Linux.pl

 START  |  BLOG  |  FORUM  |  POCZTA  |  HOSTING

Hosting Linux.pl
Smaller Default Larger

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grecki Rząd chce aby publiczna administracja przeszła na wolne i otwarte oprogramowanie, otwarte standardy i otwarte dane. Minister Ekonomii, Infrastruktury, Marynarki i Turystyki Giorgos Stathakis poprosił greckie stowarzyszenie non-profit działające na rzecz Wolnego Oprogramowania (Gfoss) o pomoc w organizacji warsztatów i konferencji, szkoleń publicznej administracji oraz oczekuje na propozycje prac badawczo-rozwojowych w zakresie kompetencji ministerstwa. Przejście na otwarte technologie ma wzmocnić grecką ekonomię.

 

5 sierpnia minister Giorgos Stathakis podpisał czteroletnie postanowienie o kooperacji z Gfoss. Celem porozumienia jest rozwój badań nad stosowaniem otwartych technologii cyfrowych, które mogą wspierać tworzenie, publikację i ponowne użycie otwartych danych, treści i oprogramowania w gospodarce, podniesienie kompetencji w tym temacie oraz wpieranie przez Gfoss ministerstwa w planowaniu, szkoleniu, wdrażaniu u realizacji studiów i projektów pilotażowych związanych z otwartymi technologiami, które mają poprawić kondycję gospodarki narodowej.

 

Aby osiągnąć powyższe cele uzgodniono działania takie jak:

  • organizacja warsztatów, konferencji i szkoleń na temat otwartych danych,
  • współpraca w zakresie tworzenia wyspecjalizowanych aplikacji Open Source w zakresie kompetencji ministerstwa,
  • dostarczanie wiedzy w zakresie wdrażania, projektowania i rozwoju otwartości danych,
  • współpraca w zakresie szkolenia personelu na temat otwartych danych, oprogramowania, treści i technologii, 
  • szkolenia w zakresie korzystania z wolnych licencji oraz stworzenia instrumentów prawnych związanych z otwartością danych, sprzętu, oprogramowania, standardów i technologii,
  • korzystanie z wiki i innych tego typu platform przez podmioty sektora publicznego jako narzędzia do poprawy efektywności i skuteczności ich działań,
  • promowanie otwartych teści związanych z używaniem i wzbogacaniem treści Wikipedii w zakresie kompetencji ministerstwa.

 

Gfoss reprezentuje 29 wyższych uczelni oraz centrum badawczych w Grecji, a podpisanie umowy określa ramy instytucjonalne dla współpracy obu organów w celu zwiększenia przejrzystości w sektorze publicznym i prywatnym. Dzięki otwartości danych ma być promowana przejrzystość, wzmocniona walka z korupcją oraz ułatwiony dostęp obywateli do informacji publicznych i zapewnienia trwałości w sektorze publicznym.

 

W lutym, Gfoss zgodził się pomóc urzędowi regionu Attica w podobnej modernizacji (informacja).

Komentarze   

Demokrata
0 #4 Wolne WyboryDemokrata 2015-08-27 17:30
Powinno zaczac przede wszystkim od Open Votes wolnewybory.wordpress.com/ , chociaz w sumie Grecy nawet bez tego potrafia sie kontrolowac w przeciwienstwie do Polakow
Cytować
helloworld
+2 #3 RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte danehelloworld 2015-08-26 09:39
@ PeppermintOS
Ja tak pokrętnie. Trochę sie nabijam. Sam jestem użytkownikiem linuksa i uważam, że jest wspaniały. Co o tym myślę? Gdyby to ode mnie zależało to rozgoniłbym towarzycho, które jest na łasce Państwa i jeszcze śmie mówić co jest lepsze. To jest tylko kwestia mentalna.
Cytować
PeppermintOS
+3 #2 RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte danePeppermintOS 2015-08-26 00:32
Cytuję helloworld:
Przecież OpenSource jest nieopłacalne. Czy Grecja musi przejść to samo co Włosi i Niemcy nie wspominając o Polsce, która umie powiedzieć po imieniu o Linuksie (to g...o nie stystem).

Ja dokladnie to samo twierdze o windowsie.
Do linuksa jak do wszystkich nowoczesnych rzeczy trzeba miec otwarty umysl. Jak starsi ludzie potrafia opanowac telefony komorkowe to i urzednicy opanuja ubuntu tym bardziej, ze taki beda mieli obowiazek.
Cytować
helloworld
-13 #1 RE: Grecja będzie promować Open Source i otwarte danehelloworld 2015-08-24 11:31
Przecież OpenSource jest nieopłacalne. Czy Grecja musi przejść to samo co Włosi i Niemcy nie wspominając o Polsce, która umie powiedzieć po imieniu o Linuksie (to g...o nie stystem).
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież