Biorąc pod uwagę koszty - oszczędność nie bagatelna!
W owym okresie za zakup samego oprogramowania Microsoftu tzn. system operacyjny + pakiet biurowy + do tego koszty licencji programu antywirusowego na dany okres był rzędu 1600 zł na jedno stanowisko! Microsoft na dany czas nie udzielał rabatów/akcji promocyjnych na pakiety oprogramowania dla edukacji. Oszczędność i jeszcze raz oszczędność!

Przechodząc do sedna sprawy -  w dniu wczorajszym zostałem oskarżony przez swojego zwierzchnika Wójta Gminy, iż "zaproponowałem rozwiązanie oparte na Linuxie, gdyż pewnie chciałem się na nim dorobić".  Zostałem poniżony i oczerniony tylko dlatego, że pani dyrektor jednej ze szkół stwierdziła cyt: "to g... nie system" i zażądała kwoty ok. 17 tys. z budżetu na wymianę jak to oprogramowania na płatne.  Wezwano mnie na rozmowę gdzie musiałem wysłuchiwać, że jedynym i słusznym edytorem textu jest "WORD", a - tu cyt. "z Libre Office to nikt nigdzie nie korzysta".

Jestem informatykiem. Z pełną świadomością zawsze staram się stosować dobre rozwiązania bezpłatne - w urzędzie, w którym pracuje - jak i polecać je ludziom, którzy nie posiadają nawet świadomości, że istnieje alternatywa dla systemów i programów płatnych.
Jestem urzędnikiem i szanuję publiczne pieniądze. Zawsze powtarzam, tam gdzie możemy używajmy rozwiązań open source szczególności w administracji rządowej i szkolnictwie.

Stąd moja prośba - proszę o słowa wsparcie i poparcia idei szerzenia wolnego oprogramowania.


 

Hasłem przewodnim tego artykułu są słowa tego informatyka:

Jestem urzędnikiem i szanuję publiczne pieniądze.

Niestety pani dyrektor tej szkoły lekką ręką jest w stanie wydać 17 tys. zł z publicznych pieniędzy tylko dlatego, że ma swoją wizję jakości oprogramowania (płatne = lepsze). Wydaje pieniądze nie swoje - te których nie zarobiła, te które każdy z rodziców wolałby przeznaczyć na zupełnie inne - ważniejsze cele niż zmiana oprogramowania.

Na nic wałkowany od prawie dziesięciu lat temat neutralności technologicznej, wprowadzania otwartych standardów jako obowiązujących w kraju i UE czy też wyborcze hasła władz - "tanie państwo"! W okresie przedwyborczym padają różne hasła i oskarżenia władz centralnych, jednak dużo więcej powinno wymagać się od władz lokalnych - tych, które wolą wydać bez celu 17 tys. zł na oprogramowanie, którego odpowiedniki można mieć za darmo, zamiast na przykład na dodatkowe posiłki dla głodujących dzieci, których podobno jest mnóstwo w Polsce.

 

Nie bez powodu dajemy linka na stronie głównej do artykułu: Dlaczego szkoły powinny używać wolnego oprogramowania

 

Ten artykuł powinien być obowiązkową lekturą każdego urzędnika mającego styczność ze szkolnictwem, tak aby z pełną świadomością kształcić świadome młode osoby, a nie użytkowników konkretnych programów - dodatkowo za to płacąc z publicznych (naszych) pieniędzy.

 

Apelujemy do władz tej szkoły o rozsądek i szacunek do publicznych pieniędzy, oraz do wszystkich Czytelników tego artykułu: bądźcie świadomymi uczestnikami edukacji i uświadamiajcie władze swoich szkół o tym co jest ważne w edukacji, a tym co jest po prostu marnotrawieniem pieniędzy Waszych, czy też Waszych rodziców.

Pieniądze publiczne nie należą do urzędników i jeżeli jest alternatywa to powinni używać tam gdzie można oprogramowania darmowego a przy tym legalnego.

Komentarze   

linux kontra
0 #86 poczytajie tolinux kontra 2019-05-13 20:18
Cytuję kamil1066:
Cytuję marko0000:
Warto znac Linuxa jako ciekawostke ale zal uczyc dzieci tego badziewia skoro Word i Excel sa w kazdym miejscu pracy a Libre office to niedorobiona kpina, jak i caly Linux. Na serwery, pewnie, jako hobby tez, ale dzieci trzeba uczyc w pierwszej kolejnosci tego, co im sie przyda w przyszlosci.


Że już nie wspomnę jak dziurawym i podatnym na ataki i wirusy jest WINDOWS;). Aż żal czytać te brednie. A polskie znaki włącza się za pomocą klawisza ALT o "wielki znawco informatyki". pozdrawiam

to dlaczego Microsoft i Google chca opierać systemy na Linuxie

pcworld.com/.../...
Cytować
wolfsea
+1 #85 Libre Office to kpina?wolfsea 2017-03-06 11:50
W firmie, w której jestem adminem, mamy stworzone 1000 stanowisk oparte na Linuxie (debian). Firma wyposażona jest w 99.9% Linux. Mówienie, że firmy nie korzystają z Linuxów i Libre Office jest dla mnie śmieszne. Mało tego zrobiliśmy sobie usługę PXE, nie wyobrażałbym sobie tego na środowisku MS, aż strach pomyśleć, gdyby 1000 stanowisk MS uruchomiło Windows Update o 8:00....
Cytować
mateusz44444
+2 #84 jeszcze tańszemateusz44444 2017-01-30 16:11
Informatyk mógł użyć raspberry pi.
Cytować
Kwiryniusz
+12 #83 RE: Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?Kwiryniusz 2017-01-21 22:30
Rekomenduję zawiadomić prokurature rejonową właściwą dla gminy w której znajduje się szkoła o możliwości popełnienia przestepstwa niegospodarnosci i przekroczenia uprawnień (samodzielne podejmowanie decyzji o jakości oprogramowania zaproponowanego przez wykwalifikowanego informatyka nie należy do obowiązków i kompetencji dyrektorki) z działaniem na szkode interesu publicznego znacznej wartosci.
Sugeruję równiez wszczęcie postępowania przeciwko dyrektorce o pomówienie i ochrone dóbr osobistych.
Cytować
Henryk Czarny
+3 #82 Kuratorium OświatyHenryk Czarny 2017-01-05 17:34
Ze wszech miar słuszne jest powiadomienie Kuratorium Oświaty o postępowaniu owej dyrektorki szkoły. Natomiast informacja do Starostwa o postawie wójta wobec informatyka wydaje się także uzasadniona!.
Proszę o informacje która to szkoła i który to wujt z jakiej gminy.
Pozdrawiam.
Henryk
Cytować
Bogdan1967
+6 #81 wsumie to dowód...Bogdan1967 2016-12-02 14:52
...na to, że szkoły powinny być prywatne, a rodzice powinni dysponować bonem edukacyjnym, z którego pieniadze, by szły za uczniem...W prywatnej szkole właściciel doceniłby zaletę linux'a, którą jest cena...Niska cena! Urzędas wydaje pieniadze publiczne, co dla niego oznacza...niczyje! A pod stołem i tak swoje weźmie...
Cytować
Zbigniew1
+5 #80 Linux w szkoleZbigniew1 2016-11-19 11:02
Zamiast wójt i dyrektor szkoły przyznać nagrodę informatykowi za innowacyjność i ciekawy pomysł, to wydaje publiczne pieniądze na podstawie opinii jakiegoś "informatycznego tumana" Jak dla mnie zastosowane rozwiązanie, jest idealne. Cóż mogę doradzić, napisać skargę do Rady Gminy w tej sprawie o niepotrzebne i zbędne wydatkowanie tych pieniędzy. Dzieci znają dystrybucje Windowsa z domu, chętnie poznają inny system i pakiety biurowe, które niczym nie ustępują tym Windowsowym.
Pozostaje informatykowi doinstalować Windowsa obok partycji Linuksowych. Niech dzieci mają oba systemy, edukacyjnie. Mam ponad 60 lat i od 2 lat z przyjemnością korzystam z Linuxa Minta. Chodzą na Wine takie pakiety MikroStation, to czego więcej od systemu można wymagać? No cóż Misiewiczów nie brakuje...
Zbigniew
Cytować
Mac555
+3 #79 Linux i WindowsMac555 2016-10-31 00:45
W szkołach powinny nauczać dwa systemy, Linux i Windows, pomimo tego że taniej wychodzi, uczeń ma prawo poznać oby dwa, bądź więcej systemów. Poznanie i nauczenie się obydwu daje możliwość wyboru tego, którego będzie chciał i będzie go uważał za właściwego. Sam posiadam Linuxa i Windowsa, niestety Linux wszystkiego nie odpali przez WINE, Windows nie da mi tego co Linux wolnego oprogramowania, jedno drugim się uzupełnia, na jednym powiedzmy praca a na drugim rozrywka, kto co lubi. Nauczać też powinni programowania, podstaw podstawy programowania, grafiki programowej, kto z nich załapie bakcyl i wie gdzie się kierować w życiu.
Cytować
Fire.Linuksowiec
+6 #78 Linuksy górąFire.Linuksowiec 2016-09-20 19:12
Moim zdaniem szkoły obowiązkowo powinny używać wolnego oprogramowania, po pierwsze na Linuksie jest tak dużo dostępnych konfiguracji że dla uczniów była to by świetna zabawa, po drugie Linux nie dość że jest darmowy to ciekawe jest to że sami twórcy Linuksa używają właśnie Linuksa, po trzecie ja sam używam Linuksa Minta i polecam go osobiście, choć faktycznie przyznaje, do najprostrzych systemó to on nie należy, jednak jest on naprawdę spoko. ,,Polecam!''
Cytować
Maximus_R7
+7 #77 Kpina to cały windows.Maximus_R7 2016-08-29 19:59
Ostatnimi czasy modne jest na********ie na linux i inne pakiety otwartego oprogramowania. Ja sam używam OpenOffice'a i sobie chwalę. Mam na sprzęcie dwa systemy, tak w razie w. Windows nie czepia się bo nie widzi partycji linuxowych a linux ma pełny dostęp do wszystkich dysków. Odszedłem od oprogramowania microsoftu w momencie jak spaprali ergonomię w jednej z nowszych wersji office'a. Menu boczne ukryte z udziwnieniami tak że nie można się doszukać potrzebnych opcji. Powielanie tego typu schematu konfiguracji okien jest poprostu masakrą dla typowego użytkownika. No i ceny. Nic dziwnego że plagą jest masowe piratowanie windy i oprogramowania pod nią. Jeśli ktoś się przyzwyczaił i lubi ten wygląd to linux też potrafi "udawać". Są nakładki na środowiska graficzne jak i całe dystrybucje ze specjalnym softem do tego. Za używam ZORIN'a. Potrafi udawać Win2000 jak i WinXP, Win7 i inne. W werjach płatnych nawet MAC OS X. Polecam.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież