Drukuj
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Rumuńska grupa użytkowników Linuksa (Rogentos Linux Group) przygotowała dwie, bazujące na Gentoo dystrybucje Linuksa, które zostały zaprojektowane na potrzeby administracji publicznej w Rumunii. Prezentacja odbyła się 29 sierpnia na specjalnie zorganizowanych spotkaniach w dwóch najbardziej zaludnionych miastach Rumunii - Bukareszcie i Kluż-Napoka. Jako pierwsze swoje zainteresowanie wyraziło już rumuńskie Ministerstwo Edukacji. 

 

Obie dystrybucje zostały oparte na Gentoo i są publicznie dostępne. Pierwsza nazwana Kogaion zawiera specjalnie przygotowany zestaw aplikacji i narzędzi przydatnych dla obywateli, administracji publicznej i szkół oraz innych organizacji edukacyjnych. Z kolei druga, Argent, jest dedykowana do stosowania jako bezpieczny system dla serwerów - w założeniach ma być używana przez organy podatkowe, organizacje bezpieczeństwa czy obrony.

W celu zapewnienia wsparcia technicznego dla administracji publicznej i innych organizacji Rogentos buduje sieć komercyjnych usługodawców.

 

Aktualnie grupa Rogentos zaprosiła Rząd, w tym Ministerstwo Obrony, gminy, szkoły i uniwersytety do instalacji i testów tych dystrybucji. Ministerstwo Eduacji jako pierwsze zainteresowało się projektem i zaplanowało już w październiku spotkanie z Rogentos. Jak mówi Stefan Brindusa - lider projektu i rzecznik Rogentos, ministerstwo rozważa wprowadzenie wolnego oprogramowania w szkołach i na uczelniach. 

"W rumuńskiej administracji publicznej stosuje się średnio 0% wolnego i otwartego oprogramowania.", mówi Brindusa - "Tak więc jest potencjał."  

Grupa buduje silne więzi z technikami komputerowymi w publicznej administracji. "Oni są zainteteresowani wolnym i otwartym oprogramowanie ze względu na jego elastyczność oraz niższe koszty" - dodaje Brindusa.

 

Projekt grupy Rogentos został szeroko opisany w rumuńskiej prasie IT: http://wiki.rogentos.ro/wiki/Articole

Odsłony: 8590