Drukuj

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Grecki Rząd chce aby publiczna administracja przeszła na wolne i otwarte oprogramowanie, otwarte standardy i otwarte dane. Minister Ekonomii, Infrastruktury, Marynarki i Turystyki Giorgos Stathakis poprosił greckie stowarzyszenie non-profit działające na rzecz Wolnego Oprogramowania (Gfoss) o pomoc w organizacji warsztatów i konferencji, szkoleń publicznej administracji oraz oczekuje na propozycje prac badawczo-rozwojowych w zakresie kompetencji ministerstwa. Przejście na otwarte technologie ma wzmocnić grecką ekonomię.

 

5 sierpnia minister Giorgos Stathakis podpisał czteroletnie postanowienie o kooperacji z Gfoss. Celem porozumienia jest rozwój badań nad stosowaniem otwartych technologii cyfrowych, które mogą wspierać tworzenie, publikację i ponowne użycie otwartych danych, treści i oprogramowania w gospodarce, podniesienie kompetencji w tym temacie oraz wpieranie przez Gfoss ministerstwa w planowaniu, szkoleniu, wdrażaniu u realizacji studiów i projektów pilotażowych związanych z otwartymi technologiami, które mają poprawić kondycję gospodarki narodowej.

 

Aby osiągnąć powyższe cele uzgodniono działania takie jak:

 

Gfoss reprezentuje 29 wyższych uczelni oraz centrum badawczych w Grecji, a podpisanie umowy określa ramy instytucjonalne dla współpracy obu organów w celu zwiększenia przejrzystości w sektorze publicznym i prywatnym. Dzięki otwartości danych ma być promowana przejrzystość, wzmocniona walka z korupcją oraz ułatwiony dostęp obywateli do informacji publicznych i zapewnienia trwałości w sektorze publicznym.

 

W lutym, Gfoss zgodził się pomóc urzędowi regionu Attica w podobnej modernizacji (informacja).

Odsłony: 6282